Environmentálne hodnotené budovy už aj na Slovensku
To, čo už bežne hýbe cenami nehnuteľností v USA a inde vo svete, sa u nás sporadicky až dosiaľ zjavovalo aspoň v podobe teoretických článkov. Environmentálne hodnotenie budov však prichádza reálne už aj na Slovensko. V Žiline vyrastie stavba, ktorá by mala udať tón v regióne a posunúť smerovanie širšieho povedomia a stavebného priemyslu k ochrane životného prostredia. Multifunkčné centrum Štadión v Žiline sa radí medzi prvé projekty na Slovensku predschválené na certifikáciu systémom LEED.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
MC Štadión v Žiline poskytuje približne 29 000 m2 hrubej nájomnej plochy. Riešená časť je prvou fázou multifunkčného centra, ktorý stavia developerská a investičná spoločnosť Develon pôsobiaca na Slovensku a v Českej republike. Projekt bude poskytovať maloobchodné a kancelárske priestory s možnosťou dvojúrovňového parkovania. Vzhľadom na očakávané získanie LEED certifikácie sa projekt stane významnou stavbou mesta Žilina a inšpiráciou pre celý región. Stavebné práce by mali v tomto období už začať prebiehať.
Vzor pre celý región „Celý tím G&T sa teší z účasti na tomto projekte, pretože je prvý v regióne, ktorý bol predschválený na certifikáciu a vytvorí tak štandard pre ostatné projekty snažiace sa o získanie LEED certifikácie. Robíme všetko pre to, aby verejnosť pochopila význam tejto certifikácie pre budúci rozvoj.“ Eric Johnson zo spoločnosti G&T, odborník akreditovaný na LEED certifikáciu v regióne |
Čo vyžaduje certifikácia
Strieborná úroveň predschválenej certifikácie vyplýva podľa USGBC z predbežného hodnotenia projektovej dokumentácie, vlastností projektu, konštrukčných postupov a následného záveru, že tieto zložky povedú k certifikácii na striebornú úroveň. Záverečná certifikácia prebehne po dokončení budovy a po nezávislom posúdení dokumentácie organizáciou USGBC, ktorá potvrdí, že sa skutočne dosiahli udržateľné ciele projektu. LEED hodnotenie Hrubá stavba 2.0 posudzuje celý projekt, okrem prenajatých priestorov. Zapracované sú v ňom tieto ukazovatele/ciele udržateľnosti:
- umiestnenie na pôvodne zastavanej ploche,
- výborný prístup k verejnej doprave,
- obmedzený počet parkovacích miest,
- zapracovanie prvkov zelenej strechy a opatrení proti prehrievaniu strechy,
- redukcia zavlažovania osadených plôch,
- 50-percentná redukcia spotreby vody oproti základným požiadavkám,
- 30-percentná redukcia energetickej spotreby oproti základným požiadavkám LEED,
- plán využívania materiálov z lokálnych zdrojov a obsahujúcich recyklovateľnú zložku,
- rozšírený recyklačný program,
- plán používania materiálov s nízkou produkciou emisií na zabezpečenie vysokého štandardu interiéru.
Čo je environmentálne hodnotenie budov a na čo slúži Primárnou úlohou environmentálneho hodnotenia budov je poskytnúť komplexné posúdenie charakteristík budovy [1] s použitím daného súboru kritérií a parametrov, ako aj dosiahnuť vyššie environmentálne štandardy. Komplexným posudzovaním budov sa zvyšuje environmentálne povedomie a určuje sa základné smerovanie stavebného priemyslu s cieľom chrániť životné prostredie a dosiahnuť trvalú udržateľnosť [2]. |
–>–>
Konkrétne riešenia projektu
Podľa energetického modelu je súčasný dizajn projektu v priemere o 28 až 30 % pod minimálnou hranicou energetického modelu ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers). Energetická účinnosť návrhu budovy sa dosahuje lokálne produkovanou parou, zvýšenou hladinou izolácie, znížením zasklenej plochy, znížením výkonu osvetlenia a vysoko efektívnymi zariadeniami TZB (vykurovanie, vetranie a chladenie).
Na dosiahnutie redukcie spotreby vody projekt nepočíta s využitím žiadnej pitnej vody na zavlažovanie okrasných vonkajších priestranstiev. Vodné príslušenstvo využíva iba veľmi nízku spotrebu vody. Pomaly tečúca voda, pisoáre bez vody a toalety s dvojúrovňovým splachovaním by mali znížiť spotrebu pitnej vody o 40 až 50 % pod základnú štandardnú úroveň LEED.
Pri riešení strechy sa využijú technológie cool roof a green roof. Technológiu cool roof špecifikujú architekti ako bielu membránu s indexom SRI (Solar Reflexive Index) 79 alebo ako biele kryštály quartz rock.
