Anketa: Je energetickรก trieda A0 novou vรฝzvou v oblasti rezidenฤnej vรฝstavby?
Od roku 2021 sa mรดลพu stavaลฅ uลพ len domy sย takmer nulovou potrebou energie. ฤo vลกetko je nutnรฉ braลฅ vย tejto sรบvislosti do รบvahy a nad ฤรญm je potrebnรฉ sa zamyslieลฅ, aby sa novรก legislatรญva stala skutoฤne prรญnosom? Pokรบsili sme sa zameraลฅ sa na zรกยญkladnรฉ aspekty vรฝstavby nulovรฝch domov a priniesลฅ pohฤพady tรฝch najviac zainteresovanรฝch.
Poznรกte vรฝhody Klubu ASB? Staฤรญ bezplatnรก registrรกcia a zรญskate sektorovรฉ analรฝzy slovenskรฉho stavebnรญctva s rebrรญฤkami firiem ⟶ |
Uลพ zo samotnej definรญcie budov s takmer nulovou potrebou energie vyplรฝva, ลพe musia vyuลพรญvaลฅ obnoviteฤพnรฉ zdroje energie (OZE). Akรบ รบlohu mรก zvolenรฝ spรดsob zohฤพadnenia tรฝchto zdrojov v budove na vyhovujรบce technickรฉ rieลกenia a na aplikรกciu v praxi?
Ktorรฉ sรบ najvhodnejลกie OZE, resp. ich kombinรกcie v pomeroch na Slovensku a v jeho rรดznych klimatickรฝch oblastiach? Zodpovedรก tomu aj zรกujem ฤพudรญ? Ako mรดลพu prispieลฅ k energetickej triede A0 ฤalลกie technolรณgie ako tepelnรฉ ฤerpadlo ฤi rekuperรกcia?
Ing. Rรณbert Ruลanin, obchodnรฝ riaditeฤพ ENGIE Services, a. s. a ฤlen predstavenstva SKGBC:ย Platnรก legislatรญva vย sรบvislosti sย energetickou triedou A0 zvรฝลกila vย sรบฤasnosti dopyt po inรฝch ako tradiฤnรฝch rieลกeniach. Developeri sa touto tรฉmou intenzรญvne zaoberajรบ aย trh nachรกdza rieลกenia kombinรกciou existujรบcich aย novรฝch technolรณgiรญ sย moลพnosลฅou rozฤlenenia vรฝroby energie na jednotlivรฉ zdroje.
Pomery na Slovensku sรบ rรดznorodรฉ, preto aj potenciรกl vyuลพitia OZE na vรฝrobu tepla zรกvisรญ od lokality. V niektorรฝch prรญpadoch je vรฝhodnejลกie pripojiลฅ objekt k centralizovanรฉmu zรกsobovaniu teplom s vysokรฝm podielom OZE, inde je rieลกenรญm lokรกlny zdroj tepla s vyuลพitรญm technolรณgie na bรกze tepelnรฉho ฤerpadla.
Pri doplnkovรฝch zdrojoch energie prispievajรบ k dosiahnutiu energetickej triedy A0 systรฉmy vyuลพรญvajรบce energiu zo slnka (fotovoltickรฉ a solรกrne technolรณgie), pri hlavnรฝch zdrojoch energie sรบ to predovลกetkรฝm technolรณgie na bรกze biomasy a tepelnรฉ ฤerpadlรก so systรฉmom voda โ voda.
Technolรณgie na bรกze OZE sรบ investiฤne nรกroฤnejลกie ako ลกtandardnรก kotolลa spaฤพujรบca zemnรฝ plyn, preto je vรฝber vhodnรฉho rieลกenia veฤพmi dรดleลพitรฝ. Na druhej strane, so zvรฝลกenรฝm zรกujmom o technolรณgie OZE sa nรกkupnรฉ ceny pomaly zniลพujรบ.
Samostatnรบ kapitolu tvorรญ rekuperรกcia tepla, ktorรบ moลพno rozฤleniลฅ do dvoch hlavnรฝch oblastรญ aย to na vetranie aย teplรบ vodu, resp. kanalizรกciu.
