Koncentrรกcia CO2 v univerzitnej uฤebni a jej vplyv na techniku prostredia
ฤlรกnok je zameranรฝ na preukรกzanie vysokej koncentrรกcie CO2 v univerzitnej uฤebni a jej vplyvu na techniku prostredia. Zabezpeฤenie prรญpustnej koncentrรกcie CO2 v interiรฉroch univerzity je pre ลกtudentov nesmierne dรดleลพitรฉ, a to nielen z hฤพadiska ich fyziologickรฝch potrieb, ale aj ich poลพadovanรฉho vรฝkonu.
V skรบmanej univerzitnej uฤebni prebieha vyuฤovanie celรฝ deล, no krรกtkodobรฉ prirodzenรฉ vetranie poฤas prestรกvok je รบplne nedostatoฤnรฉ. ล tudenti sa po zaฤatรญ vyuฤovacej hodiny (uลพ po 15 minรบtach) zaฤali sลฅaลพovaลฅ na vnรบtornรบ klรญmu a mali potrebu otvoriลฅ oknรก. Vรฝsledky merania ukรกzali neudrลพateฤพnรฝ stav sรบvisiaci s nekvalitou vzduchu poฤas celodennรฉho vyuฤovania a nevyhnutnosลฅ vybudovaลฅ systรฉm nรบtenรฉho vetrania alebo klimatizaฤnรฝ systรฉm.
Uฤebne na univerzitรกch sa musia z hygienickรฝch a zdravotnรฝch dรดvodov pravidelne vetraลฅ [1], [2]. V existujรบcich starรฝch univerzitnรฝch uฤebniach sa vyuลพรญva len prirodzenรฉ vetranie, รบplne chรฝba nรบtenรฉ vetranie. Nedostatoฤnรฝ prรญsun kyslรญka, vysokรก koncentrรกcia CO2, nadmernรก vlhkosลฅ vzduchu, rรดzne typy odorov, toxickรฉ ลกkodliviny, aerosรณlovรฉ a mikrobiรกlne ลกkodliviny ohrozujรบ ลกtudentov pri nedostatoฤnom vetranรญ uฤebnรญ [3], [4], [5]. Vรฝsledkom je nesรบstredenosลฅ a pocit รบnavy, rรดzne koลพnรฉ ochorenia, ochorenia dรฝchacรญch ciest, vznik alergiรญ, vznik onkologickรฝch ochorenรญ a pod. [6], [7]. Novรฉ alebo rekonลกtruovanรฉ univerzitnรฉ uฤebne by mali maลฅ nรบtenรฝ systรฉm vetrania s รบspornรฝm vykurovacรญm systรฉmom alebo klimatizaฤnรฝ systรฉm, ktorรฝ by zabezpeฤil prรญpustnรฉ koncentrรกcie CO2 [8].
Skรบmanรก univerzitnรก uฤebลa
V univerzitnej uฤebni, kde prebiehal vรฝskum, sa starรฉ netesnรฉ oknรก, ktorรฉ zabezpeฤili ฤasลฅ prirodzenรฉho vetrania, vymenili za modernรฉ tesnรฉ oknรก. Nรบtenรฝ vetracรญ systรฉm sa vลกak nevybudoval, takลพe sa vetrรก len otvรกranรญm okien cez krรกtke prestรกvky medzi vyuฤovacรญmi hodinami. Vykurovacie telesรก zostali starรฉ a ich zbytoฤnรฉ prekrytie ani nepotrebnรฝ masรญvny parapet sa neodstrรกnili. Vykurovacรญ systรฉm sa nanovo centrรกlne nevyreguloval.
