Automatickรฉ riadenie techniky prostredia v nZEB budovรกch
Technickรฉ aj programovรฉ moลพnosti ASR na รบsporu energie pri prevรกdzke budov sรบ ฤoraz ลกirลกie. Ich schopnosti neustรกle narastajรบ od jednoduchรฝch rieลกenรญ nรญzkoenergetickรฝch budov cez budovy typu nZEB aลพ po perspektรญvne nulovรฉ a energeticky aktรญvne budovy.
Budovy ako umelรฉ, vnรบtornรฉ stavanรฉ prostredie slรบลพia na ochranu svojich obyvateฤพov ฤi uลพรญvateฤพov pred nepriaznivรฝmi vplyvmi okolitรฉho prostredia a, naopak, chrรกnia vonkajลกie prostredie pred ลกkodlivรฝmi vplyvmi vyvolanรฝmi ฤinnosลฅou obyvateฤพov. Tรบto ochranu uskutoฤลujรบ vlastnou stavebnou konลกtrukciou a inลกtalovanou technikou prostredia.
Na jej prevรกdzku sa vyลพaduje nemalรฉ mnoลพstvo energie โ vo vyspelรฝch krajinรกch spotrebovรกvajรบ budovy aลพ do 40 % z celkovej spotreby energie krajiny. Popri doprave a priemysle sรบ teda najvรคฤลกรญm spotrebiฤom a zรกroveล aj zneฤisลฅovateฤพom naลกej planรฉty. Nรกslednรฉ problรฉmy zaลฅaลพujรบce celรบ zemeguฤพu a jej obyvateฤพstvo sรบ vลกeobecne znรกme (otepฤพovanie klรญmy, ozรณnovรก diera, รบbytok fosรญlnych palรญv atฤ.) a treba ich rieลกiลฅ v krรกtkodobom aj dlhodobom horizonte v zรกujme udrลพateฤพnosti ลพivota na Zemi.
Genรฉza budovy s takmer nulovou potrebou energie
Eurรณpska รบnia sa snaลพรญ o znรญลพenie spotreby energie budovami vydรกvanรญm legislatรญvnych predpisov zรกvรคznรฝch pre vลกetky ฤlenskรฉ ลกtรกty a poลพaduje ich zaฤlenenie do relevantnรฝch nรกrodnรฝch predpisov kaลพdรฉho ลกtรกtu (situรกciu v SR ukazuje obr. 1).
Prvรก smernica o energetickej hospodรกrnosti budov (EHB) nemala veฤพkรฝ รบspech pre rozdielnosลฅ energetickรฉho hospodรกrstva jednotlivรฝch ลกtรกtov. Eร preto vydala prepracovanรบ smernicu s tรฝm, ลพe kaลพdรฝ ฤlenskรฝ ลกtรกt zohฤพadnรญ v rieลกenรญ svoje ลกpecifickรฉ pomery.
V prepracovanej smernici sa zaviedol pojem โbudova s takmer nulovou potrebou energieโ (ฤalej ju budeme oznaฤovaลฅ angl. skratkou nZEB), pod ktorรฝm sa rozumie budova s veฤพmi vysokou energetickou hospodรกrnosลฅou. Takmer nulovรฉ alebo veฤพmi malรฉ mnoลพstvo energie potrebnรฉ na uลพรญvanie takej budovy musรญ byลฅ zabezpeฤenรฉ efektรญvnou tepelnou ochranou a vo vysokej miere energiou dodanou z obnoviteฤพnรฝch zdrojov, ktorรฉ sa nachรกdzajรบ v budove alebo
v jej blรญzkosti (obr. 2). V nรกvrhu prepracovanej normy prEN 15603 sa uvรกdza podrobnรฝ postup energetickรฉho hodnotenia budovy aj pri nZEB vrรกtane podrobnej definรญcie takejto budovy.
