Filteko: odborníci v oblasti filtrácie s 30-ročnou históriou
S tridsaťročnou históriou patrí Filteko medzi špičky v obore. Túto spoločnosť môžeme označiť aj ako priekopníka filtrácie na Slovensku, ktorá formovala tento sektor na prelome tisícročia.
Kľúčovú rolu v tom zohral Ing. Radoslav Lackovič, vtedajší manažér spoločnosti, ktorý dodnes pôsobí ako aktívny konzultant. V súčasnosti už štafetu vedenia spoločnosti odovzdal svojmu synovi, Ing. Antonovi Lackovičovi, ktorý sa ujal vedenia ako nový manažér. Nie je len pokračovateľom rodinnej tradície, v obore má hlboké znalosti.
V rokoch 2015/2016 pracoval na diplomovej práci s témou Možnosti optimalizácie výberu filtračných vložiek pre odlučovanie tuhých častíc pri zohľadnení technologických a ekonomických aspektov, ktorej výsledky približujeme v tomto článku.
Parametre filtrov
Vykonané laboratórne testy ukázali, že samotný filtračný materiál, testovaný výrobcom, môže mať pri použití vo vzduchovom filtri mierne rozdielne parametre, ako udáva výrobca. Tieto rozdiely sú spôsobené konštrukciou filtra, typom filtra a takisto množstvom filtračného materiálu, ktoré sa v danom filtri použilo. Táto zmena sa môže prejaviť aj rozdielnou filtračnou triedou samotného vzduchového filtra, než akú má materiál použitý na jeho výrobu. Rozdiely v priemernej účinnosti však bývajú minimálne, na úrovni 2 až 3 %.
Kvalita, životnosť a energetická úspornosť
Pre relevantné hodnotenie ich životnosti by bolo vhodné zhodnotiť vzduchové filtre po dosiahnutí konečnej tlakovej straty. Pri tomto aspekte sa opäť dostávame k špecifikám používania vzduchových filtrov – často pri ňom nedochádza k dosiahnutiu konečnej tlakovej straty, ale k výmene filtrov počas servisnej odstávky, podnikovej dovolenky alebo po období jedného roku, prípadne po jari, kedy sú filtre najnáchylnejšie k emitovaniu pachovej záťaže.
Výsledky uvedenej práce jednoznačne preukázali, že investícia do drahších filtrov vyrobených z kvalitných materiálov, ako sú napríklad sklenené alebo nano vlákna, prinesie po dosiahnutí konečnej tlakovej straty finančnú úsporu. Táto úspora súvisí jednak s dlhším časom, ktorý tento filter vydrží v porovnaní s filtrom vyrobeným zo syntetických vlákien. Zároveň súvisí s nižšou ročnou energetickou spotrebou ventilátora, keďže ventilátor s vyššou tlakovou stratou musí vynaložiť viac energie na prenos prúdu vzduchu klimatizačným systémom.
V súčasnosti čoraz viac rozšírené systémy posudzovania udržateľnosti budov riešia predovšetkým možnosti znižovania energetických nárokov budov a systémov v nich použitých. Prax ukazuje, že energetická certifikácia vzduchových filtrov je žiadaná práve firmami, ktoré dbajú na environmentálne aspekty výroby.
Zdroj: FILTEKO, s.r.o.