V skรบmanej univerzitnej uฤebni prebieha celรฝ deล vyuฤovanie, krรกtkodobรฉ prirodzenรฉ vetranie otvรกranรญm okien poฤas prestรกvok je vรฝrazne nedostatoฤnรฉ. ล tudenti sa uลพ krรกtko po zaฤatรญ vyuฤovacej hodiny (po 15 minรบtach) zaฤnรบ sลฅaลพovaลฅ na nekvalitnรฝ vzduch a majรบ potrebu otvoriลฅ oknรก. Aby sa poukรกzalo na neudrลพateฤพnรฝ stav sรบvisiaci s nekvalitnรฝm vzduchom poฤas celodennรฉho vyuฤovania a dokรกzala sa nevyhnutnosลฅ vybudovaลฅ systรฉm nรบtenรฉho vetrania alebo klimatizaฤnรฝ systรฉm, bolo potrebnรฉ zistiลฅ, do akej miery je prekroฤenie koncentrรกcie CO2 zรกvaลพnรฉ a akรฝ je jej priebeh poฤas celodennรฉho vyuฤovania. Vรฝskum vychรกdzal z reรกlneho priebehu vyuฤovania, kde sa ลกtudenti a vyuฤujรบci striedajรบ kaลพdรฉ dve hodiny alebo kaลพdรบ hodinu, a zaoberal sa analรฝzou zvรคฤลกujรบceho sa problรฉmu koncentrรกcie CO2 poฤas dลa.
Na merania sa pouลพil prรญstroj Testo 480, zรญskanรฉ hodnoty koncentrรกcie CO2 sรบ uvedenรฉ v grafoch. Ukรกzalo sa, ลพe vรฝmena okien vรฝrazne zhorลกila kvalitu vzduchu. Uลพ po prvรฝch hodinรกch vyuฤovania sรบ prekroฤenรฉ prรญpustnรฉ hodnoty koncentrรกcie CO2, ktorรฉ sa kaลพdou ฤalลกou hodinou zhorลกujรบ, preto sa vyลพaduje prechod z prirodzenรฉho vetrania na nรบtenรฉ. V zรกvere ฤlรกnku sรบ uvedenรฉ zรกsady, podฤพa ktorรฝch treba navrhnรบลฅ novรฉ univerzitnรฉ uฤebne. ฤalej sรบ uvedenรฉ odporรบฤania, tรฝkajรบce sa prevรกdzky existujรบcich univerzitnรฝch uฤebnรญ.
Metodolรณgia experimentรกlnych meranรญ
Experimentรกlne merania sa realizovali v univerzitnej uฤebni Fakulty architektรบry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vo vykurovacej sezรณne 2016. Cieฤพom meranรญ bolo zaznamenaลฅ parametre koncentrรกcie CO2. Merania prebiehali v univerzitnej uฤebni s rozmermi 6,6 ร 14,5 m, v strede miestnosti, vo vรฝลกke 1,10 m nad podlahou. V obvodovej stene je umiestnenรฝch pรคลฅ okien s rozmermi 2,3 ร 2,3 m. Pod kaลพdรฝm oknom je konvekฤnรฉ vykurovacie teleso. Nad vykurovacรญmi telesami sรบ sรบvislรฉ masรญvne parapety. ล tyri konvekฤnรฉ vykurovacie telesรก sรบ prekrytรฉ ozdobnรฝmi liลกtami.
Pred meraniami v danรฝ deล prebiehala vรฝuฤba v univerzitnej uฤebni ลกtyri hodiny, v uฤebni bolo 36 ลกtudentov. Experimentรกlne merania sa realizovali v troch za sebou idรบcich etapรกch, tzn. poฤas troch cviฤenรญ. Kaลพdรก etapa trvala 60 minรบt, poslednรฝch 7 aลพ 10 minรบt bola prestรกvka. Jednotlivรฝch etรกp (I, II, III) sa zรบฤastnili inรญ ลกtudenti. V prvej etape bolo 38 ลกtudentov, v druhej 29 a v tretej etape 37 ลกtudentov. Poฤas prestรกvky sa ลกtudenti vymenili, otvorili sa dvere a odklopili sa spodnรฉ krรญdla vลกetkรฝch okien na zabezpeฤenie prirodzenรฉho vetrania. Vonkajลกia teplota vzduchu sa zaznamenala ฤalลกรญm prรญstrojom a pohybovala sa v intervale od 9,1 do 10,3 ยฐC.
