Budovy pre trvalo udržateľnú budúcnosť naprieč Európou v kontexte s EPBD Buildings Platform
Platforma EPBD Buildings Platform podporuje plnú a trvalú implementáciu smernice o energetickej hospodárnosti budov (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD) a pomáha pri prenose informácií. Takisto plní svoju úlohu pri vývoji špecifických postupov a koordinácii aktivít rozličných účastníkov, ako aj pri poskytnutí vstupov a nástrojov na podporu Komisie a členských štátov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Väčšina Európanov už vie, že ak sa nezačne meniť spôsob výroby a používania energie, budeme čoskoro čeliť nezvratnej environmentálnej kríze. To znamená, že v budúcnosti bude nevyhnutné zamerať sa viac na energetickú hospodárnosť a omnoho výraznejšie využívať obnoviteľné zdroje energie.
Cieľ Európskej únie je pritom jasný: splniť svoj záväzok vyplývajúci z Kjótskeho protokolu a bojovať proti klimatickým zmenám redukciou množstva emisií CO2 uvoľňovaného do atmosféry. K dnešnému dňu má na to Európska komisia niekoľko dôležitých právnych prostriedkov – vrátane smernice o energetickej hospodárnosti budov, ktorá nadobudla účinnosť 4. januára 2003.
Celá smernica sa zaoberá zvyšovaním štandardu budov zlepšením ich energetickej hospodárnosti. Výskumom sa zistilo, že zavedením prísnejších noriem pri nových budovách a budovách prechádzajúcich významnou obnovou sa v EÚ do roku 2020 môže ušetriť približne pätina spotrebovanej energie. V súčasnosti je táto legislatíva vo väčšine členských štátov zakotvená v národných zákonoch a v tomto roku by sa už naplno mala implementovať. Smernica o energetickej hospodárnosti budov tak zostáva dôležitým opatrením, ktoré ovplyvňuje projektantov, bytové družstvá, odborníkov na budovy, architektov, výrobcov domácich spotrebičov, majiteľov budov a obyvateľov – v podstate každého občana EÚ.
Čo je EPBD Buildings Platform?
EPBD Buildings Platform je informačná služba Európskej komisie, ktorá poskytuje poradenstvo pri implementácii smernice o energetickej hospodárnosti budov. Služba je určená profesionálom a konzultantom, odborníkom v energetických agentúrach, záujmovým skupinám a tvorcom národnej politiky v 27 členských štátoch.
Informačný servis zahŕňa:
- dynamickú internetovú stránku, ktorá umožňuje priamy prístup ku všetkým podstatným informáciám, vrátane prepojení na ďalšie informácie týkajúce sa špecifických otázok a ďalších prebiehajúcich európskych akcií,
- mesačník preložený do niekoľkých jazykov, ktorý poskytuje najnovšie informácie a zadarmo sa distribuuje prostredníctvom e-mailu,
- databázu publikácií, noriem, softvérových nástrojov a podujatí,
- interaktívnu pomoc, v rámci ktorej môžu užívatelia konzultovať najčastejšie kladené otázky, ako aj klásť vlastné otázky.
Ako môže EPBD Buildings Platform pomôcť?
Boj proti klimatickým zmenám sa týka každého. Všetci môžu prispieť, či už pôsobia v stavebníctve, zúčastňujú sa tvorby politiky alebo jednoducho premýšľajú o nových spôsoboch, ako urobiť svoj domov energeticky efektívnejší. Pre kohokoľvek je EPBD Buildings Platform jedinečný nástroj, ktorý mu rýchlo môže poskytnúť najnovšie informácie, oboznámiť ho s najlepšími postupmi a inovatívnymi myšlienkami. Spoločnými silami možno veci zlepšiť!
Kde sa možno dozvedieť viac?
Všetky informácie o EPBD Buildings Platform, ako aj prístup k širokej palete kľúčových zdrojov a k posledným novinkám možno nájsť na internetovej stránke www.buildingsplatform.eu.
Aké sú témy EPBD Buildings Platform?
Hlavných päť tém týkajúcich sa EPBD Buildings Platform možno stručne zhrnúť takto:
Výpočtové postupy
Táto téma zahŕňa materiály, ktoré sa týkajú výpočtových metodík používaných v členských štátoch, ako sú:
- posúdenie podstatných noriem,
- spôsob implementácie na národnej úrovni,
- možnosti zaistenia kvality výpočtových metód,
- právne aspekty,
- použiteľnosť,
- metodiky pre inovatívne technológie,
- ďalšie potreby a možnosti na ďalšiu harmonizáciu a podobne.
Minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť
Táto téma sa zaoberá postupmi nastavenia kritérií na energetickú hospodárnosť v členských štátoch, pri ktorých si treba klásť napríklad takéto otázky:
- Aké požiadavky existujú pre rozsiahle obnovy?
- Je hodnotenie založené na meraných alebo vypočítaných údajoch?
- Ako sa organizujú kontroly zhody?
- Aké právne sankcie existujú?
