Hospodárenie s energiou a technická normalizácia
Až 80 % energie spotrebovanej v EÚ pochádza z fosílnych palív, čo vedie k znečisťovaniu životného prostredia a k zmenám klímy. Lepšie a rozumnejšie využitie energie a účinnejšie hospodárenie s ňou sa stalo nevyhnutnosťou pre trvalý rozvoj spoločnosti. Technická normalizácia môže prispieť k plneniu týchto zámerov propagovaním lepšej praxe a poskytnutím nástrojov na tvorbu rozumnej politiky, optimalizáciu inštalácií a systémov a na zvýšenie energetickej účinnosti.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Naliehavosť vytvorenia spoločnej európskej stratégie zameranej na diverzifikáciu energetických zdrojov, znižovanie energetickej náročnosti a úspory energie nadobudla konkrétnu podobu už začiatkom nového milénia, kedy vzniklo niekoľko určujúcich dokumentov:
- Zelená kniha o zaistení energetickej bezpečnosti (2000),
- Zelená kniha o energetickej účinnosti (2005),
- Správa o európskej stratégii pre udržateľnú, konkurencieschopnú a bezpečnú energiu (2006).
Na ne nadviazala známa smernica EP a Rady 2006/32/ES o energetickej účinnosti konečného využitia energie a energetických službách z apríla 2006, z ktorej vyplynula potreba vytvárania nezávislých a vysoko kvalitných programov energetických auditov. Členské štáty sa v smernici vyzývajú na vypracovanie programov a opatrení na zlepšenie energetickej účinnosti. Zo smernice sa stal zastrešujúci dokument, ktorý má doplniť a zlepšiť implementáciu existujúcich predpisov EÚ v oblasti energetiky a energetickej účinnosti.
Ešte v tom istom roku sa na úrovni EÚ prijal aj Akčný plán pre energetickú účinnosť (október 2006). Európske snahy v energetickej oblasti vyvrcholili nakoniec na jar v roku 2007, keď Európska rada prijala novú energetickú politiku. V rámci nej sa stanovili dobre známe štyri ambiciózne ciele do roku 2020: zníženie emisií skleníkových plynov o 20 %, zvýšenie energetickej účinnosti o 20 %, zvýšenie podielu obnoviteľnej energie na 20 % a zvýšenie úrovne využívania biopalív v doprave na 10 %.
Normalizácia na úrovni EÚ
V rámci Európskeho výboru pre normalizáciu (CEN) a Európskeho výboru pre normalizáciu v elektrotechnike (CENELEC) sa vytvorilo niekoľko harmonizovaných noriem, ktoré sa týkali merania spotreby energie domácich spotrebičov a podporovali smernicu EP a Rady 92/75/ES (v roku 2010 nahradenú smernicou EP a Rady 2010/30/EÚ o udávaní spotreby energie a iných zdrojov energeticky významnými výrobkami na štítkoch a štandardných informáciách o výrobkoch) a vykonávacie smernice. Práce ešte stále pokračujú a pôsobnosť smernice sa rozširuje na ďalšie spotrebiče.
Výsledkom boli veľmi pozitívne skúsenosti – ukázalo sa, aký vplyv mali tieto normy na nákup spotrebičov z hľadiska energetickej náročnosti zariadenia a na rozhodovanie sa zákazníkov z hľadiska energetickej spotreby. Z toho jednoznačne vyplynula potreba ďalšej normalizácie informácií a merania úspor energie, účinnosti a energetických služieb.
Nedostatok normalizovaných nástrojov sa jasne identifikoval ako jedna z hlavných prekážok, ktoré znemožňujú ďalší pokrok v oblasti hospodárenia s energiou v EÚ. Príkladom môže byť smernica EP a Rady 2005/32/ES o požiadavkách na ekodizajn výrobkov využívajúcich energiu, ktorej realizácia priamo závisí od tvorby noriem a pracovného programu CEN, CENELEC a ETSI (Európsky inštitút pre telekomunikačné normy). Na európskej úrovni bolo preto veľmi dôležité vytvoriť horizontálnu poradnú štruktúru odborníkov CEN a CENELEC, ktorá mala identifikovať potreby normalizácie, analyzovať rôzne iniciatívy, osvedčené postupy či technológie a v neposlednom rade uľahčiť výmenu informácií a koordináciu medzi rôznymi technickými komisiami CEN a CENELEC.
