Inteligentná domácnosť. Prepych alebo praktická potreba domácnosti?
Inteligentná domácnosť ako systémové technologické riešenie, ktorým sa dá riadiť a kontrolovať všetky funkcie domácnosti v podstate odkiaľkoľvek je dnes výslovne praktickou záležitosťou, ktorá sa svojim majiteľom mnohonásobne vracia v rôznych podobách. A to nielen v prípade tých viac roztržitých či pohodlných. Zabezpečí kvalitný chod a dlhodobo efektívnu prevádzku domácnosti.
Systémové riešenie pre domácnosť, ktoré dokáže riadiť všetky základné funkcie – od spínania a stmievania osvetlenia, automatizácie chodu žalúzií až po nastavenie pravidiel a reguláciu teploty podľa aktuálneho počasia, nie je len o pohodlí, ale dáva zmysel aj z ekonomického či bezpečnostného hľadiska. Najmä ak sa do systému včlení aj ten zabezpečovací.
Bonusom inteligentnej domácnosti je, že reaguje na univerzálny diaľkový ovládač – mobilný telefón. Pokiaľ máte v mobile internet, môžete s ním riadiť, nastavovať, kontrolovať všetky funkcie inteligentnej domácnosti. Či je všetko vypnuté, či je garážová brána zavretá, či je kúrenie stiahnuté, alebo je treba zapnúť zavlažovanie na diaľku, chladenie či kúrenia, alebo nebodaj filtráciu vody v bazéne….
Pozor však na riešenia založené na rádiových vlnách a cloudových úložiskách. Pri výpadku internetu sa v takých prípadoch nemusí dať napríklad ani len rozsvietiť. Pri robustnom riešení, kde komunikácia prebieha väčšinou po metalickom vedení sa to stať nemôže. Skutočne inteligentné riešenia ovládania domácnosti nie sú na baterky, ale prepojené zbernicovým káblom. Ako v prípade ABB-free@home.
Čo treba vedieť pri výbere riešenia
Bezpečnosť prenosu dát – všetky súčasné inteligentné riešenia využívajú viac či menej internet a prenos dát. Platí to aj pre inteligentnú domácnosť a je preto potrebné zvážiť bezpečnosť prenášaných údajov.
Jednoduchosť a intuitívne ovládanie – aby si obyvateľ domácnosti dokázal sám nastaviť základné funkcie, zmenu časových režimov alebo vytvoriť scény a akcie, a nemusel čakať na technika.
Príjemná klíma a pohodlie – dosiahnuť sa dá dostatočným prívodom čistého vzduchu, nastavením a udržiavaním tepelnej pohody, večernými scénami a automatizáciou určitých opakujúcich sa procesov.
Efektivita prevádzky – závisí od výberu technológií a funkcionality, ktoré sa do systému zapoja. Nejde pritom len o vykurovanie a ohrev vody (TUV), ale napríklad aj o reguláciu osvetlenia a spotrebičov.
Jednoduchá údržba – výber funkčných a zároveň užívateľsky zrozumiteľných riešení ovplyvní nielen komfort majiteľa, ale aj potrebu odbornej údržby.
Ako vzájomne prepojiť všetky zariadenia v domácnosti tak, aby to dávalo zmysel a pracovali najefektívnejšie?
Inteligentné ovládanie žalúzií
Dobrým základom môže byť ovládanie žalúzií s tlačidlovým rozhraním s integrovaným akčným členom. Decentralizovaný variant ovládania žalúzií v systéme free@home nezaberá miesto v rozvádzači a dá sa doplniť o meteostanicu, prostredníctvom ktorej sa dá nastaviť rôzne správanie podľa vývoja počasia.
Inteligentné kúrenie
Na dosiahnutie optimálneho komfortu v dvojpodlažnom dome s výmerou 120 m2 stačia 2 termostaty. Každý na jednom podlaží s rozdelovačom. Regulovať budú dve obehové čerpadla prostredníctvom spínačieho 4-násobného akčného člena. Dva zvyšné voľné výstupné kanály budú ovládať cievku stykača.
Inteligentné ovládanie osvetlenia
Osvetlenie je potrebné nielen spínať, ale aj stmievať. Pre spínavé obvody sa dá využiť jeden 8/8násobný akčný spínací člen a jedno DALI rozhranie, ktoré dokáže stmievať 16 DALI svietidiel alebo LED pásov.
Pohybové a bezpečnostné čidlá, kamery
Inteligentná domácnosť má nesporné výhody aj počas neprítomnosti majiteľov. Odpadajú nielen otázky, či „sme všetko vypli, zavreli“, ale systém inteligentnej domácnosti sa učí a pamätá si režimy funkcií, ktoré sa v dome bežne používajú. Počas neprítomnosti majiteľov ich aplikuje v režime „Nikto nie je doma“. Dokáže náhodne zapínať a vypínať svetlá, ovládať žalúzie, otvárať a zatvárať okná, púšťať hudbu, večer zasvietiť svetlá pred domom. Naviac, pripojené kamery monitorujú okolie a mobilný telefón podá hlásenie.
Funkcií a možností inteligentnej domácnosti je teda množstvo. Záleží len na obyvateľovi bývania čo všetko chce a požaduje do systému zapojiť.
Zdroj: PR článok ABB, s.r.o.