Vรฝsledky a analรฝza experimentรกlnych meranรญ
Hodnoty koncentrรกcie CO2 nameranรฉ v prvej etape sรบ znรกzornenรฉ na obr. 1, v druhej etape na obr. 2 a v tretej etape na obr. 3. Prirodzenรฉ vetranie, ktorรฉ sa realizovalo poฤas prestรกvok, bolo nedostatoฤnรฉ, ฤo preukazuje hodnota koncentrรกcie CO2 1โฏ327โฏppm, nameranรก hneฤ na zaฤiatku prvej etapy (podฤพa STN EN 15251 sรบ odporรบฤanรฉ limity na koncentrรกciu CO2 nad vonkajลกou koncentrรกciou v rรกmci kategรณriรญ I aลพ III na รบrovniach 350, 500 a 800 ppm). Merania sa zรกmerne zaฤali po ลกtyroch vyuฤovacรญch hodinรกch, aby sa zachytila realita priebehu vyuฤovania, kde sa ลกtudenti a vyuฤujรบci striedajรบ kaลพdรฉ dve hodiny alebo kaลพdรบ hodinu, a aby bolo moลพnรฉ analyzovaลฅ postupne sa zvรคฤลกujรบci problรฉm koncentrรกcie CO2 poฤas dลa.
V priebehu krรกtkej prestรกvky sa vyuฤujรบci a ลกtudenti musia premiestniลฅ vลพdy do inรฝch uฤebnรญ, sรบ vystresovanรญ a nie je ฤasovรฝ priestor na zabezpeฤenie dostatoฤnรฉho prirodzenรฉho vetrania. Hodnoty koncentrรกcie CO2 v prvej etape priamoฤiaro narastali z hodnoty 1 327 ppm na hodnotu 2 739 ppm, ฤo je neprรญpustnรฉ pri prรกci ลกtudentov v univerzitnej uฤebni. Poฤas krรกtkej prestรกvky medzi vyuฤovacรญmi hodinami boli dvere a malรฉ ฤasti okien otvorenรฉ. Toto prirodzenรฉ vetranie prispelo k znรญลพeniu koncentrรกcie CO2 na hodnotu 2 530 ppm, ฤo sa dรก hodnotiลฅ ako veฤพmi nedostatoฤnรฉ. Hodnoty koncentrรกcie CO2 v druhej etape stรบpali ฤalej do mimoriadne neprรญpustnรฝch hodnรดt 3 628 ppm.
ล tudenti sa veฤพmi sลฅaลพovali na kvalitu vzduchu v univerzitnej uฤebni, mali sลฅaลพenรฉ dรฝchanie a ลพiadali vetranie poฤas vyuฤovacej hodiny. Prirodzenรฉ vetranie poฤas ฤalลกej prestรกvky znรญลพilo koncentrรกciu CO2 na hodnotu 2 673 ppm, tรกto hodnota vลกak bola stรกle veฤพmi vysokรก. Hodnoty koncentrรกcie CO2 v tretej etape stรบpali ฤalej do mimoriadne neprรญpustnรฝch hodnรดt aลพ 3 838 ppm. Zvรฝลกenie hodnรดt koncentrรกcie CO2 v tretej etape vลกak uลพ nebolo takรฉ dramatickรฉ ako v predchรกdzajรบcich dvoch fรกzach. V tretej etape sa ลกtudenti najviac sลฅaลพovali na kvalitu vzduchu v univerzitnej uฤebni, vyjadrili najvรคฤลกiu nespokojnosลฅ, mali problรฉmy s dรฝchanรญm a zรกkladnou koncentrรกciou.