V budovรกch s nรบtenรฝm vetranรญm je rekuperรกcia neoddeliteฤพnou sรบฤasลฅou technickรฉho nรกvrhu, pri bytovรฝch domoch naลกtartovala odbornรบ diskusiu o aplikรกciรกch tohto rieลกenia prรกve poลพiadavka na energetickรบ triedu A0.ย Rekuperรกcia tepla z odpadovรฝch vรดd mรก vรฝznam v objektoch, kde je pomerne vysokรก spotreba teplej vody (TV) โ naprรญklad v bytovรฝch domoch mรก energia v odpadovรฝch vodรกch v kombinรกcii s tepelnรฝm ฤerpadlom potenciรกl รบspory v desiatkach percent.
Ing. Simona Rejdovjanovรก, obchodnรก zรกstupkyลa CLIMAPORT, s. r. o.,
oddelenie HVAC:ย Energetickรก trieda A0 sa stala novou vรฝzvou v oblasti rezidenฤnej vรฝstavby. Od januรกra 2021 musia vลกetky domy dosahovaลฅ veฤพmi nรญzku energetickรบ nรกroฤnosลฅ, ฤo podฤพa platnej legislatรญvy znamenรก, ลพe musia maลฅ takmer nulovรบ potrebu energie.
Obnoviteฤพnรฉ zdroje energie sรบ pri domoch v energetickej triede A0 nevyhnutnรฝm minimom. Na dosiahnutie รบrovne nZEB (Nearly Zero Energy Building) je podฤพa technickej normy potrebnรก primรกrna energia do 54 kWh/m2/rok. Nie je vลกak dรดleลพitรฉ iba to, koฤพko primรกrnej energie sa dodรก, ale aj to, z akรฉho zdroja tรกto energia pochรกdza.
Treba vลกak povedaลฅ, ลพe nastรกvajรบcej generรกcii zaฤรญna ฤoraz viac zรกleลพaลฅ na klimatickej zmene, udrลพateฤพnosti a energetickej nenรกroฤnosti, takลพe dopyt po obnoviteฤพnรฝch zdrojoch energie, ktorรฝ je uลพ podporenรฝ aj legislatรญvou, stรบpa. Zรกkladnรฝm rieลกenรญm je tepelnรฉ ฤerpadlo so zรกsobnรญkom TV, keฤลพe vhodnรฝ technickรฝ nรกvrh tohto zariadenia dokรกลพe zabezpeฤiลฅ, ลพe primรกrna energia v dome sa dostane pod hranicu urฤenรบ normou.
Podฤพa odbornรญkov by tepelnรฉ ฤerpadlo malo byลฅ prvou voฤพbou pri navrhovanรญ novรฝch budov a to najmรค vtedy, keฤ sa okrem vykurovania poลพaduje aj chladenie. Na รบzemรญ Slovenska sa najviac preferujรบ tepelnรฉ ฤerpadlรก fungujรบce na princรญpe vzduch โ voda, ktorรฉ vedia dosahovaลฅ pomerne vysokรบ energetickรบ รบฤinnosลฅ aj v zimnรฝch mesiacoch v severnejลกรญch lokalitรกch.
Menovaลฅ mรดลพeme naprรญklad tepelnรฉ ฤerpadlรก SAMSUNG, ktorรฉ dokรกลพu pokryลฅ ลกirokรบ ลกkรกlu poลพiadaviek koncovรฝch uลพรญvateฤพov. Sรบ dostupnรฉ aj vo variante s integrovanรฝm zรกsobnรญkom TV, vฤaka ฤomu je moลพnรฉ vyuลพiลฅ efektรญvne priestor technickej miestnosti. K dispozรญcii je aj variant s moลพnosลฅou napojenia vnรบtornรฝch klimatizaฤnรฝch jednotiek na vonkajลกiu jednotku tepelnรฉho ฤerpadla, vฤaka ฤomu sa ลกetrรญ miestom aj financiami a sรบ zabezpeฤenรฉ komfortnรฉ vykurovanie aj chladenie jednรฝm systรฉmom.