Okolie a hranice na hodnotenie budovy s takmer nulovou potrebou energie a โ hranica hodnotenia (bilancia spotreby energie), b โ zdroj energie na mieste, c โ zdroj energie v blรญzkosti, d โ vzdialenรฝ zdroj energie, S1 โ priestor s tepelnou รบpravou prostredia, S2 โ priestor bez ochrany tepelnรฝm plรกลกลฅom, S3 โ priestor bez tepelnej รบpravy prostredia 1 โ obnoviteฤพnรฝ zdroj energie โ fotovoltika, 2 โ obnoviteฤพnรฝ zdroj energie โ vietor, 3 โ kotol |
Automatizovanรฝ systรฉm riadenia ako prostriedok zvyลกovania EHB
V prepracovanej smernici Eร o EHB ฤ. 2010/31 sa v ฤl. 8 ods. 2 uvรกdza povinnosลฅ podporiลฅ zavedenie inteligentnรฝch meracรญch systรฉmov (smart metering) pri stavbe novej budovy alebo pri vรฝznamnej obnove jestvujรบcej budovy, ako aj moลพnosลฅ nabรกdaลฅ vo vhodnรฝch prรญpadoch na inลกtalรกciu systรฉmov aktรญvneho riadenia โ naprรญklad automatizovanรฝch riadiacich, regulaฤnรฝch a monitorovacรญch systรฉmov โ, ktorรฝch รบฤelom je รบspora energie. Kompletnรฝ zoznam takรฝchto obvodov je obsiahnutรฝ v EN norme [2]. Obvody tohto druhu stabilizujรบ pracovnรฉ body zariadenรญ techniky prostredia a zabezpeฤujรบ bezkonfliktnรบ vzรกjomnรบ spoluprรกcu tรฝchto zariadenรญ.
Novรก รบloha ASR v nZEB (na prรญklade rodinnรฉho domu)
Zo ลกirokej ลกkรกly moลพnostรญ a funkciรญ, ktorรฉ automatizovanรฝ systรฉm riadenia (ASR) ponรบka, sa sรบstredรญme na aktรญvne riadenie vรฝroby, spotreby a akumulรกcie energiรญ a na minimalizรกciu nรกkladov na ne, a to na prรญklade rodinnรฉho domu. Mรกme tri zรกkladnรฉ zdroje energie (obr. 3): fotovoltiku na streche domu a jej meniฤe (FV), tepelnรฉ ฤerpadlo (Tฤ) vzduch โ voda a zรกloลพnรฝ kotol na pevnรฉ palivo (biomasu).
Okrem toho je tu zostava dvoch akumulaฤnรฝch nรกdrลพรญ โ primรกrnej a sekundรกrnej โ, z ktorรฝch sa obehovรฝmi ฤerpadlami odoberรก vykurovacia voda do vykurovacรญch telies. Je tu aj samostatnรก nรกdrลพ na prรญpravu teplej vody. Snahou je maximรกlne vyuลพiลฅ vlastnรบ energiu z FV. V tomto konkrรฉtnom prรญpade sa slneฤnou energiou cez deล pohรกลa Tฤ, ktorรฉ nรกsobรญ tรบto energiu vlastnรฝm faktorom COP (pomer vyrobenej tepelnej energie a dodanej elektrickej energie). Vyrobenรฉ teplo sa akumuluje na nadvรคzujรบce vykurovanie aj prรญpravu TV.
Tรกto zostava zdrojov energie umoลพลuje vyuลพitie Tฤ v ฤase, keฤ mรก najvรคฤลกiu รบฤinnosลฅ, teda cez deล, keฤ je okolitรฝ vzduch teplejลกรญ. Ak aspoล trocha svieti slnko, nรกkupom elektriny zo siete sa doplnรญ iba to, ฤo neposkytne vlastnรก FV. V prรญpade veฤพkรฝch mrazov, keฤ klesรก รบฤinnosลฅ Tฤ, je k dispozรญcii eลกte zรกloลพnรฝ kotol, ktorรฝ moลพno zapnรบลฅ na plnรฝ vรฝkon akumulรกcie tepla do nรกdrลพรญ a tak vyuลพiลฅ jeho maximรกlnu รบฤinnosลฅ.
ASR vyuลพรญva pri riadenรญ predikciu. Z internetovรฉho servera predpovede poฤasia pre danรบ lokalitu automaticky sลฅahuje รบdaje o aktuรกlnom poฤasรญ (teplota, oslnenie), predpovedi na zostรกvajรบcu ฤasลฅ dลa a zajtrajลกok. To umoลพnรญ naprรญklad neakumulovaลฅ viac energie na ฤalลกรญ deล, ako je potrebnรฉ. Tฤ tak moลพno vypnรบลฅ aj skรดr, ฤรญm sa prispieva k รบsporรกm. Alebo naopak, moลพno vyuลพiลฅ slneฤnรฝ svit a naakumulovaลฅ viac energie na ฤalลกie dni, keฤ bude zamraฤenรฉ a elektrina by sa musela nakupovaลฅ zo siete. Je samozrejmosลฅou, ลพe ASR umoลพลuje ฤalej regulovaลฅ aj spotrebu v jednotlivรฝch vykurovacรญch telesรกch zmenou ลพiadanej hodnoty teploty interiรฉru. Ide o tzv. zรณnovรบ regulรกciu podฤพa ฤasovรฉho programu alebo podฤพa aktuรกlnej obsadenosti jednotlivรฝch miestnostรญ.
