Zatekanie plochej strechy
Rekonštrukcia bez odstránenia pôvodnej krytiny. Pred rekonštrukciou plochej strechy je potrebné vykonať jej obhliadku a sondy, aby sa zistilo zloženie strešného plášťa a jeho aktuálny stav. Ak je v strešnom plášti obsiahnutá veľká vlhkosť, treba zvážiť možné úplné odstránenie existujúceho strešného plášťa. Ak nie je vlhkosť veľká, prípadne je len lokálna, je nevyhnutné si v návrhu na rekonštrukciu počínať tak, aby sa zabránilo vzniku kondenzátu vodnej pary a aby táto rekonštrukcia bola v súlade s platnými slovenskými a európskymi technickými normami.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Výber strešnej fólie
Pri použití hydroizolačného systému na báze mäkčeného PVC (mPVC) sa na dosiahnutie celistvosti rekonštruovanej plochy odporúča aj výmena pôvodných atikových plechov za systémové pofóliované plechy. Na mechanicky kotvené strešné systémy sa odporúča použiť strešné fólie vystužené polyesterom (obr. 1 a 2). Na strešné skladby so zaťažením – strecha so štrkom, pochôdzna a pojazdná strecha alebo vegetačná strecha – sú vhodné strešné fólie vystužené sklenou rohožou. Na lepené systémy možno použiť len strešné fólie vystužené sklenou rohožou a s kašírovanou textíliou na spodnej strane.
Tepelnoizolačná vrstva
Na strechách budov postavených pred pätnástimi a viac rokmi sa možno stretnúť s nedostatočnou alebo žiadnou tepelnou izoláciou. Preto je pred rekonštrukciou vhodné zvážiť aj zlepšenie tepelnotechnických vlastností strechy dodatočným zateplením. Hrúbka tepelnej izolácie sa volí na základe prepočtu tepelnotechnických vlastností celej navrhovanej skladby strechy v súčinnosti s pôvodnými vrstvami v ich súčasnej kvalite. V prípade, že strecha nie je alebo je zle či nedostatočne spádovaná, je vhodné použiť spádové dosky z tepelnej izolácie.
Kompatibilita
Strešná fólia na báze mPVC sa kladie na vrstvu tepelnej izolácie. V prípade použitia polystyrénu alebo aplikácie fólie z mPVC priamo na asfaltované pásy je nevyhnutné ochrániť fóliu separačnou geotextíliou alebo netkanou textíliou zo sklených vlákien, z vlákien z PES, PP alebo zo zmesi PP/PES. V prípadoch, kde vzniká alkalické prostredie, sa nesmie používať geotextília z PRS. Nevhodne zvolená separácia môže spôsobiť reakciu tepelnej izolácie alebo asfaltu so zmäkčovadlom obsiahnutým v mPVC fólii. Výsledkom takejto reakcie je poškodenie tepelnej izolácie či hydroizolácie, ktoré stratia svoje deklarované mechanické vlastnosti. Fólie na báze mPVC nie sú kompatibilné ani s dechtom, tukmi, olejmi a ropnými produktmi, ani rozpúšťadlami. Na tepelnoizolačnej vrstve z penového polystyrénu treba na strešných fóliách na báze mPVC, a to nielen z požiarneho hľadiska, použiť sklenú rohož. V tomto prípade postačuje plošná hmotnosť minimálne 120 g/m2. Plošná hmotnosť geotextílií by mala byť ≥ 200 g/m2.
Zváranie
Strešné pásy sa homogénne zvárajú navzájom a s PVC príslušenstvom. Oblasti zvaru musia byť čisté (bez prachu a mastnôt) a suché. Na ploche treba zabezpečiť priebežnú minimálnu šírku zvaru 30 mm. Strešné PVC fólie možno zvárať nielen horúcim vzduchom, ale tiež takzvaným studeným zváraním použitím lepidla THF. Na ploche sa však v každom prípade odporúča použiť teplovzdušné zváranie. Fólie musia byť pri kladení voľne a bez pnutia rozvinuté. Presahy strešných fólií by mali byť minimálne 50 mm. Teplotne citlivé podklady (polystyrény a polyuretány) a ostatné prípady (nerovné alebo mäkké podklady, valcové strechy a pod.) vyžadujú väčšie presahy (minimálne 70 mm). Pri mechanickom kotvení musí byť minimálny presah 100 mm. Vedľa vonkajšej hrany kotviaceho prvku musí zostať prúžok fólie široký minimálne 10 mm. Presah fólií sa stanoví nasledovne: okrajový prúžok 10 mm + šírka alebo priemer kotviaceho taniera (pri bežných oválnych tanieroch alebo teleskopoch: 40 mm) + 50 mm zváracia oblasť.