Popri viacerรฝch faktoroch ovplyvลujรบcich energetickรบ triedu stavby, ako sรบ tvar budovy, zateplenie alebo vyuลพitie OZE, je nemenej vรฝznamnรก prรกve lokalita. Juลพnejลกie oblasti Slovenska vedia efektรญvne vyuลพรญvaลฅ energiu zo slnka pomocou fotovoltickรฝch panelov. Severnejลกie poloลพenรฉ stavby zvlรกdnu solรกrne zisky dosiahnuลฅ veฤพkรฝmi oknami smerujรบcimi na juh, ฤรญm aspoล ฤiastoฤne zniลพujรบ mnoลพstvo energie potrebnej na vykurovanie.
Okrem tepelnรฝch ฤerpadiel, fotovoltickรฝch a solรกrnych panelov je odporรบฤanรฝm technickรฝm vybavenรญm aj nรบtenรฉ vetranie so spรคtnรฝm zรญskavanรญm tepla โ rekuperรกcia. Prรกve pouลพitie rekuperรกcie dokรกลพe uลกetriลฅ aลพ 40 % tepla. Rozhodujรบcou poloลพkou je krytie strรกt vetranรญm, keฤลพe oknรก sa pri nรบtenom vetranรญ otvรกrajรบ oveฤพa menej, takลพe nevznikajรบ takรฉ veฤพkรฉ tepelnรฉ straty.
Rekuperรกcia sa stala aktuรกlnou tรฉmou aj v sรบvislosti s pretrvรกvajรบcou pandรฉmiou, keฤลพe poลพiadavky na kvalitnรฉ a zdravรฉ vnรบtornรฉ prostredie sรบ teraz omnoho nรกroฤnejลกie. Okrem spรคtnรฉho zรญskavania tepla a udrลพiavania optimรกlnej vlhkosti vzduchu dokรกลพe totiลพ rekuperaฤnรก jednotka s pomocou kvalitnรฝch filtrov zbaviลฅ privรกdzanรฝ vzduch neลพiaducich prachovรฝch a peฤพovรฝch ฤastรญc, baktรฉriรญ a vรญrusov a takisto zรกpachov.
Naprรญklad rekuperรกcie znaฤky BRINK patria k ลกpiฤke na trhu a spolu s jedinรฝm certifikovanรฝm rozvodnรฝm systรฉmom UBBINK tvoria ideรกlny systรฉm vetrania rodinnรฉho domu s poลพiadavkou na takmer nulovรบ potrebu energie.
ลฝivotnรฝ cyklus budov
Jedna vec je postaviลฅ budovu v energetickej triede A0, no ako je to s hodnotenรญm dodanej a primรกrnej energie, resp. so zรญskanรญm celkovรฉho obrazu ลพivotnรฉho cyklu budovy v sรบvislosti s touto tรฉmou?
Marek Kremeล, CEO EXERGY a ฤlen predstavenstva SKGBC:ย ลฝivotnรฝ cyklus sa tรฝka pohฤพadu na budovu poฤas celej jej ลพivotnosti. Inรฝmi slovami, nejde len oย prevรกdzku, sย ktorou sรบ spojenรฉ dodanรก aย primรกrna energia, ale aj oย projekciu, vรฝrobu materiรกlov, demolรกciu aย zhodnotenie stavebnรฉho odpadu. Tento komplexnรฝ pohฤพad je uลพitoฤnรฝ hlavne pri snahe oย vytvorenie kvalitnรฉho, energeticky รบspornรฉho aย zรกroveล aj trvalo udrลพateฤพnรฉho projektu.
Prรญkladom zย praxe sรบ historickรฉ budovy spฤบลajรบce poลพiadavky sรบฤasnej doby, ktorรฉ vย kontexte ลพivotnรฉho cyklu zanechรกvajรบ jasnรฝ odkaz. Nemusรญ vลกak รญsลฅ len oย historickรฉ budovy. Sรบฤasnรฉ technolรณgie vรฝroby materiรกlov, pri ktorรฝch hrรก podstatnรบ รบlohu aj spracovanie uลพ pouลพitรฝch materiรกlov, alebo nรญzkouhlรญkovรฉ procesy zรญskavania zรกkladnej suroviny aย spracovania sรบ schopnรฉ ponรบknuลฅ produkty sย optimรกlnymi parametrami ลพivotnรฉho cyklu.
