image 69880 25 v1

Simulovanie dennรฉho svetla v umelej oblohe

Partneri sekcie:

Ide o nรกzov unikรกtneho vedeckรฉho projektu, na ktorom sa podieฤพajรบ pracovnรญci รšSTARCH SAV (รšstav stavebnรญctva a architektรบry Slovenskej akadรฉmie vied) a Katedry konลกtrukciรญ pozemnรฝch stavieb Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorรฝ finanฤne podporila Agentรบra na podporu vรฝskumu a vรฝvoja.

Od minulosti po sรบฤasnosลฅ
Norma STN 730580, ktorรก sa na Slovensku vyuลพรญva na posรบdenie vyhovujรบceho dennรฉho osvetlenia v budovรกch, je platnรก na naลกom รบzemรญ uลพ od roku 1986. Ako okrajovรก podmienka hodnotenia sa prijal model rovnomerne zamraฤenej oblohy, ktorรฝ bol odporuฤenรฝ CIE ako medzinรกrodnรฝ ลกtandard vonkajลกรญch svetelnรฝch podmienok eลกte v roku 1955. Mรดลพeme povedaลฅ, ลพe spomenutรก norma a hodnotenie dennรฉho osvetlenia รบplne nezohฤพadลˆujรบ trendy sรบฤasnej doby a potrebu zniลพovaลฅ energetickรบ nรกroฤnosลฅ stavieb. Podฤพa tohto typu oblohy sa dรก hodnotiลฅ dennรฉ osvetlenie v budovรกch pri najnepriaznivejลกรญch podmienkach, nedokรกลพeme vลกak pomocou takรฉhoto modelu hodnotiลฅ dennรฉ osvetlenie poฤas celรฉho roku. V roku 1997 slovenskรญ vedci v spoluprรกci so zahraniฤnรฝmi kolegami vyvinuli koncept pรคtnรกstich typov oblรดh, ktorรฉ lepลกie vystihujรบ premenlivรฉ svetelnรฉ exteriรฉrovรฉ podmienky.

Dennรฉ osvetlenie interiรฉrov sa v sรบฤasnosti navrhuje a vyhodnocuje vรฝpoฤtom alebo meranรญm pri ลกtandardnรฝch podmienkach rovnomerne zamraฤenej oblohy. Vรฝpoฤtovรฉ programy pracujรบ s troma zloลพkami osvetlenia โ€“ oblohovou, vonkajลกou reflexnou a vnรบtornou reflexnou. Algoritmy integrujรบ รบrovne oblohovรฝch jasov v priestorovom uhle vymedzenom plochou okennรฝch otvorov, ฤรญm sa zรญskava osvetlenosลฅ. Pri vรฝpoฤtoch dennej osvetlenosti sa vyuลพรญvajรบ profesijne orientovanรฉ programy, napr. OSV (SK), DEN (CZ), WDLS (CZ), ADELINE (USA), AGI32 (USA), VELUX (DK), Relux (CH), alebo simulaฤnรฉ balรญky, napr. RADIANCE (USA), ESP-r (UK), EnergyPlus (CND). Vลกeobecne platรญ, ลพe vรฝsledky vรฝpoฤtu mnoลพstva oblohovรฉho svetla pri podmienkach CIE zamraฤenej oblohy zรญskanรฉ rรดznymi programami sรบ podobnรฉ. Znaฤnรฉ rozdiely moลพno oฤakรกvaลฅ pri zohฤพadnenรญ inรฝch oblohovรฝch situรกciรญ, ako aj pri vรฝpoฤte mnoลพstva svetla odrazenรฉho od vonkajลกรญch prekรกลพok a zohฤพadnenรญ vplyvu interreflexie, keฤลพe kaลพdรฝ program vyuลพรญva inรฉ vstupnรฉ รบdaje a inรฉ algoritmy. To mรดลพe spรดsobiลฅ, ลพe vรฝsledky vรฝpoฤtov dennรฉho osvetlenia z dvoch programov sa nedajรบ porovnaลฅ a vzรกjomne verifikovaลฅ, prรญpadne sa nedajรบ spoฤพahlivo vyhodnotiลฅ v miestnostiach so zloลพitejลกou geometriou vnรบtornรฉho priestoru a komplikovanรฝmi odrazmi v interiรฉri a v okolรญ budovy.