Na kvalitný zvar (vyhovujúca odolnosť zvaru proti rozlupovaniu a v šmyku) majú rozhodujúci vplyv nasledujúce parametre zvárania:
- teplota zvárania,
- rýchlosť zvárania,
- množstvo vzduchu,
- teplota vonkajšieho vzduchu,
- teplota materiálu,
- vlhkosť materiálu.
Zváranie THF
THF sa môže použiť na miestach, ktoré sú teplovzdušným zváracím prístrojom ťažko prístupné. Možno používať len čisté THF! Minimálna pracovná teplota je +5 °C, pri nižších teplotách by sa mali oblasti detailov predhriať. Z uzatvárateľných nádob sa môže do oblasti zvaru odlievať len malé množstvo THF, pretože THF je silne hydroskopické. To platí predovšetkým vo vlhkom prostredí a pri vysokých teplotách.
Teplovzdušné zváranie
Ako smerné možno nastaviť nasledujúce hodnoty (pri 20 °C a 60 % vzdušnej vlhkosti): automat: horúci vzduch s teplotou 480 °C, 2 m/min. pojazd; ručný zvárací prístroj (použitie dýzy so šírkou 40 mm), horúci vzduch s teplotou 360 °C. Pri správnom nastavení možno vidieť zváranú húsenicu roztaveného materiálu spodnej tmavšej vrstvy fólie. Počas zvárania vzniká mierny dym a lesklý povrch na spodnej fólii pozdĺž zvaru. Ak je teplota zvárania príliš vysoká, fólia sa sfarbí alebo na dýze teplovzdušného prístroja vznikajú škvarky. V prípade rizika vzniku zvlnenia alebo posunu fólií sa odporúča hornú fóliu zľahka nabodovať približne každých 20 až 30 cm. Fólia sa pritom len nahreje a ľahko stlačí. Pri mechanicky kotviacich systémoch sa treba vyhnúť ostrým výkyvom v šírke zvaru. V týchto miestach vznikajú pri silných sacích účinkoch vetra koncentrované sily. To isté sa týka prípravného nabodovania fólií proti posunu v prípadoch, keď ide o dôkladné zvarené miesta.
Odporúčané materiály:
|
Pracovné podmienky
Pri teplovzdušnom zváraní neplatí žiadny všeobecný limit týkajúci sa minimálnych pracovných teplôt. Rozhodujúca je teplota samotnej strešnej fólie v celej dĺžke (tiež pri vnútornej rúrke obalu) a rozdiel teplôt medzi horúcim vzduchom a fóliou (vznik zvlnenia v závislosti od teplotnej rozťažnosti). Pri vhodnom uskladnení v temperovanom alebo vyhrievanom priestore sa môžu dosiahnuť teploty fólie +5 °C, ideálne 10 až 15 °C. Pri správnom spracovaní možno pracovať aj pri veľmi nízkych teplotách. Platia pritom všeobecné inštrukcie týkajúce sa parametrov zvárania a skúšok zvaru.
Skúšky zvárania
Skúška zvarov na overenie parametrov zvaru alebo ich úpravy sa musí vykonať pred každým začatím prác alebo pri zmene poveternostných podmienok, minimálne však každé ráno a napoludnie. V tomto prípade ide o skúšku na stavbe, ktorá sa vykonáva bez akýchkoľvek meracích prístrojov len ťahom ruky.
Šírka/dĺžka vzoriek:
pri zváracích automatoch: 50 cm/2,0 m,
pri ručných prístrojoch: 20 cm/50 cm.