Cez programovateฤพnรฉ a komunikaฤnรฉ moลพnosti ASR moลพno zabezpeฤiลฅ optimalizรกciu spotreby energiรญ naozaj komplexne, keฤลพe sa pracuje s aktuรกlnou cenou jednotlivรฝch druhov energiรญ a skutoฤnou, t. j. meranou รบฤinnosลฅou jednotlivรฝch zdrojov. ASR je naprogramovanรฝ tak, aby na dosiahnutie cieฤพa, t. j. tepelnej pohody, vyuลพil v danom okamihu tie najlacnejลกie zdroje. Moลพno to zistiลฅ na grafickom rozhranรญ ASR vo forme textu alebo grafov, kde sรบ zobrazenรฉ aktuรกlne toky a ceny energiรญ a efektivita vyuลพitia jednotlivรฝch zdrojov energie.
Perspektรญvy ฤalลกieho vรฝvoja ASR energeticky efektรญvnych budov
Technickรฉ aj programovรฉ moลพnosti ASR na รบsporu energie pri prevรกdzke budov sรบ ฤoraz ลกirลกie. Ich schopnosti neustรกle narastajรบ od jednoduchรฝch rieลกenรญ nรญzkoenergetickรฝch budov cez budovy typu nZEB aลพ po perspektรญvne nulovรฉ a energeticky aktรญvne budovy (tab. 1).
Pozn.: Terminologicky sprรกvnejลกรญ nรกzov je โbudova s nulovou bilanciou energie zo siete“.
Veฤพkรฝm prรญsฤพubom je rozvoj inteligentnรฉho merania (smart metering), inteligentnรฝch distribuฤnรฝch sietรญ (smart grid), spracovania a vyuลพitia veฤพkรฝch sรบborov dรกt (big data) a internetovej komunikรกcie zariadenรญ techniky prostredia a ASR medzi sebou metรณdou internet vecรญ (IoT). Takisto je len otรกzkou ฤasu, kedy sa legislatรญva uvoฤพnรญ a energetickรฉ spoloฤnosti zaฤnรบ vyuลพรญvaลฅ plnรฉ moลพnosti trhu s energiou.
Zรกver
Budova s takmer nulovou potrebou energie je iba vรฝzvou a impulzom v snahe o realizรกciu a prevรกdzku jednรฉho typu energeticky efektรญvnej budovy. Budova bez potreby a aj bez spotreby nemรดลพe reรกlne existovaลฅ, kaลพdรก budova musรญ byลฅ pripojenรก na zdroj energie. Takลพe oฤakรกvania zรบฤastnenรฝch v nรกvrhu, realizรกcii a prevรกdzke, ลพe budova nepotrebuje takmer ลพiadnu energiu, nie sรบ namieste.
Literatรบra
1. Bielek, B. et al.: Nรญzkoenergetickรก, zelenรก, udrลพateฤพnรก budova โ klรญma โ energia. Bratislava: STU, 2014
2. STN EN 15232: Energetickรก hospodรกrnosลฅ budov โ Vplyv komplexnรฉho automatickรฉho riadenia a sprรกvy budov. 2012.
3. Zirngibl, J.: Nearly Zero Energy Buildings (nZEB) in the CEN draft standard. In: The REHVA European HVAC Journal, Vol. 51 (2014), Iss. 3, pp. 10 โ 13 (dostupnรฉ na www.rehva.eu).
4. Kabele, K.: Technickรก zaลรญzenรญ budov s tรฉmฤล nulovou spotลebou energie. In: Stavebnictvรญ, roฤ. 2013, ฤ. 1, str. 26 โ 29 (dostupnรฉ na www.casopisstavebnictvi.cz).
5. Kurnitski, J.: Cรญlem provozovรกnรญ budov s tรฉmฤล nulovou spotลebou energiรญ je jednoduchost a srozumitelnost (dostupnรฉ na www.tzb-info.cz/provoz-technologii/9837).
6. Amann, S. et al.: MaTrID : Market Transformation Towards Nearly Zero Energy Buildings Through Widespread Use of Integrated Energy Design (dostupnรฉ na www.integrateddesign.eu).
7. Tecomat Foxtrot โ โinteligentnรญ dลฏmโ jako chytrรฝ uzel v sรญti Smart Grid (www.tzb-info.cz/inteligentni-budovy/12205).
Text: Ing. Pavel Ehrenwald, PhD., Ing. Mรกria Kurฤovรก, PhD.
Autori pรดsobia na Katedre TZB SvF STU v Bratislave.
Obrรกzky: archรญv autorov
ฤlรกnok bol uverejnenรฝ v ฤasopise TZB Haustechnik 5/2016.