Kฤพรบฤovรฝ parameter, ktorรฝ sa spรกja so ลพivotnรฝm cyklom, je uhlรญk โ zรกkladnรฝ stavebnรฝ prvok vลกetkรฝch organickรฝch zlรบฤenรญn a ลพivรฝch organizmov, teda aj nรกs.ย Optimalizรกcia ลพivotnรฉho cyklu budovy sa vykonรกva pomocou analรฝzy ลพivotnรฉho cyklu nazรฝvanej aj Life Cycle Assessment (LCA).
Beลพne sa realizuje ako sรบฤasลฅ niektorรฉho z certifikaฤnรฝch systรฉmov udrลพateฤพnosti (naprรญklad BREEAM alebo LEED). Vzhฤพadom na ciele, ktorรฉ si Eร stanovila nielen v rรกmci energetickej efektรญvnosti, ale aj emisiรญ oxidu uhliฤitรฉho (CO2), som presvedฤenรฝ o tom, ลพe uhlรญkovรก stopa je ฤalลกou z tรฉm, ktorej ฤelรญme a vรฝrazne ovplyvnรญ ลพivot nielen budรบcich generรกciรญ, ale uลพ aj tej naลกej. Klimatickรก krรญza je tu, je kaลพdodennou realitou a nemรก zmysel zatvรกraลฅ pred ลou oฤi.
Novรฉ technolรณgie merania energetickej hospodรกrnosti
ฤalลกou sรบvisiacou tรฉmou je meranie energetickej hospodรกrnosti. Do pozornosti sa dostรกvajรบ ฤoraz viac aj novรฉ rieลกenia na meranie a riadenie energetickej hospodรกrnosti, resp. otรกzky pripravenosti budov na inteligentnรฉ rieลกenia โ ako ovplyvnia budรบcnosลฅ ohฤพadom energetickej hospodรกrnosti/certifikรกcie?
Ing. Rรณbert Ruลanin, obchodnรฝ riaditeฤพ ENGIE Services, a. s. a ฤlen predstavenstva SKGBC:ย Technickรฉ moลพnosti na meranie aย riadenie energetickej hospodรกrnosti budov sรบ vย sรบฤasnosti na inej รบrovni ako vย minulosti. Ich zavรกdzanie vย podobe monitoringu aย prenosu dรกt umoลพลuje zรญskaลฅ informรกcie aj zย oblastรญ, ktorรฉ donedรกvna nebolo efektรญvne meraลฅ.
Osadenie existujรบcich meraฤov energiรญ prenosovรฝmi modulmi alebo inลกtalรกcia IoT meraฤov sรบ v sรบฤasnosti moลพnรฉ za dostupnรฉ ceny.ย Takรฉto dรกta umoลพnia sledovaลฅ prevรกdzkovรฉ parametre v reรกlnom ฤase a vรฝrazne prispieลฅ k energetickej efektรญvnosti.
Digitรกlne nรกstroje na meranie prevรกdzkovรฝch parametrov sรบ uลพ integrovanou sรบฤasลฅou sluลพieb Facility manaลพmentu, priฤom v rรกmci toho je poskytovanรฝ energetickรฝย manaลพment s tvorbou rรดznych prevรกdzkovรฝch modelov. Takto nastavenรฉ prepojenie technolรณgie โ prevรกdzka โ analytikaย s prรญstupom k aktuรกlnym dรกtam je budรบcnosลฅou energetickej hospodรกrnosti budov. Stรกle platรญ, ลพe najlacnejลกia a najzelenลกia energia je tรก, ktorรก sa nespotrebuje.
Frantiลกek Kuลฅa, Siemens, s. r. o., Environmental solution: Na reรกlne aย korektnรฉ vyhodnotenie energetickej efektรญvnosti budovy (zjednoduลกene povedanรฉ, jej celkovej spotreby vย pomere kย jej veฤพkosti) je nevyhnutnรฉ maลฅ kย dispozรญcii nielen informรกciu oย vlastnostiach budovy aย jej systรฉmoch, ale najmรค detailnรฉ dรกta oย spotrebรกch energie na jednotlivรฉ รบฤely.