Aby sa zabránilo vzniku zvlnení, odporúča sa vzorku nabodovať. Skúšku zvaru treba vykonať až po úplnom vychladnutí vzorky. Pred ťahovými skúškami je potrebné narezať prúžky so šírkou 20 mm. Odolnosť proti rozlúpnutiu zvaru musí byť väčšia ako adhézia jednotlivých vrstiev fólie. Skúšobné pásy sa ťahajú v priečnom a pozdĺžnom smere: ak nastala delaminácia fólie (spodná alebo horná), znamená to, že sa zvolili správne parametre zvárania. Rozlúpnutie zvaru bez delaminácie jednotlivých vrstiev znamená, že sú nastavené nedostatočné parametre zvárania a musia sa upraviť. Dôvodom môže byť napríklad príliš nízka teplota zvárania, vysoký prítlak, rýchly posun pri zváraní a vlastný materiál, ktorý bol príliš chladný alebo vlhký. Pri skúške zvárania je potrebné dbať na to, aby ťah nebol príliš silný. Mal by byť úmerný pevnosti fólie. Ak nastane delaminácia fólie v priebehu skúšky, ide o kontrolované zničenie fólie. Vytrhnutie vlákien nosnej vložky neznamená zlú kvalitu materiálu.
Chybné miesta
Počas realizácie treba zabrániť vzniku kapilár, bubliniek alebo priehybov fólií vo zvaroch. Chybné miesta sa musia opraviť záplatami so zaoblenými rohmi. Na rozmery záplat sa vzťahuje pravidlo: šírka chybného miesta + 2 × 50 mm – oblasť na zváranie. Oprava iba tekutou fóliou je nedostačujúca, a preto sa nepripúšťa.
T-spoje
Pri takzvaných T-spojoch dochádza vždy k jednému z uvedených prípadov. Cez riečny zvar dvoch fólií prechádza pozdĺžny zvar hornej priebežnej fólie. Aby sa zabránilo vzniku kapilár, mala by sa hrúbka prostrednej fólie v mieste pozdĺžneho zvaru znížiť na minimum. Kritické miesto sa zmenší v prípade, že sa na prostrednej fólii zastrihne alebo zaoblí roh. Pod priečnym zvarom dvoch fólií prebieha pozdĺžny zvar na priebežnej nižšie položenej fólii. Na zaistenie správneho vodotesného vyhotovenia treba roh prostrednej fólie šikmo odstrihnúť alebo zaobliť alebo obidve fólie na okraji zvariť v celom rozsahu ich presahu.
Krížové spoje
Vzniku krížových spojov treba zabrániť vhodným rozmiestnením jednotlivých fólií. Ak to podmienky stavby nedovoľujú, musia sa krížové spoje privariť páskami fólie s minimálnou šírkou 15 cm priečne cez celú šírku strechy. Výhodnejšie je odsadiť priečne zvary fólií minimálne 30 cm od seba. Pritom je potrebné dodržiavať pravidlá T-spoja.
Zálievka zvarov
Realizácia zálievok zvarov nie je potrebná, a preto sa nevyžaduje.
Priestupy a ukončenia
Ploché strechy sú nezávisle od konštrukčného riešenia vystavené účinkom rozličných síl a pohybom, môže nastať posun celého súvrstvia, napríklad vplyvom výkyvov teplôt. Rovnako aj účinky vetra prispievajú k rôznym zvlneniam. Preto sa musia zaistiť okraje každej strechy. To platí tak pre priestupy, nadstavby, ako aj priebežné zmeny sklonu (hrebene a úžľabia).
Kotvenie alebo priťaženie
Strešná fólia sa následne buď kotví na nosnú konštrukciu, alebo sa priťaží vymývaným štrkom. Pri rekonštrukcii striech bytových domov a budov škôl je najčastejším riešením mechanické kotvenie. Vhodný typ kotiev sa určí na základe výsledku výťažnej skúšky rozperných kotiev. Pri mechanickom kotvení na trapézové plechy alebo na debnenie treba dbať na to, aby sa fólie kládli v smere kolmom na smer vĺn alebo dosiek. Tým sa zabráni koncentrácii síl od pôsobiaceho vetra.
Záver rekonštrukcie
V závere rekonštrukcie sa po vizuálnej kontrole a kontrole tesnosti zvarov môže vykonať aj vákuová alebo iskrová skúška.
TEXT: Kristína Čajánková, produktový manažér Icopal a.s.
FOTO: Archív TOR, Icopal
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné Materiály.