Na preukรกzanie presnosti vรฝpoฤtov dennej osvetlenosti a verifikรกciu vรฝsledkov z vรฝpoฤtovรฝch programov moลพno pouลพiลฅ modelovรฉ merania (obr. 1). Keฤลพe sa podmienky dennej osvetlenosti poฤas dลˆa neustรกle menia, mali by sa realizovaลฅ merania v rรดznych situรกciรกch. Vzhฤพadom na to, ลพe norma poลพaduje zabezpeฤiลฅ vyhovujรบcu osvetlenosลฅ, len keฤ je zamraฤenรฉ, merania by sa mali robiลฅ vtedy, keฤ takรฉto situรกcie v exteriรฉri nastanรบ. To mรดลพe spรดsobiลฅ vรกลพne problรฉmy v beลพnej praxi, pretoลพe je ลฅaลพkรฉ vystihnรบลฅ normovรฉ svetelnรฉ podmienky. V sรบฤasnosti je na Slovensku podฤพa STN 73 0580 platnรฝ normovanรฝ model rozloลพenia oblohovรฝch jasov podฤพa CIE rovnomerne zamraฤenej oblohy. Na zรกklade dlhodobรฝch meranรญ sa preukรกzalo, ลพe vรฝskyt tรฝchto situรกciรญ je na Slovensku dominantnรฝ v  mesiacoch november, december, januรกr a februรกr (Kittler a kol., 2001).

Obr. 1 Modelovรฉ meranie pod umelou oblohou (http://www.cardiff.ac.uk/archi/skydome)

Aby sa prediลกlo spomรญnanรฝm problรฉmom pri interpretรกcii vรฝsledkov vรฝpoฤtov, na renomovanรฝch univerzitรกch v zahraniฤรญ (napr. v Turรญne, Lausanne, Cardiffe (obr. 1 a obr. 2), Limelette) sa prevรกdzkujรบ umelรฉ oblohy. Nรกjdeme ich vลกak aj v sรบkromnรฝch firmรกch (napr. Bartenbach LichtLabor v Aldrans). Pri zadefinovanรฝch oblohovรฝch podmienkach tak moลพno meraลฅ interiรฉrovรบ osvetlenosลฅ. Kaลพdรฉ takรฉto zariadenie vyลพaduje splnenie nรกroฤnej รบlohy, a to napodobenie rozloลพenia jasu na typickรฝch oblohรกch.

 
Obr. 2 Model mestskej ฤasti pod umelou oblohou (http://www.cardiff.ac.uk/archi/skydome)

Vรฝhodou umelรฝch oblรดh je, ลพe vลพdy poskytujรบ stabilnรฉ, navzรกjom porovnateฤพnรฉ exteriรฉrovรฉ podmienky na modelovรฉ merania, umoลพลˆujรบ zmeraลฅ dennรบ osvetlenosลฅ aj v prรญpadoch, keฤ sa ลกtandardnรฝmi spรดsobmi nedรก vypoฤรญtaลฅ, a dovoฤพujรบ skรบmaลฅ vplyvy geometrie priestoru, stavebnรฝch konลกtrukciรญ a presvetฤพovacรญch prvkov na distribรบciu svetla vo vnรบtornom priestore. V zahraniฤรญ je pouลพรญvanie modelovรฝch meranรญ pod umelou oblohou pomerne rozลกรญrene (obr. 3)
 

Obr. 3 Situรกcia z Hong Kongu ako model pod umelou oblohou a v realite (http://www.cardiff.ac.uk/archi/skydome_applications)
Hlavnรฝ cieฤพ projektu

V รšSTARCH SAV v Bratislave sa od roku 1968 nachรกdza a je v prevรกdzke umelรก obloha hemisfรฉrickรฉho tvaru s priemerom 8 m, unikรกtne laboratรณrne zariadenie na simulovanie oblohovรฝch jasov (obr. 4). Toto simulaฤnรฉ zariadenie pozostรกva zo ลพelezobetรณnovej kupoly tvoriacej oblohovรบ hemisfรฉru, ktorรก mรก na vnรบtornom povrchu ลกpeciรกlnu svetlorozptyฤพujรบcu omietku. Kupola je nasvecovanรก z podlahy scรฉnickรฝmi svietidlami s klasickรฝmi ลพiarovkami s vysokou spotrebou energie. V jej strede sa nachรกdza pracovnรฝ stรดl na osadenie modelu miestnosti, sรบboru objektov alebo inรฉho zariadenia. V umelej oblohe v รšSTARCH SAV moลพno v sรบฤasnosti simulovaลฅ ลกtandardnรฉ podmienky CIE rovnomerne zamraฤenej oblohy, rovnorodej a CIE jasnej oblohy (Kittler 1974).
 
Obr. 4 Umelรก obloha v รšSTARCH SAV v Bratislave

Hlavnรฝm cieฤพom projektu je vyrieลกenie nasvietenia vnรบtornรฉho povrchu kupoly tak, aby sa dosiahlo rozloลพenie oblohovรฝch jasov podฤพa ISO 15469:2004, t. j. 15 typov oblรดh, aby sa znรญลพila spotreba prevรกdzkovej elektrickej energie a osadenรญm novรฝch LED svietidiel sa simulovalo svetlo, ktorรฉho spektrรกlne zloลพenie sa viac priblรญลพi dennรฉmu svetlu (Mรกcha, 2013).

