Kompaktný systém vetrania s rekuperáciou tepla do bytu
Toto riešenie zabezpečí komfortnú, zdravú a energeticky úspornú vnútornú klímu. V nadväznosti na energetické rekonštrukcie a sprísňovanie stavebných predpisov pri novostavbách sa zosilňuje aj izolácia vonkajších stien bytových domov a okná a dvere sú stále vzduchotesnejšie. To síce pomáha pri dosahovaní úspor tepelnej energie, ale čoraz nevyhnutnejším sa tak stáva systém riadeného vetrania, ktorý zabezpečuje pravidelnú výmenu vzduchu s minimálnou stratou energie.
Prof. Ing. Karel Kabele, CSc., vedúci Katedry TZB Stavebnej fakulty v Prahe, tvrdí: „Vetranie patrí v súčasnosti k najväčším problémom obytných budov; máme zažitú predstavu, že si užívateľ jednoducho podľa potreby otvorí okno, realita je však iná – ak to nerobí pravidelne a dostatočne, v tesnej budove bez vetrania je vzduch nekvalitný, čo vedie v kombinácii s lajdáckosťou pri stavebnom riešení k častému výskytu ťažko odstrániteľných plesní a k prakticky nezvratnému znehodnoteniu budovy.“ Navyše, pri tradičnom vetraní preniká oknami do interiéru prach, rastlinný peľ a hluk a uniká drahocenné teplo.
Obr. 1 Nový kompaktný systém vetrania od firmy Zehnder je špeciálne určený do bytov a hodí sa do novovybudovaných aj rekonštruovaných viacpodlažných bytových domov
Kompaktný systém vetrania do bytov
Pri novovybudovaných aj rekonštruovaných viacpodlažných bytových domoch možno využiť nový kompaktný systém vetrania od firmy Zehnder, špeciálne vyvinutý do bytov, v ktorých zabezpečí komfortnú, zdravú a energeticky úspornú vnútornú klímu (obr. 1, 2). Tento inovatívny kompaktný systém vetrania ponúka mimoriadne úsporné riešenie na inštaláciu komfortného vetrania v bytoch až do veľkosti obytnej plochy 120 m². Nepretržite privádzaný čerstvý vzduch zabraňuje vzniku plesní a vnikaniu prachu, alergénov a hluku zvonku. Navyše, pri rekonštrukcii šetrí až 30 % a pri novostavbách s nízkou spotrebou energie až 50 % nákladov na vykurovanie.
Obr. 2 Nový kompaktný systém vetrania od firmy Zehnder – vetracia jednotka Zehnder ComfoAir 180
Dobre premyslený kompletný systém tvoria nová, mimoriadne malá a inteligentne dimenzovaná vetracia jednotka Zehnder ComfoAir 180 s rozmermi 680 × 560 × 280 mm a inovatívne tvarované prvky ComfoPipe Plus na rozvod vzduchu. Prívod a odvod vzduchu sa reguluje dvomi vysokoúčinnými rovnakosmernými ventilátormi jednotky s elektrickou účinnosťou 0,29 W/(m3/h), čiže s mimoriadne nízkou spotrebou prúdu. Jednoducho možno vyrovnávať aj tlakové rozdiely systému rozvodu vzduchu, pretože ventilátory sa zapínajú každý zvlášť. Tým sa vždy zaistí vyvážený prívod a odvod vzduchu. Tento kompaktný systém na riadené vetranie bytov môže na intenzívnom stupni privádzať do bytov až 180 m3 vzduchu pri tlaku 150 Pa. Vetracia jednotka dosahuje účinnosť rekuperácie až 95 %, čo znamená úsporu až 50 % nákladov na vykurovanie. Umožňuje jednoduché prestavenie na prívod vzduchu zľava alebo sprava priamo na stavbe. Po novom sa k tejto vetracej jednotke ponúkajú aj adaptéry na prívod vzduchu pomocou kruhového potrubia DN 120.
Obr. 3 Nové „hranaté“ potrubie Zehnder ComfoPipe Plus
Úplne nové „hranaté“ potrubie Zehnder ComfoPipe Plus (obr. 3) minimalizuje tepelné straty na prívode vonkajšieho vzduchu a odvode odvetrávaného vzduchu vďaka mimoriadne silne tepelne izolovaným potrubným článkom. Vysoká úroveň tepelnej izolácie zabraňuje navyše kondenzácii, čím bráni vzniku škôd spôsobených vlhkosťou. Bezpečná prevádzka systému ventilácie je tak zaručená aj pri vonkajších teplotách nižších ako 0 °C. Tvarovky možno spájať veľmi jednoducho a napriek tomu nepriedušne a bez tepelných mostov, čím odpadá dodatočné utesnenie na spojoch.