Keďže projekt ešte nie je postavený, špecifické požiadavky LEED vyžadujú, aby hlavný dodávateľ stavebných prác pripravil jasný plán, ktorý bude brať do úvahy využitie lokálnych a recyklovateľných zdrojov, pričom, naopak, nebude používať (alebo len málo) žiadne prchavé organické látky (Volatile Organic Compounds, VOC).
Podľa špecifických ukazovateľov:
- dosiahne kombinovaný recyklovateľný obsah aspoň 20 % z celkového množstva materiálu,
- 20 % materiálu použitého na celej stavbe bude pozostávať zo stavebného materiálu a/alebo z produktov, ktoré sa získali, spracovali alebo vyrobili do 800 km v okruhu stavby,
- 50 % z celkového množstva dreva bude pochádzať z lesov certifikovaných FSC,
- akékoľvek lepidlá a tesniace produkty, interiérové farby, povrchové úpravy či inštalované kobercové systémy používané vo vnútri budovy budú spĺňať požiadavky VOC Green Seal, SCAQMD a normy CRI Green Label Plus.
Recyklovanie, špeciálne na stavebnom pozemku, bude prevádzkovať hlavný dodávateľ stavebných prác s cieľom odstrániť 75 % odpadového materiálu zo skládky. Konkrétny plán využitia lokálnych a recyklovateľných zdrojov mimo požiadaviek pre certifikáciu LEED zatiaľ nie je vypracovaný.
(sf)
Spracované z podkladov spoločnosti G&T
Obrázok: G&T
Literatúra
1. Cole, R. J.: Building Environmental Assessment Methods: Clarifying Intentions. In: Building Research and Information, Vol. 27, 1996, (4/5), p. 230 – 246.
2. Krídlová Burdová E., Vilčeková S.: Multikriteriálna analýza systému environmentálneho hodnotenia budov. In: TZB Haustechnik, 2010, č. 3, s. 38 – 40.
Váš názor Zaujímalo nás, čo si o environmentálnom hodnotení budov myslia odborníci, ktorí sa tejto problematike dlhodobo venujú. Tu sú dva názory na našu otázku: doc. Ing. Silvia Vilčeková, PhD. Princípy a požiadavky na posudzovanie udržateľnosti budov sa v jednotlivých krajinách postupne implementujú do legislatívnych a normatívnych predpisov. Technická komisia CEN/TC 350 Trvalá udržateľnosť výstavby vypracovala súbor noriem na uvedené posudzovanie. Európska norma EN 15643-1: 2010 (schválená 30. júla 2010) je časťou súboru noriem, ktoré poskytujú systém na posudzovanie udržateľnosti budov so zohľadnením prístupu životného cyklu. Od 1. marca 2011 má táto norma postavenie národnej normy. STN EN 15643-1: 2010 (Trvalá udržateľnosť výstavby. Posudzovanie udržateľnosti budov. Časť 1: Všeobecný rámec) berie do úvahy environmentálne, sociálne a ekonomické vlastnosti budov so zohľadnením ich technických charakteristík a funkčnosti. Posudzovanie udržateľnosti kvantifikuje vplyvy a aspekty uvedených environmentálnych, sociálnych a ekonomických vlastností budov s použitím kvantitatívnych a kvalitatívnych ukazovateľov a kvantifikuje príspevok posudzovaných stavieb k trvalo udržateľnej výstavbe a rozvoju. Špecifické požiadavky na posudzovanie jednotlivých vlastností budov sa definujú v pripravovaných normách: prEN 15643-2, prEN 15643-3 a prEN 15643-4 (Trvalá udržateľnosť výstavby. Posudzovanie budov. Časť 2: Rámec na posudzovanie environmentálnych vlastností, Časť 3: Rámec na posudzovanie sociálnych vlastností, Časť 4: Rámec na posudzovanie ekonomických vlastností). Ing. arch. Eugen Nagy, PhD. Environmentálne hodnotenie budov je jedným z nástrojov ochrany a tvorby životného prostredia a poskytuje informácie o budovách a ich okolitom prostredí. Udržateľný návrh, výstavba a prevádzka budov vyžadujú aplikovanie exaktných prístupov. V oblasti environmentálneho inžinierstva sa dlhodobo vypracovávali kritériá hodnotenia, pričom budovy sa dnes hodnotia viacerými, medzinárodne používanými systémami certifikácie. Environmentálne hodnotenie budov sa začína aplikovať už aj v podmienkach SR a perspektívne možno očakávať jeho širšie uplatnenie – a to nielen z dôvodu legislatívnych požiadaviek, ale aj vplyvom zmeny podmienok a nárokov trhu. V oblasti realít totiž začína zvýšený dopyt po environmentálne koncipovaných budovách s nízkymi prevádzkovými nárokmi pri vysokej kvalite vnútornej klímy. (sf) |
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.