V sรบฤasnosti sa pripravuje znenie novej eurรณpskej normy tรฝkajรบcej sa dennรฉho osvetlenia budov, do ktorรฉho za Slovenskรบ republiku aktรญvne prispievajรบ aj ฤlenovia tohto projektu. Podฤพa tejto novej normy bude jedna z moลพnostรญ verifikรกcie dennรฉho osvetlenia v budovรกch aj jeho simulovanie pod umelou oblohou. Zvlรกdnutรญm tejto nรกroฤnej รบlohy zรญska Slovensko jeden z najdokonalejลกรญch simulรกtorov dennรฉho osvetlenia so svetovรฝmi parametrami. Architekti a projektanti si budรบ mรดcลฅ v projektovej fรกze variantnรฝm spรดsobom pod umelou oblohou overiลฅ vhodnosลฅ svojho nรกvrhu, a to na modeloch v zmenลกenej mierke reprezentujรบcich reรกlny stav. Dokรกลพu tak vฤas korigovaลฅ chybnรฉ rozhodnutia. ล tudenti Stavebnej fakulty, Fakulty architektรบry budรบ mรดcลฅ poฤas svojho ลกtรบdia vyuลพรญvaลฅ simulรกtor na prehฤบbenie vedomostรญ zo stavebnej fyziky a tieลพ rieลกiลฅ ฤiastkovรฉ รบlohy doktorandskรฝch dizertaฤnรฝch prรกc, prรญpadne vรฝskumnรฝch prรกc spojenรฝch s dennรฝm osvetlenรญm budov.

Zรกver
Vรฝvoj rieลกenรญ v oblasti stavebnej fyziky naznaฤuje, ลพe ฤรญm viac sa budรบ presadzovaลฅ vรฝsledky, ktorรฉ lepลกie vyuลพรญvajรบ prรญrodnรฉ zdroje, tรฝm budรบ budovy hospodรกrnejลกie pri nakladanรญ s energiami a poskytnรบ svojim uลพรญvateฤพom zdravรฉ podmienky na prรกcu a pobyt. Svetelnรฉ podmienky v prรญrode sa vyznaฤujรบ neustรกlou premenlivosลฅou a รบlohou akademickรฝch pracovรญsk je hฤพadaลฅ spรดsoby, ako ฤo najlepลกie vyuลพiลฅ to, ฤo nรกm prรญroda poskytuje. Ukazuje sa, ลพe jednou z ciest, ako tento cieฤพ naplniลฅ, je maลฅ systรฉm reprezentantov svetelnรฝch podmienok, ktorรฝ sa bude vyuลพรญvaลฅ pri projektovanรญ. Umelรฉ oblohy a oblohovรฉ simulรกtory v tomto prรญpade poskytujรบ moลพnosti na rieลกenie รบloh tam, kde sรบ vรฝpoฤtovรฉ programy neefektรญvne.

Poฤakovanie

Prรญspevok vznikol za podpory projektu APVV-0118-12.

Vedeckรฝ tรญm

Doc. Ing. Darula Stanislav, CSc., ukonฤil ลกtรบdium v odbore pozemnรฉ stavby na SvF SVล T v Bratislave v r. 1976. V roku 1994 zรญskal vedeckรฝ titul CSc. Je vedรบcim oddelenia stavebnej fyziky na รšSTARCH SAV v Bratislave. Zaoberรก sa vรฝskumom dostupnosti dennรฉho svetla, jeho vyuลพitรญm na tvorbu zdravรฉho a energeticky efektรญvneho prostredia v budovรกch, ลกtandardizรกciou, nรกvrhom a hodnotenรญm dennรฉho osvetlenia budov.

Doc. Ing. Richard Kittler, DrSc., ukonฤil ลกtรบdium na Fakulte architektรบry a pozemnรฉho staviteฤพstva SVล T v odbore Pozemnรฉ stavby a architektรบra v r. 1953. Bol zodpovednรฝ za vybudovanie svetelnotechnickรฉho laboratรณria a je autorom pรดvodnรฉho rieลกenia umelej oblohy na รšSTARCH SAV v Bratislave. Je celosvetovo uznรกvanรฝm vedcom a odbornรญkom v oblasti dennรฉho osvetlenia budov. V roku 2007 mu na generรกlnom zasadnutรญ CIE v Pekingu bola udelenรก Wyszeckรฉho cena za mimoriadny a dlhoroฤnรฝ prรญnos v zรกkladnom vรฝskume. Napรญsal niekoฤพko knรญh o dennom osvetlenรญ budov, vyuลพรญvanรญ dennรฉho osvetlenia a slneฤnรฉho ลพiarenia, ktorรฉ sa stali uฤebnรฝmi textami. Pรดsobil ako vysokoลกkolskรฝ pedagรณg na domรกcich a zahraniฤnรฝch univerzitรกch.