Zรญskanรฉ dรกta je potrebnรฉ pravidelne vyhodnocovaลฅ. Modernรฉ monitorovacie platformy (napr. Siemens Navigator) umoลพลujรบ obsiahnuลฅ vลกetky tieto dรกta. Odฤรญtanรฉ spotreby zย meraฤov sa porovnรกvajรบ individuรกlne medzi sebou aย so svojimi historickรฝmi referenฤnรฝmi hodnotami, ako aj sumรกrne za celรบ budovu.
Zohฤพadลujรบ sa aj ฤalลกie dรดleลพitรฉ vstupy, naprรญklad vplyv poฤasia. Na zรกklade nameranรฝch รบdajov sa analyzujรบ prevรกdzkovรฉ stavy, optimalizuje sa chod technologickรฝch zariadenรญ budov aย plรกnuje sa potrebnรฝ servis.
Pomocou takejto platformy zรญska uลพรญvateฤพ jasnรฝ aย zrozumiteฤพnรฝ prehฤพad oย stupni energetickej efektรญvnosti budovy aย zรกroveล aj dรดleลพitรฉ indรญcie, kde hฤพadaลฅ priestor na jej zvyลกovanie. Platforma zรกroveล poskytuje energetickรฝm audรญtorom vรฝstupy relevantnรฉ pre energetickรบ certifikรกciu budov.
Kde sa nachรกdzame terazย a ฤo bude ฤalej?
Ako sa darรญ uplatลovaลฅ novรบ legislatรญvu, kde sรบ problรฉmy, vรฝzvy, kam smerujeme aย na ฤo by sme sa eลกte mali sรบstrediลฅ?
Ing. arch. Martin Stohl, XDT Sustainability & Wellbeing Specialist HB Reavis a ฤlen predstavenstva SKGBC:ย Od poฤiatku roka 2021 je vย platnosti poลพiadavka na energetickรบ triedu A0 aย tak mรดลพeme konลกtatovaลฅ, ลพe sme zavลลกili ambรญciu Eร eลกte zย roku 2009 sย pracovnรฝm nรกzvom 20-20-20, ktorรก znamenala predovลกetkรฝm redukciu spotreby primรกrnej energie oย 20 % vย porovnanรญ sย rokom 1990.
Je to veฤพmi dรดleลพitรฝ mรญฤพnik, nie vลกak koneฤnรก stanica. Problรฉm vรฝpoฤtu celkovej spotreby primรกrnej energie na stanovenie energetickej triedy je odrazom ideรกlneho stavu vyplรฝvajรบceho zย technickej dokumentรกcie budovy. Zย praxe vลกak vieme, ลพe reรกlne energetickรฉ nรกroky budovy poฤas prevรกdzky bรฝvajรบ znaฤne odliลกnรฉ aย spravidla skรดr horลกie.
Preto bude do nasledujรบceho obdobia vรฝzvou stanoviลฅ podmienky na priebeลพnรฉ meranie skutoฤnej spotreby energiรญ vย budovรกch. Tieto รบdaje by mali poslรบลพiลฅ na optimalizรกciu systรฉmov budovy, ale zรกroveล mรดลพu nauฤiลฅ uลพรญvateฤพa sprรกvaลฅ sa vย budove ฤo najekologickejลกรญm spรดsobom aย pritom aj uลกetriลฅ.
ฤalลกou tรฉmou, o ktorej sa najmรค od podpisu eurรณpskej Zelenej dohody koncom roka 2019 stรกle intenzรญvnejลกie diskutuje, sรบ emisie sklenรญkovรฝch plynov, pri budovรกch zvlรกลกลฅ oxidu uhliฤitรฉho (CO2). Ako je znรกme, ฤlenskรฉ ลกtรกty Eร vrรกtane Slovenska sa zaviazali zredukovaลฅ do roku 2030 emisie CO2 v porovnanรญ s rokom 1990 o 55 % a do roku 2050 dosiahnuลฅ uhlรญkovรบ neutralitu.
