Konštrukčné a materiálové varianty vnútorných obkladov
V súčasnosti je veľa materiálov na obkladanie stien interiérov. Výrobcovia montovaných dielcov sa pomocou nových materiálov, ich tvarov, ale aj samotnej nosnej konštrukcie montovaného dielca snažia upútať zákazníka a uplatniť na trhu. Pomocou vnútorných obkladov možno v závislosti od architektonického riešenia, funkčných a technických požiadaviek vytvoriť moderné prostredie zodpovedajúce estetickým a technickým požiadavkám. Mnohé materiálové varianty uplatnené vo vonkajšom prostredí sa využívajú aj na obklady v interiéri.
Vnútorné drevené obklady a obklady na báze dreva
- dosky z prírodného dreva,
- vrstvené dyhové drevo (LVL),
- preglejkové dosky,
- dosky z orientovaných triesok (OSB),
- trieskové dosky spojené živicou, trieskové dosky spojené cementom,
- vláknité dosky,
- oplášťované konštruke`né dosky s rámom (voštinové dosky),
- korkové dosky.
Postup montáže obkladu z dosiek z prírodného dreva na stenách kúpeľne a na vani. Obklad musí mať otvory (štrbiny) na prevetrávanie. Osadzuje sa na drevený rošt z vertikálnych a horizontálnych latiek, čím sa zabezpečí prúdenie vzduchu za obkladom. Podlaha je na mieste obloženia vane ukončená sadrokartónovou doskou, ktorá je upevnená na podlahovú lištu podloženú a zakotvenú do podlahy a na vaňu, pričom prevetrávanie je zabezpečené vybratím horizontálneho roštu a podložkami. |
Konštrukčné riešenia obkladov z dreva a na báze dreva
Obklad steny vychádza z kompozičných zámerov architekta a z funkcie, ktorú má obklad plniť. Pri navrhovaní rozmerov obkladu treba prihliadať na využitie priestoru, jeho rozmery, členenie, polohu a členenie okien, dverí, zariadenie interiéru a pod. Výška obkladu, ktorý chráni stenu pred znečistením alebo poškodením, napr. v spoločenských priestoroch by mala byť min. 1 500 mm (po výšku pleca). Pri navrhovaní výšky obkladu sa musí brať do úvahy aj svetlá výška priestoru. V obytných priestoroch, kde je svetlá výška približne 2 700 mm, výška obkladu rozdelí 1 500 mm plochu obkladu steny približne na dve polovice, čo z estetického hľadiska nie je najvhodnejšie. Lepšie je zvoliť výšku obloženia, ktorá sleduje výšku dverí alebo parapetu okna. Výška obkladu v športových priestoroch sleduje parapet okien a mala by mať minimálnu výšku 1 800 mm a pružnosť obkladu musí spĺňať požiadavky na bezpečnosť užívateľov priestoru.
V súčasnosti sa čoraz menej používajú obklady z masívneho prírodného dreva a uprednostňujú sa systémy, obkladov na báze prírodného dreva, ktoré majú veľa výhod, najmä nepodliehajú deformáciám a ich realizácia je jednoduchá. Väčšie platne na báze prírodného dreva sa prichytávajú pomocou rôzne tvarovaných príchytiek, ktoré vylučujú umiestnenie prostriedkov do čela.
Vnútorné kamenné obklady
Konštrukčné riešenia vnútorných kamenných obkladov
Platne sa kotvia do podkladu pomocou skôb a kotiev. Pri kotvení vnútorných kamenných obkladov sa môže požiť mokrý proces (kotva a maltové terče) alebo suchý proces montáž pomocou kotiev. Kotvy, skoby, spony sú z ocele (pozinkovanej, nehrdzavejúcej, pocínovanej), mede, bronzu a pod. Ako spájací a výplňový materiál škár sa používajú malty a tmely, ale škáry môžu zostať aj voľné.
Podľa veľkosti platní a druhu obkladaného muriva sa navrhuje šírka škár. Čím sú platne obkladu väčšie a čím je sadanie muriva pravdepodobnejšie, tým širšie musia byť najmä ložné škáry. Pri tehlovom murive sa zvyčajne navrhujú škáry širšie ako pri betónovom. Ložné škáry bývajú široké minimálne 2 mm (šírka škáry závisí od rozmeru obkladového dielca), dilatačné asi 10 až 15 mm. Dilatačné škáry kamenného obkladu sa musia zhodovať s dilatačnými škárami konštrukcie stavby. Obklad rozdeľujeme aj ďalšími dilatačnými škárami v závislosti od jeho materiálu a podkladu. Dilatačné škáry vypĺňame špeciálnymi pružnými profilmi, tmelom alebo môžu zostať voľné. Škáry medzi obkladovými dielcami bývajú voľné najmä pri kamenných obkladoch, ktoré zabezpečujú požiadavky na priestorovú akustiku.
Obklad stien zo sadrokartónových dosiek – voľne stojaca predsadená stena s kovovou konštrukciou (vľavo – axonometrické zobrazenie obkladu steny, vpravo – horizontálny rez – kút steny) |
Vnútorné silikátové obklady
Medzi vnútorné obklady patria aj silikátové obklady, t. j. obklady z umelého kameňa. Platne sa vyrábajú z farebného špeciálneho betónu v rozličných odtieňoch a kotvia sa kotvami do podkladu alebo lepia lepiacimi maltami. Betónová zmes je farbená v hmote anorganickými pigmentmi, čo garantuje farebnú stálosť. Výrobky sa vyrábajú z veľmi kvalitného, vibrovaného betónu so špeciálnymi prísadami alebo z keramického betónu. Kvalitné silikátové obklady často dosahujú lepšie mechanické a fyzikálne vlastnosti ako obklady z prírodného kameňa.