Postupy certifikácie
Postupy certifikácie obsahujú v sebe ďalšie témy spojené s certifikáciou energetickej hospodárnosti, ako sú:
- metodiky vhodné pre existujúce budovy (zber údajov),
- zabezpečenie kvality nástrojov,
- efektívnosť odporúčaní vzhľadom na úspory energie,
- informácie o efektívnosti a akceptovaní certifikačných schém verejnosťou (informácie o cenách, výhodách, funkcii, veku a typu budovy a podobne).
Prehliadka kotlov a klimatizačných systémov
Táto téma sa spája s:
- prehliadkou horúcovodných kotlov využívaných na vykurovanie budov,
- prehliadkou klimatizačných systémov využívaných na reguláciu teploty vzduchu v budovách.
Pripúšťa sa kombinácia s reguláciou vetrania, vlhkosti a čistoty vzduchu.
Požiadavky na odborníkov a inšpektorov
Požiadavky na odborníkov a inšpektorov obsahujú špecifikácie a požiadavky na výcvik odborníkov a inšpektorov, ktoré zahŕňajú:
- odkazy na zdroje potrebné na národnej úrovni (množstvo odborníkov a inšpektorov a úroveň odbornosti),
- záruku kvality odborníkov,
- kritériá akreditácie,
- súbor zásad,
- poistenie, ručenie a podobne.
Výzve vyplývajúcej zo smernice nečelíme sami!
Úspešná implementácia vyžaduje mohutnú podporu, preto Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre energetiku a dopravu (European Commission Directorate General for Energy and Transport) podporuje niekoľko aktivít:
Concerted Action EPBD
Concerted Action (spoločný postup) EPBD sa primárne zameriava na výmenu informácií medzi tvorcami politiky. Účastníci tohto postupu sú reprezentanti národných vládnych ministerstiev alebo vládnych sesterských inštitúcií, ktoré sú zodpovedné za prípravu technického, právneho a administratívneho rámca transpozície EPBD v ich vlastnej krajine. Viac informácií možno získať na stránke www.epbd-ca.org.
CEN normy
Európska normalizačná komisia (CEN) dostala mandát na vyvinutie súboru noriem na podporu EPBD. Súbor noriem vychádza zo zoznamu približne 40 tém pokrývajúcich postupy výpočtu, merania a prehliadky, vrátane metód pokrývajúcich úroveň prvkov a systémov budovy. Celkový prehľad CEN noriem možno nájsť na www.buildingsplatform.eu.
SAVE projekty spojené so smernicou
SAVE projekty (Specific Actions for Vigorous Energy Efficiency – osobitné opatrenia na dosiahnutie vysokej energetickej efektívnosti) sa v rámci programu Inteligentná energia – Európa (Intelligent Energy Europe programe, IEE) vo všeobecnosti zaoberajú zvýšením energetickej efektívnosti a rozumným využívaním energie, najmä v sektoroch výstavby a priemyslu, vrátane prípravy právnych opatrení a ich aplikácie. Významný počet projektov už priniesol výsledky alebo ešte prebieha, aby priamo podporil efektívnu implementáciu EPBD. Viac informácií prináša stránka www.ec.europa.eu/energy/intelligent.
ManagEnergy
ManagEnergy sa zameriava na podporu práce jednotlivcov a organizácií pracujúcich na energetickej efektívnosti a obnoviteľných zdrojoch energie na lokálnej alebo regionálnej úrovni. Hlavnými nástrojmi sú tréningové workshopy a online podujatia, vrátane internetových video vysielaní. Bližšie informácie možno získať na stránke www.managenergy.org.
Sustainable Energy Europe
Kampaň SEE 2005 – 2008 (Sustainable Energy Europe – kampaň za trvalo udržateľnú energiu) sa zameriava na zvýšenie informovanosti verejnosti a podporu trvalo udržateľnej výroby a využívania energie jednotlivcami, organizáciami, súkromnými firmami, verejnými autoritami, profesionálmi a energetickými agentúrami, priemyselnými spoločenstvami a neziskovými organizáciami v celej Európe. Ďalšie informácie sú k dispozícii na stránke www.sustenergy.org.
Smernica o energetickej hospodárnosti budov a jej päť pilierov 1. Členské štáty EÚ musia používať metodiku na výpočet energetickej hospodárnosti budovy, a to so zreteľom na miestne klimatické podmienky. 2. V súčasnosti členské štáty EÚ určili minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť, ktoré sa aplikujú na nové budovy a veľké budovy, ktoré prechádzajú rozsiahlejšou rekonštrukciou. 3. Pri systéme certifikácie budov je potreba energie pre majiteľov, obyvateľov a užívateľov omnoho prehľadnejšia. 4. Pri kotloch a klimatizačných systémoch s výkonom väčším ako stanovený limit sa pravidelne vykonáva prehliadka na overenie ich energetickej efektívnosti a produkcie emisií CO2. 5. Certifikácia budov a prehliadky sa uskutočňujú nezávislými kvalifikovanými a akreditovanými odborníkmi. |
Príspevok je prevzatý z projektu REHVA EPBD Buildings Platform (P134 zo 14. 11. 2008).
Preklad zabezpečili: Ing. Michal Krajčík a prof. Ing. Dušan Petráš, PhD.
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.