V Eร je prรญspevok budov k emisiรกm CO2 zhruba na รบrovni 36 %. Energetickรฉ hodnotenie budov sรญce uvรกdza okrem energetickej triedy aj vรฝpoฤtovรฉ emisie CO2, no na rozdiel od primรกrnej energie pre emisie neboli stanovenรฉ limitnรฉ hodnoty. V najbliลพลกom obdobรญ nรกs preto ฤakรก implementรกcia smernice Eร do nรกrodnej legislatรญvy, kde sa stanovia podrobnejลกie poลพiadavky na redukciu emisiรญ CO2 poฤas prevรกdzky budov.
To bude v praxi znamenaลฅ najmรค postupnรฝ odklon od tradiฤnรฝch technolรณgiรญ spoliehajรบcich sa na spaฤพovanie fosรญlnych palรญv, ale aj dreva a peletiek, smerom k obnoviteฤพnรฝm a zรกroveล bezemisnรฝm zdrojom energiรญ.ย Emisie CO2 vลกak nespรดsobuje len prevรกdzka budov. Rovnako dรดleลพitรฝ je aj tzv. zabudovanรฝ uhlรญk (embodied Carbon), ktorรฝ je obsiahnutรฝ v pouลพitom stavebnom materiรกli a v komponentoch, ako aj vygenerovanรฝ dopravou a vรฝstavbou.
Aby sme vedeli ฤo najobjektรญvnejลกie zhodnotiลฅ uhlรญkovรบ stopu budov a aj mieru sรบladu s celoeurรณpskymi cieฤพmi, potrebujeme komplexnรฉ, ale pritom praktickรฉ hodnotenie celoลพivotnej uhlรญkovej stopy budov. ลฝijeme v skutoฤne prevratnej dobe, keฤ sa za relatรญvne krรกtky ฤas zรกsadne menรญ tradiฤnรฝ pohฤพad na architektรบru a vรฝstavbu.
Uลพ nestaฤia kritรฉriรก estetiky, funkฤnosti a konลกtrukcie pri navrhovanรญ budov, pribudli poลพiadavky udrลพateฤพnosti, ktorรฉ sรบ navyลกe neodkladnรฉ, ak majรบ byลฅ v boji s klimatickou krรญzou efektรญvne. Pre nรกs, ktorรญ budovy navrhujeme a staviame, to znamenรก celkovรบ zmenu prรญstupu k navrhovaniu โ uลพ od poฤiatku by mali byลฅ k stolu prizvanรฉ vลกetky profesie podฤพa princรญpu integrovanรฉho nรกvrhu.
Zรกroveล nรกm pomรกha vyuลพรญvanie parametrickรฉho modelovania BIM, pomocou ktorรฉho dokรกลพeme nรกvrh budovy lepลกie skoordinovaลฅ a vyladiลฅ, eliminovaลฅ kolรญzie a zredukovaลฅ stavebnรฝ odpad, ale naprรญklad aj vypoฤรญtaลฅ celkovรบ uhlรญkovรบ bilanciu, zoptimalizovaลฅ pomer presvetlenia k tepelnรฝm ziskom a vygenerovaลฅ dynamickรฉ modelovanie, ktorรฉ je omnoho bliลพลกie k realite ako tradiฤnรฉ modelovanie.
ฤakรก nรกs celรฝ rad zรกsadnรฝch posunov โ od implementรกcie zelenej obnovy cez zmeny v รบzemnom plรกnovanรญ po novรฝ stavebnรฝ zรกkon โ ktorรฉ musia zohฤพadniลฅ vลกetky kritรฉriรก udrลพateฤพnรฉho rozvoja. V neposlednom rade nรกs ฤakรก aj obrovskรก vรฝzva pri hฤบbkovej obnove jestvujรบcich budov, ktorรก sa neskonฤรญ len pri zateplenรญ fasรกd.
Slovensko mรก potenciรกl aj odbornรฉ kapacity, ostรกva len veriลฅ, ลพe v ich spoluprรกci so stavebnรฝm sektorom, vlรกdou, jej ministerstvami, regiรณnmi aj mestskรฝmi samosprรกvami bude tรกto premena รบspeลกnรก.
(sf)
Foto: iStock.com