RNDr. Ladislav Kรณmar, PhD., ukonฤil ลกtรบdium v odbore fyzika na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenskรฉho v Bratislave v r. 2006. V roku 2010 zรญskal vedeckรฝ titul PhD. a akademickรฝ titul RNDr. V oblasti svetelnej techniky sa venuje rozptylu elektromagnetickรฉho ลพiarenia v atmosfรฉre Zeme, modelovaniu oblohovรฝch jasov, dostupnosti dennรฉho svetla v interiรฉroch a pasรญvnym osvetฤพovacรญm systรฉmom. Okrajovo sa venuje ลกtรบdiu svetelnรฉho zneฤistenia a charakterizรกcii atmosfรฉrickรฝch aerosรณlov.

Ing. Marek Mรกcha ukonฤil ลกtรบdium v odbore svetelnรก technika na FEI STU v Bratislave v r. 2009. Je mladรฝ pracovnรญk so skรบsenosลฅami v oblasti nรกvrhu LED svietidiel, vรฝskumu ich optickรฝch vlastnostรญ, fotometrie, poฤรญtaฤovรฉho modelovania svietivosti svietidiel a nรกvrhu a hodnotenia umelรฉho osvetlenia v budovรกch. M. Mรกcha je tieลพ aktรญvnym ฤlenom CIE technickej komisie TC1-69: Colour Rendition by White Light Sources a predsedom technickej normalizaฤnej komisie TK 108 Svetlo a osvetlenie.

Ing. Hanuliak Peter, PhD. ukonฤil ลกtรบdia na SvF STU v Bratislave v odbore Pozemnรฉ stavby v r. 2006. Dizertaฤnรบ prรกcu obhรกjil na SvF STU v Bratislave v r. 2012. Pracuje ako odbornรฝ asistent na Katedre konลกtrukciรญ pozemnรฝch stavieb SvF STU v Bratislave. Jeho profesijnรฝ zรกujem sa sรบstreฤuje na rieลกenie รบloh v oblasti simulovania dennรฉho osvetlenia v budovรกch, hodnotenia vizuรกlnych a nevizuรกlnych รบฤinkov svetla na ฤพudskรฝ organizmus a experimentรกlne merania dennรฉho osvetlenia. Spolupracoval na vedeckom projekte APVV 0150-10.

Ing. Fabian Miroslav ukonฤil ลกtรบdium na SvF STU v Bratislave v odbore Pozemnรฉ stavby v r. 2011. V sรบฤasnosti je doktorandom na Katedre konลกtrukciรญ pozemnรฝch stavieb SvF STU v Bratislave. Projektuje aj v oblasti stavebnej fyziky, kde sa sรบstreฤuje najmรค na oblasลฅ dennรฉho osvetlenia. Bol na ลกtudijnom pobyte na univerzite v Innsbrucku a absolvoval niekoฤพkomesaฤnรบ stรกลพ na Univerzite v Kyoto v Japonsku. Spolupracoval a spolupracuje na viacerรฝch vedeckรฝch projektoch (APVV SKโ€“CZ-0015-09, VEGA 2/0029/11, APVV 0118-12) a je ฤlen Slovak Mirror group, ktorรก sa vyjadruje k zneniu novej eurรณpskej normy pre dennรฉ osvetlenie budov za Slovenskรบ republiku.

Literatรบra
ISO 15469:2004(E)/CIE S 011/E:2003. Spatial Distribution of Daylight – CIE Standard General Sky. Geneva: ISO, Vienna: CIE.
Kittler R. New artificial overcast and clear sky with artificial sun for daylight research. Light. Res. and Technol., roฤ. 1974, ฤ. 4, s. 227-229.
KITTLER, Richard – DARULA, Stanislav – KAMBEZIDIS, Harry – BARTZOKAS, Aristides. Daylight climate specification based on Athens and Bratislava data. Zbor. The 9th European Lighting Conf. Lux Europa 2001, Reykjavik. 2001, s. 442โ€“449.
Mรกcha, M. Moลพnosti vรฝpoฤtovej simulรกcie rozloลพenia jasov na osvetlenej hemisfรฉre. Zbornรญk z 20. medzinรกrodnej konferencie Svetlo 2013, Podbanskรฉ 2013, s. 102-105.
STN 73 0580 Dennรฉ osvetlenie budov, 1987