Čo je relatívna vlhkosť?

Relatívna vlhkosť je percentuálny pomer, ktorý popisuje, ako je vzduch nasýtený a ako blízko je k čiare nasýtenia.

Definícia

Pri vlhkosti vzduchu sa rozlišuje medzi relatívnou vlhkosťou a absolútnou vlhkosťou. Pri rôznych hodnotách teploty môže vzduch absorbovať rôzne množstvá vlhkosti. V zásade platí, že čím vyššia teplota, tým viac vlhkosti dokáže absorbovať. Navyše pri každej teplote existuje určitý bod, v ktorom vzduch nie je schopný absorbovať viac vlhkosti. Tento bod sa nazýva saturácia alebo rosný bod. Odtiaľ sa začína vytvárať kondenzácia. Na rozdiel od relatívnej vlhkosti, absolútna vlhkosť popisuje presné množstvo vlhkosti obsiahnuté vo vzduchu v gramoch vody na kilogram vzduchu. (g/kg)

Význam relatívnej vlhkosti

Vykurovanie vo všeobecnosti znamená pokles relatívnej vlhkosti, ale hodnota absolútnej vlhkosti zostáva rovnaká. Správna vlhkosť a z toho vyplývajúci hygienicky dokonalý vzduch sú nevyhnutné pre ľudí, zvieratá, rastliny a materiály, pre výskum a vývoj, výrobu, skladovanie a konzerváciu.

Mollierov H,x – diagram
Mollierov H,x – diagram | Zdroj: Flair

Pohodlie

Keďže sa suchý vzduch snaží zadržať viac vlhkosti, čerpá ju aj zo svojho okolia, vrátane ľudí v ňom. To spôsobuje, že vás svrbí pokožka, pália vás oči, bolí vás hlava a cítite sa unavení. Optimálny rozsah parametrov vzduchu pre pohodlie je medzi 21 °C a 22 °C s relatívnou vlhkosťou medzi 40 % a 60 %.

Príklad

Predpokladajme, že máme pohár, v ktorom je teplota vzduchu 20°C. Pohár obsahuje 10 gramov vody na kilogram vzduchu a relatívna vlhkosť je 70 %. V prvom rade vieme, že vzduch je veľmi vlhký a dokáže udržať len o 30 % viac vlhkosti. Ďalej je možné vidieť, že hranica rosného bodu by bola dosiahnutá, ak by sa absolútna vlhkosť zvýšila o 5 gramov vody na kilogram vzduchu. Vzduch by tiež dosiahol hranicu rosného bodu, keď sa ochladí aspoň o 6 °C. Ak by ste do nádoby priviedli vodnú paru a tým zvýšili vlhkosť vzduchu, pri dosiahnutí 15 gramov vody na kilogram vzduchu by sa vytvorila hmla a následne kondenzácia. Keď sa na to pozrieme opačne, ak by sa teplota znížila o 6°C, vzduch by dosiahol hranicu nasýtenia a vytvorila by sa tak hmla a kondenzát.

Ochrana zdravia

Pri relatívnej vlhkosti pod 30 %, ku ktorej dochádza v dôsledku vykurovania v zime, ľudia často trpia príznakmi dehydratácie. Dýchacie sliznice vysychajú, čo znamená, že prach, nečistoty a choroboplodné zárodky sa už nedajú dostatočne rýchlo odstrániť z dýchacích ciest. V dôsledku ich dlhšieho pobytu v dýchacích cestách sa zvyšuje riziko ochorení dýchacích ciest. Medzi typické následky tohto procesu patrí kašeľ, bronchitída, nádcha a infekcie dutín. V optimálnom rozsahu medzi 40 % a 60 % relatívnej vlhkosti je riziko nežiaducich mikroorganizmov a výskyt špecifických symptómov ochorenia minimálne.

Ak je relatívna vlhkosť vzduchu pod 35 %, tvorbu prachu podporuje vysychanie odevov, kobercov, nábytku a pod. Tlejúci prach na radiátoroch vytvára čpavok a iné plyny, ktoré ďalej dráždia dýchací systém. Všetky druhy plastov sa navyše na suchom vzduchu elektricky nabijú a zbierajú tak ďalšie prachové častice. Vysychanie slizníc horných dýchacích ciest vedie k narušeniu ich funkcie (zníženie ochranného mechanizmu slizníc).

Ak je vlhkosť príliš vysoká, nad 70 %, môže na chladnejších miestach kondenzovať vlhkosť. Potom je pravdepodobné, že zariadenie miestnosti, ktoré obsahuje organické látky, môže vydávať zápach v dôsledku tvorby húb alebo plesní. Okrem toho môže dôjsť k poškodeniu konštrukcie alebo materiálov. (napr. tvorba plesní na tepelných mostoch)

Hygroskopické materiály / priemysel

Všetky hygroskopické látky sa snažia o rovnováhu. To je dôvod, prečo hygroskopická látka po určitej dobe vlhkosti v okolitom vzduchu dosiahne rovnovážny stav, v ktorom daná látka buď absorbuje alebo uvoľňuje vodu. Veľká časť materiálov v našom prostredí obsahuje vo väčšom alebo menšom množstve vodu. Hygroskopické látky sa vyznačujú tým, že ich obsah vody závisí od vlhkosti okolitého vzduchu.

Viac videí nájdete na YouTube kanáli firmy Condair:

Elektródový zvlhčovač Condair EL
Elektródový zvlhčovač Condair EL | Zdroj: Flair
Odporový zvlhčovač Condair RS
Odporový zvlhčovač Condair RS | Zdroj: Flair
Plynový zvlhčovač Condair GS
Plynový zvlhčovač Condair GS | Zdroj: Flair
Hybridný zvlhčovač Condair DL
Hybridný zvlhčovač Condair DL | Zdroj: Flair

Ing. Anton Šalátek, Flair, a.s.

www.flair.sk

Zdroj: PR článok Flair, a.s.