Pracovná skupina pre hospodárenie s energiou
CEN a CENELEC vytvorili v roku 2002 spoločnú pracovnú skupinu Hospodárenie s energiou (Energy Management), ktorá odporúčala vytvoriť Sektorové fórum pre hospodárenie s energiou ako platformu na výmenu informácií medzi zainteresovanými stranami. Zároveň sa vytvorili spoločné pracovné skupiny CEN a CENELEC, ktoré vypracúvajú normy pre systémy energetického manažérstva, aplikácie na energetickú účinnosť, terminológiu, benchmarking využitia energie, audity a výpočty energetickej účinnosti a úspor. Ide o tieto skupiny:
- CEN/CLC JWG 1 – Energetické audity,
- CEN/CLC JWG 2 – Energetické certifikáty a záruka pôvodu,
- CEN/CLC JWG 3 – Hospodárenie s energiou a služby. Všeobecné požiadavky a kvalifikačné postupy;
- CEN/CLC JWG 4 – Výpočet energetickej účinnosti a úspor.
Avizovaná platforma sa nakoniec vytvorila v roku 2006 ako CEN/CENELEC Sektorové fórum pre hospodárenie s energiou (SFEM), ktoré umožní, okrem iného, koordináciu a výmenu informácií medzi technickými orgánmi CEN a CENELEC pracujúcimi na normách z oblasti hospodárenia s energiou. Členovia SFEM pokrývajú tieto oblasti: výroba a konečná spotreba, služby a konzultácie, infraštruktúra domácnosti a budovy, poľnohospodárstvo, lesníctvo a doprava. V rámci fóra sa vytvorilo niekoľko pracovných skupín, ktoré sa zaoberajú možnosťami na normalizačnú prácu v týchto oblastiach:
Energetické certifikáty
Rozlišujú sa: hnedý certifikát na CO2, zelený na obnoviteľnú energiu a biely na úsporu energie. Výsledkom odporúčania tejto pracovnej skupiny je práca na norme týkajúcej sa certifikácie energie a záruky pôvodu (CEN/CENELEC JWG).
Metodológia benchmarkingu (hodnotenie)
Ide o využívanie energie v priemysle a iných subsektoroch. Pracovná skupina ukončila svoju činnosť a predložila konečnú správu v roku 2007. Na základe v nej obsiahnutých odporúčaní začala spoločná pracovná skupina CEN/CENELEC JWG3 pracovať na normách pre benchmarking.
Doprava
Oblasť sa zameriava na metódy výpočtu, vyhlásení a protokolov o energetickej účinnosti a environmentálnych parametroch v dopravných sieťach. Táto pracovná skupina predložila svoju záverečnú správu v novembri 2007. Na základe jej odporúčaní sa začali normalizačné práce na normách zameraných na postupy výpočtov, vyhlásenia a protokoly o spotrebe energie a emisií GHG v dopravných službách.
Terminológia
Táto pracovná skupina vypracovala technickú správu o terminológii CEN/CLC TR 16103 Hospodárenie s energiou a energetická účinnosť – Slovník termínov, ktorá bola vydaná v roku 2010.
Energetické audity
Výsledkom práce tejto pracovnej skupiny bolo vytvorenie spoločnej pracovnej skupiny CEN/CENELEC JWG1 Energetické audity.
Zachytávanie a úschova uhlíka
Pracovná skupina má za úlohu preskúmať priority a možnú potrebu noriem v tejto oblasti.
Súčasný stav normalizačných projektov
Ako sa vyvíjajú normalizačné projekty v pracovných skupinách CEN/CENELEC?
- V júli 2009 vydali CEN a CENELEC normu EN 16001: 2009 Systémy energetického manažmentu. Požiadavky s návodom na použitie. Táto norma sa už čoskoro nahradí v celom rozsahu novou medzinárodnou normou STN EN ISO 50001: 2012 Systémy energetického manažérstva. Požiadavky s návodom na používanie. Dokument, ktorý bude mať celosvetovú pôsobnosť, vychádza z pôvodnej normy, je však čiastočne zjednodušený a svojou štruktúrou sa viac prispôsobuje iným normám z oblasti systémov manažérstva, napríklad manažérstva kvality či environmentálneho manažérstva. Podľa dostupných informácií by mal normu publikovať SÚTN v máji 2012 v dvojjazyčnej verzii.
- Pracovná skupina JWG 1 pracuje v súčasnosti na európskej norme EN 16247-1 Energetické audity. Všeobecné požiadavky. Hlasovanie sa očakáva 24. marca 2012.
- Pracovná skupina JWG 2 má rozpracované dva projekty zamerané na garantovanie pôvodu elektrickej energie, pričom pôvodný samostatný projekt na úrovni CENELEC sa po vytvorení spoločnej JWG s CEN zastavil. Spoločný návrh normy je v etape verejného pripomienkovania.
