Rekuperácia v rodinnom dome. Na čo si dať pozor a ako vyberať
Úspora energie, lepšia kvalita vzduchu a šetrenie životného prostredia. Rekuperácia si nachádza miesto v nových projektoch rodinných domoch, no je možné nainštalovať ju aj dodatočne? Na otázky odpovedá technický špecialista značky Vaillant Milan Mach.
Aké otázky by si mal majiteľ novostavby/projektant pred výberom či projektovaním vetracieho systému položiť?
Pokiaľ ide o výber centrálnej vetracej jednotky s rekuperáciou tepla, projektant na základe parametrov konkrétneho rodinného domu vypočíta objem vzduchu, ktorý bude potrebné v rodinnom dome vymeniť prostredníctvom riadeného vetrania. Riadi sa tiež hygienickými normami. Výber vhodného zariadenia závisí aj od počtu ľudí v domácnosti. Riadené vetranie sa rieši centrálne pre celý rodinný dom. Prívod vzduchu je potrebný do všetkých obytných priestorov, okrem komory. Odvod vzduchu je potrebný najmä z kuchyne, kúpeľne a z toalety.
K akým najčastejším chybám dochádza pri výbere centrálne riadeného vetrania s rekuperáciou?
Jednou z najčastejších chýb pri výbere vhodného riadeného vetrania s pomocou rekuperačnej jednotky do rodinného domu či bytu, je neodborný výber a montáž. Ak si (pri výbere vhodného zariadenia a pri jeho montáži) nenecháte poradiť odborníkom a urobíte ho na vlastnú päsť, riskujete poddimenzovanie zariadenia.
Čo to znamená v praxi? Vo vašej domácnosti bude dochádzať ku nedostatočnej výmene vzduchu počas riadeného vetrania. Ak svojpomocne nainštalujete zariadenie a vzduch je odsávaný z veľmi vlhkých priestorov, nenadimenzovaná vetracia jednotka bude pracovať hlučnejšie. Je to spôsobené tým, že rekuperačná jednotka má zabudovaný snímač vlhkosti nasávaného vzduchu a na základe nameranej hodnoty riadi vetranie.
Školená špecializovaná realizačná spoločnosť totiž zvykne nadimenzovať zariadenie o 30 % viac, ako je potrebné. A to z dôvodu intenzívneho vetrania pri väčšom počte osôb v domácnosti (aby tam bola určitá rezerva na výmenu vzduchu) a kvôli obmedzeniu hlučného chodu jednotky.
Možno vetrací systém doplniť do domu aj dodatočne?
V praxi sa s takýmto prípadom dodatočnej inštalácie nestretávame, pretože je to pre domácnosti veľmi nepohodlné. Investor musí v tomto prípade rozmýšľať, kam schovať rozvody. Pre umiestnenie rozvodov vzduchu je potrebné znížiť podhľady, prípadne robiť prierazy na povalu a dodatočne inštalovať výustky a to môže byť veľmi komplikované.
Kedy je vhodná lokálna jednotka
Dá sa vetrací systém nastaviť osobitne napr. na letný/zimný režim?
Počas letných nocí je vonkajšia teplota často nižšia ako teplota v miestnosti. V takomto prípade rekuperačnú jednotku riadi zabudovaný prepínateľný by-pass, ktorý umožňuje obísť rekuperáciu tepla v horúcom počasí a tým ochladzovať miestnosť.
Fungovanie v zime závisí to od vlastností konkrétneho produktu. Napríklad ventilačný systém Vaillant recoVAIR využíva až 92 % tepla z odpadového vzduchu a dokáže pracovať aj pri veľmi nízkych vonkajších teplotách až do -5 °C. Pre prácu jednotky aj pri teplotách pod -5 °C je možné doplniť vyhrievací modul protimrazovej ochrany, ktorý zvyšuje teplotu privádzaného vzduchu, tým sa zabraňuje namŕzaniu výmenníka tepla a umožňuje prevádzku až do teploty -15 °C.
Aké sú výhody lokálnej vetracej jednotky?
Interiér ochráni proti vlhkosti a plesniam, pomôže znížiť náklady na vykurovanie a odbremení vás od povinnosti pravidelne otvárať okná. To všetko sú výhody lokálnej vetracej jednotky so spätným získavaním tepla (rekuperáciou).
Lokálna jednotka sa inštaluje jednoducho do obvodovej steny domu či bytu. Nie je potrebná technická miestnosť ani potrubné rozvody. Nevyhnutné je iba vyvŕtanie otvoru v stene. Tento decentralizovaný systém sa môže namontovať aj dodatočne, v rámci rekonštrukcie. Slúži iba na vetranie jednotlivých izieb v rodinných domoch či bytových jednotkách.
FOTO: Shutterstock