image 76108 25 v1
Galéria(3)

Eurovent 2015 – nové zmeny v energetickej klasifikácii vzduchových filtrov

Partneri sekcie:

Primárnou funkciou filtra atmosférického vzduchu je časticová, prípadne molekulárna filtrácia. Filtre sú klasifikované podľa svojej účinnosti na základe normy EN 779-2012 do jednotlivých filtračných tried.

Bez nazvu 1
Energy Hero Opakfil ES

V kontexte znižovania spotreby energie a znižovania emisií CO2  sa dostala do popredia aj energetická klasifikácia vzduchových filtrov. Z celkovej energetickej spotreby budovy až 50 % tvorí vykurovanie, chladenie a ventilácia. Okolo 30 % celkovej energetickej spotreby vzduchotechnickej jednotky tvoria filtre.
 
Eurovent je nezávislá organizácia akreditovaná podľa EN 45011/1998 na certifikáciu priemyselných produktov, ktorá sa špecializuje na produkty súvisiace  s vykurovaním, ventiláciou a klimatizáciou.
 
Aby sa zviditeľnila energetická náročnosť filtrov vo vzduchotechnických zariadeniach a zjednodušil výber pre užívateľa, zaviedla sa stupnica energetickej účinnosti.
 
Energetická spotreba filtra je determinovaná prietokom vzduchu, časom prevádzky vzduchotechnickej jednotky, účinnosťou ventilátora a priemernou tlakovou stratou.
Toto je vyjadrené vzťahom:

W=(qV.Δp.t)/(ƞ.1000)

W    –    spotreba energie (kWh/rok),
qV     –     prietok vzduchu (m3/s),
Δp     –    tlaková strata (Pa),     
T    –    čas prevádzky zariadenia (h/rok),
Ƞ    –    účinnosť ventilátora.     

Počas prevádzky filtra vo vzduchotechnickej jednotke stúpa tlaková strata filtra. Aby sa zabezpečil konštantný prietok vzduchu vo VZT jednotke, ventilátor zvyšuje otáčky so stúpajúcou tlakovou stratou, čím zároveň zvyšuje aj energetickú spotrebu vzduchotechnickej jednotky. Optimalizovaním tlakovej straty filtrov možno výrazne zredukovať celkové náklady na spotrebu celej vzduchotechnickej jednotky.

Od 1. 1. 2015 vstúpila do platnosti nová energetická klasifikácia filtrov. Inovovaný vizuál energetického štítku s novým farebným rozlíšením energetických tried je znázornený na obrázku.

V súvislosti s novou klasifikáciou sa sprísnili aj kritériá zaraďovania filtrov do jednotlivých tried.
Z novej klasifikácie vypadla trieda G4 (z hľadiska energetickej účinnosti). Pribudla energetická trieda A+. V dôsledku týchto nových kritérií sa mnohé filtre, ktoré boli v minulosti zaradené v kategórii A, presunuli do kategórie B. Sprísnená klasifikácia má zvýšiť inovačný potenciál výrobcu, aby sa popri účinnej filtrácii dosiahli aj výrazné úspory energie.

Na porovnanie: budova s potrebným prietokom vzduchu 68 000 m3/h s VZT jednotkami a s 20 filtrami z filtračnej triedy F7, kategórie A+, s nominálnou veľkosťou 592 × 592 mm, spotrebuje pri nepretržitej prevádzke počas roka v porovnaní s filtrami z energetickej triedy B o 6 000 kWh menej. Trieda B bola podľa predchádzajúcej klasifikácie deklarovaná ako trieda A.

Nová klasifikácia prináša užívateľovi jednoduchšiu orientáciu v širokej ponuke na trhu a výrazné prevádzkové úspory. Camfil prichádza na trh s kompaktnými a vreckovými filtrami z triedy A+, čo výrazne zvýši energetické úspory, no zachová účinnosť prekračujúcu požiadavky normy v jednotlivých filtračných triedach.

www.camfil.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Camfil s r.o.