Tavený čadič – prírodný materiál
Galéria(6)

Tavený čadič – prírodný materiál

Partneri sekcie:

Čadič, vo svete známy ako bazalt, patrí medzi prírodné kamenné materiály s dlhou životnosťou. Používaný na cestách, chodníkoch, námestiach a iných exponovaných miestach preukázal svoju odolnosť proti trvalému zaťaženiu, soliam i chemickým rozmrazovacím prostriedkom. Jeho tvrdosť a problematická obrábateľnosť však v značnej miere obmedzovali rozšírenie tohto prírodného materiálu v priemysle a stavebníctve. Väčšiu možnosť uplatnenia čadiča v týchto odvetviach priniesol až rozvoj petrurgie (spracovania nekovových rúd tavením a odlievaním) v 20. storočí.



Čadič sa kontinuálne taví v šachtovej plynovej peci približne pri teplote 1 280 °C. Pri teplote asi 1 200 °C sa odlieva (tvaruje) do kovových alebo pieskových foriem, odkiaľ sa po stuhnutí vyberá a ukladá do priebežných chladiacich tunelových pecí (približne na 14 hodín, kde skryštalizuje).

Tab. 1 Základné vlastnosti čadiča a ich hodnoty

+ Hodnota sa v norme DIN neuvádza (diamant má tvrdosť podľa Mohsa 10).
++ DIN 28062 udáva hodnotu použiteľnosti 300 °C v chemickej výrobe prístrojov za bežných hydrotermálnych podmienok. Podľa našich skúseností možno tavený čadič použiť do teploty 400 °C, ak nejde o chemicky agresívne prostredie a nedochádza k väčšiemu kolísaniu teplôt. Rovnako je nevyhnutný pomalý ohrev na prevádzkovú teplotu asi 60 °C/hod.
+++ Podľa DIN 28062 je hodnota rozličná podľa druhu horniny a jej výskytu. Tavený čadič dobre odoláva všetkým organickým rozpúšťadlám i kyselinám. Je tiež dobre odolný proti alkalickým roztokom vrátane anorganických. Z anorganických kyselín okrem kyseliny fluórovodíkovej, ktorá ho ako každý silikát rozpúšťa, je najagresívnejšia kyselina chlórovodíková. Vždy do veľkej miery závisí od koncentrácie pôsobiaceho média a najmä od teploty, s ktorej zvyšovaním chemická odolnosť taveného čadiča značne klesá. Vplyv majú i rozličné zmesi jednotlivých činidiel. Pre ten-ktorý prípad preto odporúčame vykonať aspoň orientačnú laboratórnu skúšku.

Použitie čadiča

Tento prírodný kamenný materiál s dobrými fyzikálnymi vlastnosťami (vysoká oteruvzdornosť a pevnosť v tlaku, chemická odolnosť, nenasiakavosť, mrazuvzdornosť a odolnosť proti korózii) sa využíva v priemysle na vložkovanie potrubí slúžiacich na pneumatickú a hydraulickú dopravu abrazívnych materiálov, na rôzne dopravníkové plochy, presypy a zásobníky.

Dlažbu z taveného čadiča možno použiť aj ako nášľapnú vrstvu priemyselných podláh v ťažkých prevádzkach, podláh chemických prevádzok a skladov, ako aj vo všetkých potravinárskych výrobniach (kde sa vyskytujú prevažne organické kyseliny), ako vrstvu protišmykových podláh v miestnostiach pre zvieratá, v miestnostiach na dojenie a skladovanie mlieka. Takisto možno využiť aj široký sortiment soklových dlaždíc s rádiusom pre jednoduché ošetrovanie.

Na pochôdznu a pojazdovú časť priemyselnej podlahy sa používajú hladké pravouhlé čadičové dlaždice s rozmermi 200 × 200 mm, 250 × 250 mm a hrúbkou 22 až 40 mm alebo dlaždice väčšieho formátu 250 × 300, 300 × 300 a 300 × 400 mm hrubé 30 až 40 mm. Ako doplnky pri kladení dlažby (obkladov) pri okrajoch plôch slúžia pravouhlé alebo šesťhranné dlaždice s priemerom 200 alebo 300 mm a hrúbkou 25 až 40 mm.

Pravouhlé a  šesťhranné dlaždice

Na základe výrobných požiadaviek sa vyrábajú čadičové dlažby s minimálnou hrúbkou 22 mm a maximálnou hrúbkou 60 mm. Podkladové vrstvy, ktoré zabezpečujú únosnosť podlahy, treba voliť tak, aby tvorili vhodný podklad pre cementobetónovú dosku. Dôležité je aj uchytenie čadiča na túto nosnú dosku. Keďže ide o prírodný nenasiakavý materiál, odporúča sa pri jeho použití využívať flexibilné malty a škárovacie hmoty.

Koeficient dĺžkovej teplotnej rozťažnosti čadiča je max. 8 . 10-6/K. To znamená, že dlažba s rozmermi 250 × 250 mm sa pri rozdiele teploty 1 °C roztiahne (stiahne) približne o 0,002 mm. Nenasiakavá a kompaktná čadičová dlažba sa môže použiť aj ako súčasť ochrany pred prenikaním radónu. Dôležité sú tiež protišmykové vlastnosti čadičových dlažieb – na povrchu majú výstupky rôznych tvarov a vzorov podľa DIN 51130 R11.

Okrem priemyselných podláh sa čadičové dlažby využívajú aj v interiéroch, a to v obytných miestnostiach, kuchyniach, chodbách, garážach, pivniciach, zimných záhradách, átriách alebo na terasách. Tento prírodný materiál možno použiť aj pri obnove či rekonštrukcii pamiatkových objektov svetského i sakrálneho charakteru. Je vhodný aj na dlažby v obchodoch, reštauráciách, vo vinárňach či výstavných sieňach (najmä v historických častiach). V týchto objektoch sa využíva, najmä pri montáži podlahového kúrenia, jeho dobrá tepelná vodivosť a akumulačná schopnosť. Vďaka tomu sa nemusia používať rúrkové rozvody a vykurovacie telesá, ktoré narušujú vzhľad historických interiérov.

Novinkou na trhu je variabilná čadičová dlažba, ktorá je určená aj pre záhradnú architektúru. Ukladá sa iba do väzného piesku a možno z nej skladať rôzne obrazce, chodníky mnohých tvarov s výplňami z kvetín alebo tráv. Náhradou drahého obkladu zo štiepanej bridlice je často čadičový obklad so vzorom bridlice.

Robert Kostolány
Foto: Eutit

Autor je obchodným manažérom v spoločnosti ­Eutit, s. r. o.