Certifikaฤnรฉ systรฉmy zelenรฝch budov: Ako hodnotia vnรบtornรฉ prostredie?
Je moลพnรฉ porovnaลฅ kvalitu vnรบtornรฉho prostredia v rรกmci rรดznych metodรญk?
To, ลพe stavebnรก ฤinnosลฅ vplรฝva na ลพivotnรฉ prostredie, nie je ลพiadna novinka. Zรกujem o รบspory energiรญ a zmiernenie vplyvu budov na ลพivotnรฉ prostredie a svojรญm spรดsobom aj โmรณdnosลฅโ tohto trendu viedli k vzniku radu certifikaฤnรฝch systรฉmov. Tie slรบลพia na posรบdenie tzv. zelenรฝch (udrลพateฤพnรฝch) budov.
Tieto certifikรกcie sรบ dobrovoฤพnรฉ a vyuลพรญvajรบ sa ako transparentnรฝ dรดkaz kvality budov. V podstate predstavujรบ komplexnรฉ hodnotenie udrลพateฤพnosti budov, t. j. budovy hodnotia z hฤพadiska celรฉho radu aspektov, ktorรฉ koreลกpondujรบ s filozofiou udrลพateฤพnej vรฝstavby.
Definรญciรญ je niekoฤพko
Definรญciรญ zelenรฝch budov existuje veฤพa, moลพno ich vลกak zovลกeobecniลฅ v rรกmci, do ktorรฉho spadajรบ plรกnovanie, nรกvrh, konลกtrukcia. Tieลพ prevรกdzka budovy s niekoฤพkรฝmi รบstrednรฝmi hฤพadiskami, ako sรบ spotreba energie, spotreba vody, materiรกlovรฉ zdroje, รบฤinok budovy na ลพivotnรฉ prostredie a kvalita vnรบtornรฉho prostredia.
Certifikaฤnรฉ systรฉmy
Globรกlne sa vo svete pouลพรญva mnoho rรดznych certifikรกciรญ zelenรฝch budov (obr. 1), priฤom vรดbec nie je ฤพahkรฉ rozpoznaลฅ ich podobnosti a rozdiely. Niektorรฉ sa zameriavajรบ viac na zdravie a pohodu. Inรฉ na faktory ลพivotnรฉho prostredia ฤi energie a inรฉ zasa na udrลพateฤพnosลฅ zo ลกirลกej perspektรญvy.
Certifikaฤnรฉ metรณdy sรบ spravidla zaloลพenรฉ na multikriteriรกlnej analรฝze. V nej do hodnotenia vstupujรบ desiatky kritรฉriรญ s rรดznou vรกhou a jej vรฝsledkom je certtifikรกt prezentovanรฝ ideรกlne jednรฝm ukazovateฤพom. To znamenรก, ลพe v podstate je cieฤพom prezentovaลฅ komplexnรบ kvalitu budovy veฤพmi jednoduchou a pre nezasvรคtenรฝch zrozumiteฤพnou formou.
Certifikaฤnรฉ systรฉmy boli vyvinutรฉ s pouลพitรญm rรดznych ลกtruktรบr a metรณd hodnotenia, priฤom kaลพdรก schรฉma mรดลพe maลฅ pod celkovou ลกtruktรบrou dlhรฝ zoznam jedineฤnรฝch kritรฉriรญ. Bez znalostรญ vลกetkรฝch kritรฉriรญ v rรกmci schรฉmy certifikรกcie, rovnako ako pochopenia toho, ako sรบ hodnotenรฉ, nie je ฤพahkรฉ zistiลฅ, ako sa hodnotenie danรฉho certifikaฤnรฉho systรฉmu lรญลกi od ostatnรฝch systรฉmov.
Nie je to inak ani v oblasti hodnotenia vnรบtornรฉho prostredia budov tรฝmito systรฉmami. Z vyลกลกie uvedenรฉho je zrejmรฉ, ลพe pre nezasvรคtenรฉho, resp. pre niekoho, kto nepoznรก do hฤบbky podrobnosti jednotlivรฝch certifikรกciรญ, ich nie je ฤพahkรฉ medzi sebou porovnaลฅ. Touto รบlohou sa uลพ zaoberali niektorรญ autori, napr. v [2, 3, 4], avลกak ich prรญstupy neboli รบplne zhodnรฉ.