Obr. 4 S novou kombinovanou vonkajšou mriežkou sa na privádzaný a odvádzaný vzduch do/z bytu vyžaduje len jeden otvor vo fasáde
S novou kombinovanou vonkajšou mriežkou vyrobenou z nehrdzavejúcej ocele (obr. 4) sa na privádzaný aj odvádzaný vzduch do/z bytu vyžaduje len jeden otvor vo fasáde. Vetracie systémy Zehnder oproti produktom iných výrobcov umožňujú okrem spätného získavania tepla aj rekuperáciu až 65 % vlhkosti. Originálny entalpický výmenník v rekuperačných jednotkách dokáže odovzdávať z odvádzaného vzduchu do privádzaného nielen teplo, ale aj vysoký podiel vlhkosti, a tak pasívne, bez akýchkoľvek ďalších energetických nárokov pomáha optimalizovať relatívnu vlhkosť vo vnútri bytu. Tým zabraňuje vysušovaniu interiéru a nebezpečnému zamŕzaniu výmenníka pri nízkych vonkajších teplotách.
Príklad návrhu riadeného vetrania do jedného bytu
V našom príklade bola jednotka Zehnder ComfoAir 180 s ohľadom na usporiadanie bytu a svoju veľkosť (680 × 560 × 280 mm) vstavaná do kuchynskej linky (obr. 5). Hranaté komponenty rozvodu vzduchu ComfoPipe Plus s výškou 20 mm sa jednoducho umiestnili nad kuchynskou linkou. Sú kompatibilné so všetkými ostatnými komponentmi rozvodu vzduchu Zehnder, preto sa môžu jednoducho prepojiť s vetracími rúrkami inštalovanými do podhľadu v chodbe, odkiaľ sa čerstvý vzduch rozvádza do obývacej izby, detských izieb a spálne a odvádza nielen z kuchyne, ale aj z kúpeľne, WC a chodby. Vďaka plochému potrubiu Zehnder s výškou 51 mm sa výška v chodbe zníži maximálne o 10 cm. Vedenie rozvodov vzduchu je znázornené na obr. 6.
Obr. 5 Vetracia jednotka Zehnder ComfoAir 180 bola s ohľadom na usporiadanie bytu a svoju veľkosť (680 × 560 × 280 mm) vstavaná do kuchynskej linky
Obr. 6 Hranaté komponenty rozvodu vzduchu ComfoPipe Plus sú kompatibilné so všetkými ostatnými komponentmi rozvodu vzduchu Zehnder, preto sa môžu jednoducho prepojiť s vetracími rúrkami inštalovanými do podhľadu v chodbe, odkiaľ sa čerstvý vzduch rozvádza do obývacej izby, detských izieb a spálne a odvádza nielen z kuchyne, ale aj z kúpeľne, WC a chodby
Základom návrhu systému vetrania je stanoviť množstvo vzduchu pre jednotlivé miestnosti podľa ich využitia a plochy. Na to možno využiť návrhový on-line program Zehnder ComfoPlan, ktorý následne sám nastaví odvod a prívod vzduchu (tab. 1).
Nasleduje voľba vybavenia vopred zvolenej vetracej jednotky ComfoAir 180 – môžeme zvoliť vyhotovenie bez predohrevu, s predohrevom alebo s entalpickým výmenníkom. Príslušenstvo a rozvody vzduchu potom program definuje automaticky s ohľadom na vybranú vetraciu jednotku. Ďalším krokom je nastavenie spôsobu vedenia a distribúcie vzduchu, t. j. požadovaného potrubia, nasávacích a výfukových otvorov a ich umiestnenia a osadenia (najlepšie Renoventilmi) vzhľadom na privádzaný a odvádzaný vzduch. Renoventily (obr. 7) sa inštalujú bez odstupu od stropu alebo steny, preto stačí len malé zníženie stropu v chodbe. Renoventil vďaka svojej konštrukcii rozvedie vzduch v miestnosti rovnomerne a bez prievanu. Výsledkom návrhu je položkový rozpočet. Viac informácií možno nájsť na www.zehnder.cz.
Obr. 7 Renoventil – vďaka svojej konštrukcii rozvedie vzduch v miestnosti rovnomerne a bez prievanu
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Zehnder Group Czech Republic s. r. o.
Foto: Zehnder Group Czech republic s. r. o.
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.