
Aké čerpadlo vybrať na zavlažovanie záhrady?
S príchodom leta je spotreba vody v záhrade čoraz vyššia. Vedeli ste, že na zavlaženie trávnika s rozlohou 200 m² spotrebujete približne 6 000 litrov vody týždenne? Preto je kúpa záhradného čerpadla nevyhnutná. Ale ako si vybrať to správne?
![]() |
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Výber správneho čerpadla začína pri prameni, teda zdroji, odkiaľ budete záhradu zavlažovať. Môže ísť o čistú alebo mierne znečistenú vodu. O tom, či zvolíte povrchové, ponorné alebo drenážne čerpadlo, rozhoduje aj to, ako hlboko sa voda nachádza a ako ďaleko je zdroj vody. „Vo všetkých prípadoch začína výber čerpadla určením zdroja vody a zodpovedaním otázok akú, odkiaľ, ako často a koľko vody chcete čerpať. Je rozdiel, či budete čerpať vodu zo studne, rybníka alebo budete využívať dažďovú vodu.
Zároveň si overte, či máte vybavené všetky potrebné povolenia na odber vody. To, že si sused naberá z rybníka vodu do krhly, ešte neznamená, že to isté môžete urobiť s čerpadlom. V momente, keď na odber vody z rybníka alebo rieky použijete technické zariadenie, musíte mať povolenie,“ upozorňuje Martin Křapa, obchodný riaditeľ spoločnosti Pumpa, ktorá pôsobí na slovenskom trhu viac ako 30 rokov a poskytuje predaj, servis a montáž čerpadiel a čerpacích systémov.
Pozrime sa na rôzne typy čerpadiel, ako sa od seba líšia a na aký účel sú vhodné:
Povrchové čerpadlá
Táto skupina odstredivých čerpadiel sa neinštaluje priamo do vody, ale mimo vodného zdroja. S ich pomocou možno čerpať vodu prakticky z akéhokoľvek zdroja. Samonasávacie čerpadlá však dokážu čerpať vodu len z hĺbky do 8 metrov. Ak potrebujete čerpať z väčších hĺbok, siahnite po ponorných čerpadlech(viď nižšie).
Ponorné čerpadlá
Tieto čerpadlá sú úplne alebo čiastočne ponorené do vody. Používajú sa na čerpanie čistej alebo mierne znečistenej vody zo studní, vrtov, žúmp alebo nádrží. Vďaka svojmu výkonu sú vhodné aj na čerpanie veľkých objemov vody na dlhé vzdialenosti. Ideálnym príkladom je český výrobok PUMPA blue line Odra. Toto vretenové čerpadlo má vynikajúce technické parametre a vďaka špeciálnej konštrukcii je jednoduché na prevádzku aj údržbu.
Na zavlažovanie menších záhrad sa výborne hodí produktová novinka PUMPA blue line PMC1204PA:
„Ide o univerzálne automatické ponorné čerpadlo, ktoré je ideálne na čerpanie vody zo studne alebo dažďovej vody z retenčných nádrží určených na zavlažovanie záhrad. Má nerezový plášť, zabudované automatické riadenie, ochranu proti chodu na sucho, výkon 840 W a maximálny prietok 5,7 m³ za hodinu. Čerpadlo navyše dokáže čerpať vodu už 50 mm nad dnom,“ hovorí Martin Křapa.
Sudové čerpadlá
Medzi ponornými čerpadlami nájdete aj tzv. sudové čerpadlá. Ako už názov napovedá, slúžia na čerpanie dažďovej
vody zo suda. Čerpadlo sa ponorí do vody a nad hladinou trčí teleskopická rúrka s kohútikom na napĺňanie krhiel, alebo k trubici rýchlospojkou pripojíte hadicu. Čerpadlo odporúčame umiestniť do sudu na podstavec, aby sa zabránilo nasatiu usadenín zo dna, ktoré by mohli čerpadlo poškodiť.
Vyhnite sa chodu na sucho!
Dôležitou výbavou čerpadla je systém automatického vypínania, ktorý zabráni chodu na sucho pri nedostatku vody, čím sa predíde jeho poškodeniu. Najčastejšie ide o plavákový spínač, no nie všetky čerpadlá ho majú. Pri automatických čerpadlách je ochrana proti chodu na sucho zabudovaná. Overte si tiež, či nebudete potrebovať doplnkové príslušenstvo – najčastejšie výtlačnú hadicu alebo potrubie, inštalačný materiál na pripojenie hadice k čerpadlu, pripojovacie armatúry, podstavec na umiestnenie čerpadla alebo spúšťacie lano.
Výber konzultujte s odborníkom
Aj keď výber správneho čerpadla pre vašu záhradu a jeho inštaláciu zvládnete aj sami, nezabúdajte, že do úvahy treba brať viacero faktorov. Napríklad výpočet požadovaného množstva vody pre celý systém či rôzne prevádzkové parametre rozprašovačov zavlažovacích systémov. Nebojte sa preto poradiť s odborníkom.
Zdroj: PUMPA, a.s.