Ceny záruk pôvodu elektriny, známe ako zelené certifikáty, dlhodobo klesajú. Kým v máji 2023 priemerná cena certifikátu dosiahla 7,27 eura za megawatthodinu (MWh), v poslednej aukcii v auguste tohto roka to bolo len 1,16 eura.
fotovoltické panely
Svetová kapacita fotovoltických elektrární stačí na to, aby pri najdlhšom dni v roku pokryla 20 % energetických potrieb našej planéty. Vyplýva to zo štúdie britskej organizácie Ember, ktorá sa venuje výskumu v oblasti energetiky.
Sezóna kúpania v bazéne je v plnom prúde. S podporou dostatočne dimenzovaných slnečných kolektorov a pri použití vhodného prekrytia bazéna, sa dá predĺžiť až do konca septembra či polovice októbra. Kedy však zvoliť termické slnečné kolektory a kedy fotovoltické panely?
Valencia začína využívať svoje cintoríny na výrobu obnoviteľnej energie a plánuje inštalovať tisíce solárnych panelov na cintoríny v meste. Projekt dostal názov RIP, teda Requiem in Power, a bol spustený v máji.
Aktuálne dianie, nové objavy, štúdie, ktoré (ne)potešia, ale aj nepríjemné zrkadlo, ktoré nám nastavuje sama príroda. Nenechajte si ich ujsť šesť správ o životnom prostredí, ktoré nás v poslednom období zaujali.
Prešovská krajská samospráva má ambíciu inštalovať na piatich župných stredných školách fotovoltické systémy. Chce tak prispieť k znižovaniu spotreby elektrickej energie z tradičných zdrojov a tiež finančných nákladov na energie.
Záujem o inštaláciu fotovoltických panelov je v tomto roku nižší. Jedným z dôvodov je, že štát doteraz nezačal vydávať poukážky v programe Zelená domácnostiam na inštalácie realizované od 30. októbra 2023.
Po rozsiahlej obnove materských škôl v minulých rokoch sa banskobystrická samospráva aktuálne zameriava na projekty historicky najväčšej rekonštrukcie svojich základných škôl s cieľom znížiť energetickú náročnosť starých budov a dosiahnuť významné úspory.
Fotovoltické panely boli ešte pred pár rokmi na strechách slovenských domov skôr raritou. Dnes je to naopak, je ich ako húb po daždi. Vlastná výroba elektriny zo slnka má podľa energetikov množstvo výhod. Nečakajte však rýchlu návratnosť tejto investície.
Trnava má strechy všetkých deviatich základných škôl s materskými školami vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti vybavené fotovoltickými zariadeniami. Ich inštalácia sa začala na jeseň 2022 a do februára 2023 už všetky školy vyrábali, respektíve premieňali vlastnú energiu.
Lučenec chce v tomto roku začať s rekonštrukciou verejného osvetlenia. Z projektu, na ktorý samospráva získala z Environmentálneho fondu úver vo výške viac ako štyri milióny eur, chce na mestské budovy inštalovať aj fotovoltické panely s batériovými úložiskami.
Slovensko v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie v porovnaní s krajinami EÚ i V4 zatiaľ zaostáva. Tvrdí to spoločnosť Columbus Energy, podľa ktorej na Slovensku síce v roku 2023 narástol počet inštalácií, no celkový výkon fotovoltických elektrární je zatiaľ len 0,6 gigawattu.
Vďaka projektu, ktorý radnica financovala z európskych fondov, by malo dôjsť k ročnej úspore nákladov o viac ako 80 percent. Po odovzdaní hotového diela to uviedol vedúci oddelenia majetku, investícií, rozvoja a projektov mesta Vysoké Tatry Tibor Tarbaj.
Mesto Vranov nad Topľou sa zapojilo do výzvy ministerstva životného prostredia, v ktorej uspelo a získalo tak pre školy nové energetické zariadenia na výroby elektriny zo slnečnej energie.
Popri strešnej fotovoltike rastie aj agrovoltika, ktorá spája poľnohospodársku produkciu a výrobu energie. Kým u nás je ešte v plienkach, neďaleko za hranicami hlásia len pozitívne skúsenosti.