Integrované uvažovanie je základom udržateľnosti

Už asi nikto nepochybuje o tom, že integrované uvažovanie je základom toho, aby vznikla udržateľná budova. Tento princíp sa masívne využíva pri projektoch veľkých administratívnych centier, nových priemyselných zón aj v rezidenčnej výstavbe.

Princípy trvalej udržateľnosti pri navrhovaní budov sú pomerne jednoduché: menej spotrebovanej energie a vody, využívanie lokálnych zdrojov a energie, minimalizácia nebezpečných látok a, napokon, zohľadnenie celého životného cyklu budovy.

„Aj na Slovensku vidíme veľa pozitívnych príkladov, kedy už vo fáze idei kladú investori, architekti a projektanti dôraz na energetické parametre. Je dobrou praxou prizvať k spolupráci ďalšie profesie, a to už v rámci prípravy architektonickej štúdie. Je potom pravdepodobnejšie, že sa podarí dosiahnuť nielen kvalitný energetický manažment budovy, ale celkovo kvalitnejší návrh za primerané náklady. Prax tiež ukazuje, že čím neskôr sa uskutočňuje takéto vyladenie projektu, tým sú náklady na úpravy vyššie. Samozrejme, úplne najdrahšie sú zmeny počas výstavby,“ hovorí Ľuboš Uhlík, riaditeľ pre rozvoj obchodu v spoločnosti Schneider Electric. Práve Schneider Electric Spoločnosť Schneider Electric ponúka odborné služby v oblasti energetického manažmentu a udržateľnosti, ktoré umožňujú investorom a architektom využívať odporúčané postupy vo výstavbe a riadení budov.

Pre nikoho v stavebnom odvetví nie je žiadnou novou informáciou, že budovy majú obrovský vplyv na životné prostredie. Podľa americkej neziskovej medzinárodnej skupiny NRDC, ktorej práca sa opiera o expertízu viac ako 700 vedcov, sú budovy zodpovedné za 40 percent svetovej spotreby energie a emisií uhlíka, čo je viac ako autá, vlaky a lietadlá dohromady.

Udržateľné budovy sú prospešné nielen pre životné prostredie, ale aj pre ekonomiku. Spotrebujú menej energie, vody a materiálov ako bežné budovy. Majú tiež menej zdravotných rizík a vytvárajú menšie znečistenie v náročnom mestskom prostredí.

Zdroj: GettyImages

Technológie aj biznis model

Experti sa zhodujú v tom, že tvorba dobrého projektu a implementácia progresívnych technológií je jedným z viacerých krokov potrebných na zníženie environmentálnych dopadov podnikania. „Nestačí sedieť v úspornej budove a tváriť, že je mi dobre,“ parafrázuje slovenskú filmovú klasiku Ľuboš Uhlík. Pripomína, že pri rozvoji udržateľné podnikania, že dôležité zamerať sa na budovanie energetických mikrosietí, zvyšovanie zastúpenie obnoviteľných zdrojov v primárnej energii aj dekarbonizovať firemnú logistiku.

Zvyšovanie udržateľnosť v podnikaní sa zo skúseností Ľuboša Uhlíka často dotne aj riadenia firmy a jej dodávateľského reťazca. Toto sú tiež aspekty, ktorých si musí byť vedomí aj projektant a architekt.

V súvislosti so zmenou riadenia organizácie zaujme nedávne akvizícia EcoAct spoločnosťou Schneider Electric. Popredný globálny poskytovateľ riešení v oblasti energetického manažmentu prepojil svoje služby s firmou EcoAct, ktorá sa venuje poradenstvu, analýze klimatických údajov a vývoju projekt na kompenzáciu emisií uhlíka. Spojenie týchto dvoch organizácií ukazuje ako môžu vyzerať komplexné riešenia, ktoré vedú organizácie a firmy k transformácii podnikania, za rámec toho, ako sa dnes tradične uvažuje o projektoch budov.

Lubos Uhlik
Ľuboš Uhlík | Zdroj: SCHNEIDER ELECTRIC SLOVAKIA

Viac informácii na www.se.com/sk/sk/

Zdroj: PR článok SCHNEIDER ELECTRIC SLOVAKIA, spol. s r.o.