EPA-NR: metóda a nástroje na posúdenie energetickej hospodárnosti budov, ktoré nie sú určené na bývanie
Projekt Posudzovanie energetickej hospodárnosti budov, ktoré nie sú určené na bývanie (Energy Performance Assessment for existing Non-Residential Buildings), skrátene EPA-NR, podporuje členské štáty EÚ tým, že poskytuje metódu na posúdenie energetickej hospodárnosti a príslušné nástroje. Najmocnejším nástrojom je EPA-NR softvér, ktorý možno v princípe aplikovať vo všetkých členských štátoch. Na to, aby mohol slúžiť ako efektívny softvérový balík na národnej úrovni, potrebuje len určité nastavenie na lokálne podmienky.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Smernica o energetickej hospodárnosti budov zaväzuje členské štáty EÚ:
- určiť požiadavky na energetickú hospodárnosť pre nové a významne obnovované budovy,
- zaviesť povinnosť vystavovať energetické certifikáty pre nové a významne obnovované budovy,
- kontrolovať kvalitu vykurovacích a klimatizačných zariadení.
Európsky výbor pre normalizáciu CEN k tomu paralelne naplánoval prácu na viac ako 30 normách, ktoré sú s touto smernicou spojené. Členské štáty sa usilujú tieto normy, resp. návrhové normy začleniť do svojich metodík.
Projekt EPA-NR má podporu Európskej komisie a zúčastnených európskych členských štátov. Jeho cieľom je vytvoriť primeranú a efektívnu metódu na posudzovanie a poskytnúť nástroje (vrátane softvéru), ktoré možno ľahko prispôsobiť miestnym pomerom a špecifickým podmienkam projektu. Hlavnými cieľovými skupinami sú konzultanti a tvorcovia politiky.
Konzultantom sa ponúkajú úplné metódy posudzovania a príslušné nástroje (výpočtový model a nástroje na podporu procesu, ako sú inšpekčné protokoly, kontrolné zoznamy, knižnice stavebných prvkov budov a podobne). EPA-NR metóda a nástroje sa odskúšali s pozitívnym výsledkom v 22 pilotných projektoch, pričom EPA-NR nástroje sú dostupné (jún 2007) ako veľmi kvalitné prototypy, ktoré sa ľahko prispôsobia miestnemu kontextu.
Tvorcom politiky sa poskytujú odporúčania, ktoré sa týkajú otázok implementácie spojených s EPA-NR metódou. Celkový prehľad poskytovaných zdrojov informácií je na obr. 1. Všetky poskytované zdroje týkajúce sa EPA-NR projektu sú dostupné na stránke www.epa-nr.org.
Obr. 1: Poskytované zdroje informácií týkajúce sa EPA-NR projektu
Špecifikácia poskytovaných zdrojov informácií
Medzi zdroje informácií patrí prieskum kontextu týkajúci sa sektora budov, ktoré nie sú určené na bývanie (vo všetkých členských štátoch), vrátane prístupu k energetickým úsporám a implementácie smernice o energetickej hospodárnosti budov.
Brožúra opisujúca metódu a nástroje načrtáva EPA-NR metódu posudzovania a opisuje dostupné nástroje, ktorými sú:
- kontrolný zoznam pre vstupný náhľad, ktorý pomáha konzultantom pri určení kostry na začiatku posudzovacieho procesu;
- protokol k prehliadke, ktorý dáva návod a príklady, ako vykonať prehliadku budovy a zabezpečiť jej kvalitu;
- EPA-NR softvér ako flexibilný a ľahko nastaviteľný nástroj na výpočet energetickej hospodárnosti podľa smernice o energetickej hospodárnosti budov a príslušných CEN noriem. K softvéru je priložený manuál;
- správa o funkčnosti nástrojov, ktorá poskytuje informácie o pozadí a umožňuje sledovateľnosť prístupu.
Na odskúšanie a hodnotenie metódy a nástrojov sa vykonali pilotné štúdie, ktoré poskytujú príklady, ako aplikovať EPA-NR metódu. Výsledky sú zhrnuté v národných správach a v celkovej správe. Takisto sú načrtnuté stratégie aplikácie EPA-NR metódy z hľadiska príležitostí jej uplatnenia na trhu a nadväznej konzultácie. Zároveň sa uvádza aj hodnota energetických úspor adresovaná klientovi.
Pre záujemcov sú dostupné štyri brožúry – tri tematické a jedna všeobecná –, ktoré poskytujú stručné informácie o EPA-NR metóde a jej možnostiach použitia pre profesionálov a tvorcov politiky.