Kaลพdรฝ zo systรฉmov pristupuje k samotnรฉmu hodnoteniu trochu inak a tak ani ich porovnanie nie je ฤพahkรฉ a ฤasto je nakoniec potrebnรฉ vytvoriลฅ si na to svoj vlastnรฝ systรฉm hodnotenia, ktorรฝ toto porovnanie umoลพnรญ.
Na obr. 2 aลพ 5 je prรญklad hodnotenia podฤพa [2], kde sa kvรดli tomu vytvorilo 13 aspektov v rรกmci 3 pilierov udrลพateฤพnosti (environmentรกlny pilier โ zelenรก farba, sociรกlny โ ลพltรก farba, ekonomickรฝ โ modrรก farba), priฤom jednรฝm z trinรกstich hodnotenรฝch aspektov je โzdravieโ, ktorรฉ istรฝm spรดsobom reprezentuje hodnotenie vnรบtornรฉho prostredia.
Z uvedenรฉho hodnotenia [2] vyplรฝva, ลพe v rรกmci desiatich porovnรกvanรฝch metodรญk je aspekt โzdravieโ zastรบpenรฝ v znaฤnom rozptyle, od 11 do 83 % (BREEAM 16 %, LEED 21 %, DGNB 18 %, WELL 83 %, Green Star 19 %, Active House 34 %, Nordic Swan 13 %, Miljรถbyggnad 36 %, LBC 11 %, HQE 53 %).
Porovnanie inรฝmi autormi sa mรดลพe lรญลกiลฅ a vรคฤลกinou sa lรญลกi. Ak by sme chceli porovnaลฅ hodnotenie vnรบtornรฉho prostredia do vรคฤลกรญch detailov, zistรญme, ลพe kaลพdรฝ certifikaฤnรฝ systรฉm k nemu pristupuje inak a ลพe rozdiely mรดลพu byลฅ znaฤnรฉ.
Hodnotenie vnรบtornรฉho prostredia
Metรณdy, ktorรฉ pouลพรญvame na zisลฅovanie stavu a hodnotenie vnรบtornรฉho prostredia, sรบ zaloลพenรฉ na dvoch princรญpoch โ objektรญvnom a subjektรญvnom. Objektรญvne metรณdy vychรกdzajรบ z meranรญ fyzikรกlnych veliฤรญn (teplota vzduchu, vlhkosลฅ, koncentrรกcia CO2 atฤ.) a ich porovnania s limitmi danรฝmi hygienickรฝmi predpismi alebo odporรบฤanรฝmi hodnotami.
Sรบฤasnรฝ prรญstup pouลพรญva na kvantifikรกciu vnรบtornรฉho prostredia zjednoduลกenรฝ model opisujรบci a hodnotiaci osobitne jednotlivรฉ zloลพky prostredia, ako sรบ tepelnรฝ komfort, kvalita vzduchu, akustika, osvetlenie, pรดsobenie elektromagnetickรฝch, elektrostatickรฝch a ฤalลกรญch polรญ a pรดsobenie budovy/vnรบtornรฉho prostredia na psychiku ฤloveka.
Subjektรญvne metรณdy sรบ zaloลพenรฉ na priamej reakcii uลพรญvateฤพov a vyuลพรญvajรบ najฤastejลกie dotaznรญkovรฉ prieskumy.
Porovnanie systรฉmov
Poฤme sa teraz pozrieลฅ na ฤiastkovรฉ porovnanie vybranรฝch certifikaฤnรฝch systรฉmov so zameranรญm na hodnotenie vnรบtornรฉho prostredia budov v rรกmci jednotlivรฝch zloลพiek vnรบtornรฉho prostredia. Treba podotknรบลฅ, ลพe nejde o detailnรฝ prehฤพad a ลกtruktรบru kritรฉriรญ, ani o hlbลกรญ opis jednotlivรฝch metodรญk, ฤo aj vzhฤพadom na samotnรบ problematiku a jej obsiahlosลฅ nie je v rรกmci jednรฉho ฤlรกnku moลพnรฉ.