- Pracovná skupina JWG 3 vydala už tri normy pre systémy energetického manažérstva a služby a pracuje na dokumente pre benchmarking. Návrh je v etape verejného pripomienkovania.
- Pracovná skupina JWG 4 má rozpracovanú normu EN 16212 na výpočty energetickej účinnosti, úspor a spotreby energie. Hlasovanie o konečnom návrhu sa očakáva 13. apríla 2012.
Normy na Slovensku
Slovenský ústav technickej normalizácie (SÚTN) vydal v rokoch 2004 až 2008 celý súbor noriem súvisiacich so smernicou o energetickej hospodárnosti budov 2002/91/ES (vydaná je už jej revidovaná verzia 2010/31/ES), časť z nich v prvej etape oznámením na priame používanie a neskôr, po spracovaní prekladu, aj prekladom. Citácie týchto noriem sa uvádzali (pod čiarou) vo vykonávacích vyhláškach k zákonu č. 555/2005 Z. z. – pôvodne vyhláška MVaRR SR č. 625/2006 Z. z., ktorú nahradila vyhláška MVaRR SR č. 311/2009 Z. z. Kompletný stav preberania noriem k 1. augustu 2010 (zatiaľ stále platný) sme uviedli v TZB Haustechnik č. 4/2010. V tab. 1 a tab. 2 tohto článku uvádzame niektoré ďalšie normy, ktoré sa prijali od tohto dátumu na úseku obnoviteľných zdrojov energie. Zároveň, ako vyplýva z vyššie uvedeného stavu normalizačných projektov, ďalšie viaceré normy by sa mali prijať v dohľadnom čase, už v prvom polroku 2012.
Tab. 1 Niektoré publikované normy na tuhé biopalivá a tuhé alternatívne palivá
STN EN 14588 Tuhé biopalivá. Terminológia, definície a opis (65 7401) |
Technická normalizácia na úseku OZE
Tuhé biopalivá a tuhé alternatívne palivá
Technická normalizácia v tejto oblasti sa uskutočňuje v rámci pracovného programu európskej technickej komisie CEN/TC 335 Tuhé biopalivá a CEN/TC 343 Tuhé alternatívne palivá. V SR sa tuhým biopalivám venuje SK 2 Tuhé biopalivá a tuhé alternatívne pri TK 50 Ropa, plynné a kvapalné palivá, ostatné výrobky z ropy a palivá z obnoviteľných zdrojov. Publikované normy sú uvedené v tab. 1. Pripravujú sa normy:
- prEN 16126 Tuhé biopalivá. Stanovenie distribúcie veľkosti dezintegrovaných peliet,
- prEN 16127 Tuhé biopalivá. Stanovenie dĺžky a priemeru peliet a valcových brikiet,
- prEN 15415-2 Tuhé alternatívne palivá. Stanovenie distribúcie veľkosti častíc. Časť 2: Metóda maximálnej projektovanej dĺžky (manuálna) pre veľkorozmerové častice,
- prEN 15412-3 Tuhé alternatívne palivá. Stanovenie distribúcie veľkosti častíc. Časť 3: Metóda analýzy obrazu pre veľké častice.
Tieto normy sa prevezmú oznámením vo vestníku.
Tab. 2 Publikované normy z oblasti využívania solárnej energie
STN EN 13203-3 Spotrebiče na prípravu teplej úžitkovej vody pre domácnosť spaľujúce plynné palivo pripojené na solárne panely. Spotrebiče s tepelným príkonom najviac 70 kW a s objemom úžitkovej vody najviac 500 l. |
Solárna energia
Normy súvisiace s používaním solárnej energie boli spracované v CEN/TC 109 Kotly ústredného kúrenia na plynné palivá a CEN/TC 312 Tepelné solárne systémy a komponenty. Bližšie sú uvedené v tab. 2.
Ing. Andrej Svatík, CSc., Ing. Henrieta Tölgyessyová, Ing. Eva Marsová
Foto: JAGA
A. Svatík je vedúcim oddelenia medzinárodnej spolupráce, plánu, metodiky a kontroly Slovenského ústavu technickej normalizácie.
H. Tölgyessyová pôsobí ako vedúca oddelenia stavebníctva a dopravy tohto ústavu a E. Marsová pracuje ako odborná referentka na oddelení chémie, životného prostredia a prierezových činností.
Pri spracovaní článku autori využili dokumenty CEN a CENELEC.
Článok bol uverejnený v časopise Inžinierske stavby/Inženýrské stavby.