EPA-NR metóda berie do úvahy miestny kontext – napríklad právne či technické hľadiská, projektové procesy, procesy manažmentu budovy a prijatie z hľadiska hráčov na trhu. Aby sa to mohlo uskutočniť, bolo treba počas vývoja tejto metódy vyriešiť tieto kľúčové otázky:
- presnosť procesu posudzovania ako celku,
- reprodukovateľnosť výsledku procesu,
- úsilie a cena potrebné na vystavenie certifikátu.
Prvé dve otázky sa spájajú s účinnosťou, tretia otázka sa spája s efektivitou prístupu.
EPA-NR: Pružná a efektívna
EPA-NR metóda berie do úvahy vyššie uvádzané kľúčové témy. Metóda je v zhode s konečnými návrhovými verziami CEN noriem a bude ju možno ľahko nastaviť na národný kontext a rôznorodosť na trhu, a to dokonca aj na projektovej úrovni. Ďalší rozvoj a zachovávanie metódy, najmä softvéru, sa môže uskutočňovať pri nízkej cene – za podmienky, že viacero krajín alebo strán spojí svoje úsilie. Pružnosť metódy zaručuje jednoduchý prenos do všetkých členských štátov. Nástroje sú vyvinuté tak, že nastavenie na nové alebo upravené CEN normy bude relatívne ľahké.
Dobrým príkladom ilustrácie pružného prístupu je EPA-NR softvér so štruktúrou podľa obr. 2. Softvér pozostáva zo štandardného výpočtového jadra, ktoré sa môže použiť v celej Európe a aj za jej hranicami (je nezávislý od miestneho kontextu) a je v zhode so smernicou o energetickej hospodárnosti budov a v súlade s CEN normami. Jadro výpočtu má technicky definované vstupné a výstupné príslušenstvo.
Na základe tejto pružnej štruktúry budú budúci užívatelia schopní vytvoriť vlastné rozhranie s vlastnými špecifikami pre ich krajinu alebo región. Výpočtové jadro využíva údaje o miestnych poveternostných podmienkach, knižnice konštrukčných prvkov, konštanty v metódach, prispôsobiteľné na národnej úrovni a podobne. Špecifické údaje projektu sú dostupné prostredníctvom vstupného rozhrania. Vstupné a výstupné rozhrania možno ľahko prispôsobiť miestnym požiadavkám z hľadiska rozličných jazykov a ďalším užívateľským potrebám.
Obr. 2: Štruktúra EPA-NR softvéru
EPA-NR konzorcium
EPA-NR projekt vykonáva vedúce konzorcium, ktoré pozostáva z účastníkov tesne spojených s ďalším spracovaním smernice o energetickej hospodárnosti budov v ich krajine a s harmonizáciou pomocou CEN.
Projekty sa koordinujú prostredníctvom EBM-consult. EPA-NR projekt tesne spolupracuje aj s ďalšími európskymi projektmi, ktoré sa týkajú implementácie smernice o energetickej hospodárnosti budov.
Reprezentanti zo štrnástich členských štátov EÚ sa zúčastnili na projekte ako pozorovateľské krajiny, aby čo najviac objasnili aktivity na národnej úrovni v rámci EÚ-25. Zapojené pozorovateľské krajiny sú: Belgicko (regióny Flámsko a Brusel), Cyprus, Česká republika, Luxembursko, Macedónsko, Malta, Nórsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko, Srbsko, Španielsko a Veľká Británia.
Vedúce konzorcium EPA-NR projektu
|
EPA-NR projekt Viac informácií o EPA-NR projekte možno získať na stránke projektu www.epa-nr.org. Všetky poskytované zdroje informácií týkajúce sa EPA-NR sú dostupné prostredníctvom webovej stránky. |
M.Sc. Bart Poel
Autor pôsobí v EBM-consult v Holandsku. Táto inštitúcia sa zameriava na energetickú efektívnosť budov, využitie energie a trvalo udržateľný rozvoj. Patrí do vedúceho konzorcia projektu EPA-NR.
Poznámka: EPA-NR projekt je financovaný programom spoločenstva Intelligent Energy Europe, ktorý je viazaný zmluvou EIE/04/125/S07.38651. Obsah tohto článku odráža autorov pohľad; ani on a ani Európska komisia však nezodpovedajú za akékoľvek využitie informácií obsiahnutých v dokumente.
Príspevok je prevzatý z projektu REHVA EPBD Buildings Platform (P55 z 4. 10. 2007).
Preklad zabezpečili: Ing. Michal Krajčík a prof. Ing. Dušan Petráš, PhD.
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.