Ukรกลพeme si niektorรฉ odliลกnosti vyplรฝvajรบce z ฤiastkovรฉho porovnania vybranรฝch certifikaฤnรฝch nรกstrojov. Vzhฤพadom na veฤพkรฉ mnoลพstvo metodรญk uvรกdzame na ilustrรกciu iba 4 z nich โ ฤeskรบ SBToolCZ, americkรฉ LEED a WELL a britskรบ metodiku BREEAM.
Z tab. 1 [5] je zrejmรฉ, ลพe aj zastรบpenie jednotlivรฝch zloลพiek vnรบtornรฉho prostredia sa v rรกmci jednotlivรฝch metodรญk lรญลกi. Ak by sme iลกli ฤalej do hฤบbky (tu len veฤพmi struฤne), zistรญme, ลพe v rรกmci jednotlivรฝch zloลพiek nehodnotรญ kaลพdรก metodika rovnakรฉ parametre. Naprรญklad pri tepelnom komforte mรดลพeme nรกjsลฅ v uvedenรฝch metodikรกch tieto hodnotenรฉ parametre [5]:
- SBToolCZ โ zimnรฝ nรกvrhovรฝ stav (tepelnรก stabilita, pokles dotykovej teploty podlahy) a letnรฝ nรกvrhovรฝ stav (ochrana pred prehriatรญm, maximรกlna nรกvrhovรก teplota)
- BREEAM โ tepelnรฝ komfort (PMV, PPD), prispรดsobenie zmene klรญmy, zรณnovanie a ovlรกdanie
- LEED โ tepelnรฝ komfort, ovlรกdanie, obรกlka budovy
- WELL โ tepelnรฝ komfort (PMV, PPD), regulรกcia vlhkosti, zรณnovanie, ovlรกdanie, priebeลพnรฉ meranie, vlastnosti okien, sรกlavรฉ vykurovanie
Zรกver
Certifikaฤnรฉ systรฉmy hodnotenia budov sa vyuลพรญvajรบ ako dรดkaz kvality budovy. Ak vychรกdzame zo skutoฤnosti, ลพe deklarujรบ kvalitu budovy aj z pohฤพadu kvality vnรบtornรฉho prostredia, je potrebnรฉ podotknรบลฅ, ลพe tรบto kvalitu je v rรกmci rรดznych metodรญk veฤพmi ลฅaลพkรฉ porovnaลฅ.
Takisto nie je ฤพahkรฉ zรญskaลฅ jednoznaฤnรบ informรกciu o tom, ฤo sa danou metodikou v rรกmci vnรบtornรฉho prostredia hodnotรญ a ako, resp. akรบ informรกciu nรกm o kvalite vnรบtornรฉho prostredia danรก metodika dรกva. Cieฤพom tvorby vnรบtornรฉho prostredia je dosiahnuลฅ stav, ktorรฝ nazรฝvame pohoda prostredia. T. j. optimรกlny stav, ktorรฝ uลพรญvateฤพ prostredia nevnรญma a mรดลพe sa plne sรบstrediลฅ na svoju ฤinnosลฅ, na prรกcu, ลกport, oddych alebo zรกbavu.
ฤlovek vnรญma vnรบtornรฉ prostredie ako celok, ฤo sรบฤasnรก prax jeho hodnotenia nie celkom reflektuje โ beลพne vyhodnocujeme nezรกvisle od seba jednotlivรฉ zloลพky vnรบtornรฉho prostredia (tepelnรฝ komfort, kvalita vzduchu atฤ.). Resp. niektorรฉ z parametrov tรฝchto zloลพiek bez vzรกjomnรฝch sรบvislostรญ, takลพe niekedy s prekvapenรญm zisลฅujeme, ลพe aj keฤ sรบ hodnotenรฉ parametre jednotlivรฝch zloลพiek vnรบtornรฉho prostredia zdanlivo v poriadku, uลพรญvateฤพ sa napriek tomu na prostredie sลฅaลพuje.
