Efektívnosť tepelného čerpadla – reakcia autora článku k diskusii
Ďakujem za reakciu na článok (Efektívnosť tepelného čerpadla pri zásobovaní rodinného domu teplom), ako jeho autor si dovolím aj odpovedať. Zámerom článku a celej mojej práce nebolo nikdy poukazovať na nedostatky tepelných čerpadiel ako takých, alebo zámerne vybrať (ako uvádza reakcia) či vypichnúť inštaláciu tepelného čerpadla, ktorá je opísaná v článku.
Reakcia čitateľa v diskusii … musím sa priznať, že veľmi ma článok nenadchol, je to typický pohľad akademickej obce .. výrobcovia poukazujú (ešte ste zabudli predajcov???) …vypichnete jednu inštaláciu, kde je niekoľko nedostatkov v návrhu a o tejto napíšete recenzovaný odborný článok!!!, bolo by pekné, ak by ste vedeli demonštrovať niečo na vami navrhnutej inštalácii s ktorou by ste možno vedeli aj pracovať zo študentami a potom hodnotiť veci a robiť osvetu …. možno inštaláciu navrhol niekto kto u vás študoval, prepojenie teórie s praxou je u nás veľmi, veľmi slabé… Odporúčam dva na seba nadväzujúce články o tepelných čerpadlách, kde sa na väčšom množstve inštalácii robili merania sezónneho COP … http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/6841-velky-test-tepelnych-cerpadel http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/7620-velky-test-tepelnych-cerpadel-zaverecna-zprava |
Uvedené experimentálne meranie na objekte s tepelným čerpadlom voda – voda predstavuje náhodný výber bežne inštalovanej aplikácie tepelného čerpadla v rodinnom dome, na ktorej sa mala preukázať reálna efektívnosť takéhoto typu tepelného čerpadla.
Experimentálne meranie a nakoniec aj článok iba prezentujú reálne hodnoty a neskreslený obraz z praktickej aplikácie týchto zariadení a hodnôt efektívnosti, ktoré dosahujú. Odkazy na články uvedené v reakcii som si pozorne prečítal a môžem len konštatovať, že sa záverom stotožňujú s mojím článkom, a to aj napriek tomu, a to chcem zdôrazniť, že neboli nijak podrobne zamerané na podobnú aplikáciu tepelných čerpadiel voda – voda.
V prvom prípade testu sa sledovalo len 7 aplikácií tepelných čerpadiel voda – voda a v druhom prípade testu sa sledovali len 2 aplikácie z celkového počtu 170 aplikácií, čo je naozaj výrazná menšina oproti ostatným sledovaným aplikáciám. Vo výsledkoch uvedeného článku sa asi preto neuvádzajú výsledky pre prvý projekt s nízkoenergetickými domami pre SPF tepelného čerpadla voda – voda a pre druhý projekt sa uvádza hodnota SPF 3,5, ktorá sa ďalej tiež opisuje ako neočakávane nízka, citujem: „Relativně nízkého SPF 3,5 dosahovaly systémy využívající spodní vodu, u kterých byl očekáván výrazně vyšší topný faktor. U těchto tepelných čerpadel se negativně projevila spotřeba elektřiny pro pohon čerpadel ve studni a zřejmě i malý počet testovaných instalací. Prezentovaný test tepelných čerpadel mimo jiné ukazuje, že sama instalace tohoto zařízení neznamená automaticky dosažení maximální možné úspory energie, a že rozdíly v provozních nákladech různých typů tepelných čerpadel s různými topnými systémy jsou výrazné. U každé instalace je tedy nutné posoudit, který typ tepelného čerpadla a topného systému bude pro uživatele nejvhodnější a to jak po stránce investičních nákladů, tak i nákladů provozních.“ (BLÁHA, M. Velký test tepelných čerpadel. Dostupné na internete: http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/6841-velky-test-tepelnych-cerpadel).
V druhej časti článku, a teda v záverečnej správe sa už SPF hodnoty pre tepelné čerpadlá ani neuvádzajú. Uvedené citácie poukazujú len na to, že každá aplikácia tepelného čerpadla nesie so sobou určitú špecifickosť daného návrhu tepelného čerpadla a jeho inštalácie. Prax aj rôzne odborné projekty predsa deklarujú, že tepelné čerpadlá sú zariadenia, ktoré vedia energeticky efektívne pracovať a s týmito odborne podloženými výsledkami sa ja tiež stotožňujem, a to aj vo svojom článku.
Stále však treba, a to bol hlavný zámer môjho článku, poukazovať na potrebu venovať veľkú pozornosť návrhu a inštalácii tepelných čerpadiel v konkrétne daných podmienkach. Treba tak dosiahnuť, aby nedochádzalo k degradácii ich energetickej efektívnosti vplyvom neodbornej a nekorektnej inštalácie a aby sa hodnoty deklarované výrobcami dosahovali aj v reálnych podmienkach, alebo sa im aspoň približovali.
Na záver by som chcel ešte uviesť citáciu z druhej časti článku, s ktorou sa plne stotožňujem a rovnako aj záver môjho odborného článku. „Doporučení pro dosažení vysokého sezonního topného faktoru SPF je poměrně jednoduché. Nejlepší výsledky se dají očekávat od jednoduchých instalací, které jsou kvalitně navržené pro daný objekt, kvalitně instalované a vhodně připojené k nízkoteplotnímu topnému systému. V případě kombinací více zdrojů tepla je totiž nutné věnovat zvýšenou pozornost správné montáži a plynulé spolupráci všech komponent. Ani ty nejlepší komponenty nemohou pracovat úsporně, když není celý systém správně nastaven. Projekt mimo jiné ukázal, že dosažení očekávaných úspor při pořízení tepelného čerpadla není zcela automatické. I při pořízení kvalitního tepelného čerpadla nemusí být dosaženo slibovaných úspor v případě, že je tepelné čerpadlo nevhodně dimenzováno, zapojeno nebo provozováno.“ (BLÁHA, M. Velký test tepelných čerpadel – závěrečná zpráva.
Dostupné na internete: http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/7620-velky-test-tepelnych-cerpadel-zaverecna-zprava). Myslím, že k uvedenému nie je viac čo dodať.
Ing. Martin Boledovič, PhD.
Ilustračné foto: Vaillant
–>–>