Vรฝsledky meranรญ preukรกzali, ลพe prirodzenรฉ vetranie dverami a oknami poฤas prestรกvok je รบplne nedostatoฤnรฉ. Koncentrรกcia CO2 sa poฤas vyuฤovacieho dลa postupne stรกle zvyลกovala, takลพe kvalita vzduchu sa postupne zniลพovala. Reรกlne sa preukรกzalo, ลพe nie je ฤasovรฝ priestor na dostatoฤnรฉ prirodzenรฉ vetranie, preto je nereรกlne spoฤพahnรบลฅ sa na toto vetranie. Navyลกe, vรฝmena okien paradoxne vรฝrazne zhorลกila kvalitu vzduchu, uลพ po prvรฝch hodinรกch vyuฤovania boli prekroฤenรฉ prรญpustnรฉ hodnoty koncentrรกcie CO2, ktorรฉ sa kaลพdou ฤalลกou hodinou vyuฤovania zhorลกovali. Sลฅaลพnosti ลกtudentov poฤas vyuฤovacรญch hodรญn boli postupom ฤasu ฤoraz vรฝraznejลกie. Maลฅ otvorenรฉ oknรก cez celรบ vyuฤovaciu hodinu vลกak nie je moลพnรฉ, lebo ลกtudenti sediaci pri nich by sa sลฅaลพovali na chlad a enormnรฉ tepelnรฉ straty by spรดsobili vysokรบ energetickรบ spotrebu. Z experimentรกlnych meranรญ je zrejmรฝ neudrลพateฤพnรฝ stav spรดsobenรฝ nekvalitnรฝm vzduchom poฤas celodennรฉho vyuฤovania. Preukรกzalo sa, ลพe je nevyhnutnรฉ vybudovaลฅ systรฉm nรบtenรฉho vetrania alebo klimatizaฤnรฝ systรฉm.
Obr. 1 Hodnoty koncentrรกcie CO2 v prvej etape |
Obr. 2 Hodnoty koncentrรกcie CO2 v druhej etape |
Obr. 3 Hodnoty koncentrรกcie CO2 v tretej etape |
Zรกvery
Z experimentรกlnych meranรญ je zrejmรฝ neudrลพateฤพnรฝ stav, ktorรฝ sรบvisรญ s nekvalitnรฝm vzduchom poฤas celodennรฉho vyuฤovania. Uลพ po prvรฝch hodinรกch vyuฤovania boli prekroฤenรฉ prรญpustnรฉ hodnoty koncentrรกcie CO2, ktorรฉ sa kaลพdou ฤalลกou hodinou vyuฤovania zhorลกovali. Z energetickรฉho hฤพadiska vลกak nie je moลพnรฉ maลฅ oknรก otvorenรฉ cez celรบ vyuฤovaciu hodinu. Merania tak potvrdili, ลพe je nevyhnutnรฉ vybudovaลฅ systรฉm nรบtenรฉho vetrania alebo klimatizaฤnรฝ systรฉm. Tento problรฉm treba urรฝchlene rieลกiลฅ. ฤalลกรญ problรฉm spรดsobuje masรญvny parapet a dekoratรญvne prekrytie stฤบpovรฝch radiรกtorov, ktorรฉ sa pri vรฝmenรกch okien neodstrรกnili. V neposlednom rade nedoลกlo ani k novรฉmu vyregulovaniu vykurovacieho systรฉmu.
doc. Ing. Mรกria Budiakovรก, PhD.
Autorka pรดsobรญ na Fakulte architektรบry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Recenzoval: doc. Ing. Michal Krajฤรญk, PhD.
Obrรกzky: autorka
Literatรบra
- Awbi , B. H.: Ventilation of Buildings. E & FN Spon, London, 1991.
- Etheridge, D.: Natural Ventilation of Buildings. John Wiley & Sons, Chichester, 2011.
- Bรกnhidi, L. โ Kajtรกr, L.: Komfortelmรฉlet (Comfort Theory). Muegyetemi kiadรณ, Budapest, 2000.
- Jokl, M.: Zdravรฉ obytnรฉ a pracovnรญ prostลedรญ (Healthy Living and Working Environment). Academia, Praha, 2002.
- Jokl, M.: Microenvironment: The Theory and Practice of Indoor Climate. Thomas, Illinois, 1989.
- Seppรคnen, O.: The Effect of Ventilation on Health. Earthscan, London, 2006.
- Hall, E. J.: Textbook of Medical Physiology. Elsevier, Philadelphia, 2016.
- Chybรญk, J.: Carbon Dioxide as Indicator of Quality of Indoor Environment. In: Proceedings of Architecture in Perspective 2015, Technical University of Ostrava, Ostrava, 2015, pp. 118 – 121.
- STN EN 15251 Vstupnรฉ รบdaje o vnรบtornom prostredรญ budov na navrhovanie a hodnotenie energetickej hospodรกrnosti budov โ kvalita vzduchu, tepelnรฝ stav prostredia, osvetlenie a akustika.
ฤlรกnok bol uverejnenรฝ v ฤasopise TZB Haustechnik 2/2018.