Je teda zrejmรฉ, ลพe ak chceme zabezpeฤiลฅ pohodu prostredia pre ฤloveka, je nevyhnutnรฉ hodnotiลฅ vnรบtornรฉ prostredie komplexne. Z tohto poznatku vychรกdza metodika hodnotenia vnรบtornรฉho prostredia HAIEQ vyvinutรก na ฤVUT v Prahe (Katedra TZB na Stavebnej fakulte). Bola spracovanรก s vyuลพitรญm vรฝsledkov experimentov, analรฝz a meranรญ vykonรกvanรฝch a publikovanรฝch v rokoch 2014 aลพ 2019 [8] v rรกmci rieลกenia projektu TE02000077 Inteligentnรฉ regiรณny โ Informaฤnรฉ modelovanie budov a sรญdel, technolรณgia a infraลกtruktรบra pre udrลพateฤพnรฝ rozvoj.
Metodika je certifikovanรก Ministerstvom priemyslu a obchodu ฤR [9] a vฤaka vyuลพitiu objektรญvnych aj subjektรญvnych metรณd umoลพลuje komplexnรฝ holistickรฝ pohฤพad na hodnotenรฝ objekt z hฤพadiska jednotlivรฝch zloลพiek vnรบtornรฉho prostredia. A jeho zhodnotenie s nรกslednou informรกciou, ฤi je objekt (zรณna) rieลกenรฝ na รบrovni sรบฤasnรฉho stavu poznania, alebo ฤi mรก potenciรกl zlepลกenia kvality prostredia. Prรญpadne sa v ลom vyskytujรบ vรกลพne nedostatky z pohฤพadu kvality vnรบtornรฉho prostredia.
Na zรกklade toho potom moลพno navrhnรบลฅ konkrรฉtne opatrenia na zabezpeฤenie kvalitnรฉho vnรบtornรฉho prostredia (resp. odstrรกnenie nedostatkov) a realizovaลฅ ich.
Prรญspevok vznikol s finanฤnou podporou projektu TAฤR NCK I Optimalizovanรฉ systรฉmy OZE pre NZEB โ Resopt.
Literatรบra
1. Madada, A. โ Gharagozloub, A. โ Majedic, H. โ Monavaria, S. M.: A quantitative representation of the urban green building model, focusing on local climatic factors by utilizing monetary valuation, Ecological Economics Volume 161, July 2019, Pages 61 โ 72.
2. JENSEN, Kasper Guldager: Guide to Sustainable Building Certifications [online]. Denmark: SBi and GXN, August 2018 [cit. 2020-11-12]. Dostupnรฉ na: https://sbi.dk/Pages/Guide-to-sustainable-building-certifications.aspx.
3. Ming Shana, Bon-gang Hwangb: Green building rating systems: Global reviews of practices and research efforts, Sustainable Cities and Society 39 (2018), 172โ180.
4. Chethana, I.M. โ Illankoon, S. โ Tam, Vivian W.Y., Le, K. N. โ Shen, L.: Key credit criteria among international green building rating tools. Journal of Cleaner Production 164 (2017) 209e220.
5. ล รญp, J.: Metodiky hodnocenรญ vnitลnรญho prostลedรญ obytnรฝch budov. Diplomovรก prรกce, ฤVUT v Praze, Fakulta stavebnรญ, 2020/21.
6. Veverkovรก, Z. โ Kabele, K. โ Urban, M.: Hodnocenรญ vnitลnรญho prostลedรญ budov. XI. sympozium GREEN WAY 2020, 20. a 21. ลรญjna 2020, OS 06 INHOB STP, on-line.
7. Kabele, K. โ Veverkovรก, Z. โ Urban, M.: Methodology for assessing the indoor environmental quality in low energy buildings in the Czechia. 10th IAQVEC 2019, Conference on Indoor Air Quality, Ventilation and Energy Conservation in Buildings. Dostupnรฉ na: https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1757- 899X/609/4/042103.
8. Kabele, K. โ Veverkovรก, Z. โ Urban, M.: Hodnocenรญ kvality vnitลnรญho prostลedรญ budov s nรญzkou spotลebou energie. Praha: Spoleฤnost pro techniku prostลedรญ, 2018. 76 s.
9.ย Kabele, K. โ Veverkovรก, Z. โ Urban, M.: Metodika hodnocenรญ kvality vnitลnรญho prostลedรญ v budovรกch s tรฉmฤล nulovou spotลebou energie. [Uplatnฤnรก certifikovanรก metodika (do RIV)] 2019.
Autori pรดsobia na Katedre TZB Stavebnej fakulty ฤVUT v Prahe.