Môže ísť o silikátové obklady na báze cementu (používajú sa predovšetkým ako ochranné obkladové materiály na zvýšenie požiarnej odolnosti stavebných konštrukcií), alebo sadrokartónové obklady (tento systém možno použiť pri rekonštrukciách a novostavbách).
Vnútorné sklenené obklady
Sklosilikátové obklady
Vnútorné keramické obklady
Keramické obklady určené pre interiéry sa upevňujú na podkladovú konštrukciu dvomi základnými spôsobmi:
- mokrým procesom pri použití mált a špeciálnych tmelov, príp. veľkorozmerné prvky kotvami a maltovým lôžkom. Tento spôsob sa využíva pri obkladaní interiérov v maximálnej miere, lebo nie sú potrebné nákladné konštrukcie roštov a špeciálnych príchytiek.
- suchou montážou na kovové rošty. Týmto spôsobom sa kotvia obkladačky väčších rozmerov (500/500 a väčšie). V procese výroby sa na rubovú stranu obkladačky upevní príchytka, pomocou ktorej sa keramická obkladačka vešia na horizontálny profil roštu, skrutkami sa rektifikuje a fixuje obkladový dielec s príchytkou do správnej polohy, podobne ako pri sklosilikátových obkladoch.
Vnútorné obklady na báze kovov
Vnútorné obklady na báze kovov sa používajú predovšetkým na obklady stien občianskych a priemyselných budov. Na vnútorné obklady sú vhodné rozličné druhy kovov. Výhodou ich uplatnenia vo vnútorných priestoroch je to, že nie sú zaťažované atmosférickými vplyvmi a pri vhodnej povrchovej úprave si zachovajú stály vzhľad a môžu ma? menšiu hrúbku. V interiéri sa používajú:
- obklady z ľahkých kovov (hliníka a jeho zliatiny, medi, duralu, duralalumínu); hrúbka plechu obkladových dielcov je približne 0,63 mm, ich tvar je riešený tak, aby sa zabránilo deformáciám v ich ploche (preto sú okraje dielcov vyhnuté a ich plocha je plasticky tvarovaná); obklady z ľahkých kovov sa neodporúča umiestniť tam, kde by sa mohli mechanicky poškodiť (v polohách mimo dosahu užívateľov);
- obklady z ťažkých kovov (obklady stĺpov, soklov alebo, parapetov);
- obklady z ľahkých kovov vo forme tenkých fólií v kombinácii s výstužným materiálom (polyuretánovou penou, polystyrénom a pod.);
- obklady z plechových sieťovín (môžu sa používať na vetracie mriežky alebo obkladové dielce rozptyľujúce umelé osvetlenie). Vnútorné obklady na báze kovov by sa nemali používať v agresívnom chemickom prostredí, tam kde je veľké tepelné zaťaženie a ani tam, kde sa nedá vylúčiť možnosť mechanického poškodenia. Samotné obkladové dielce nie sú horľavé, ale ich odolnosť proti šíreniu a zabráneniu požiaru je minimálna.
Vnútorné obklady na báze plastov
Materiál na báze PVC možno plasticky tvarovať a vytvárať dosky s rôznym reliéfnym povrchom. Ich hrúbka závisí od funkčného využitia obkladu a plastického tvarovania obkladových dielcov a pohybuje sa od 0,5 do 20 mm. Hrubé dosky sa využívajú v priemysle na obkladanie nádrží, bazénov a podobne. Kotvenie plastových obkladových dielcov závisí od druhu obkladu – kotvia sa buď na drevené, alebo kovové rošty mechanicky pripevnením skrutkami, klincami alebo pomocou kovových príchytiek, podobne ako pri drevených obkladoch. Extrudované profily sa môžu prichytávať aj lepením a zváraním. Obkladové dielce sa tvarujú podobne ako obklady na báze dreva. Bočné hrany majú tvarované tak, že umožňujú vzájomné nasunutie dielcov pri postupnej montáži.
Laminátové vnútorné obklady
Laminát sa využíva tam, kde sa na obklad kladú vysoké nároky na jeho kvalitu, odolnosť, dizajn, ľahké opracovanie a spracovanie – vo verejných priestoroch bánk, firiem, nemocníc, obchodov atď. Lamináty sa vyrábajú v hrúbkach od 0,8 do 4 mm. Lepia sa pomocou PUR lepidiel na drevený aj kovový podklad, čo sa využíva hlavne pri výrobe povrchových úprav výťahov, dverí, pracovných plôch atď.
Príklad obloženia steny platňami z minerálnej vlny. Na povrchovú úpravu sa použila sklotextílie nakašírovaná na povrch dosiek. Dosky sa prichytávajú na drevené rošty príchytiek pomocou z PVC, do ktorých sa nasúvajú profily z PVC, ktoré prekrývajú škáry. Na mieste možného mechanického poškodenia je vytvrdená doska z minerálnej vlny s povrchovou úpravou imitácie dreva. vľavo hore – kombinácia obkladov, |
Montované obkladové dielce z minerálnej vlny
Spracované podľa publikácie Montované prvky,
doc. Ing. Jozef Fučila, PhD.,
doc. Ing. Klára Szomolányová, PhD.,
Bratislava, JAGA 2005
Foto: archív autorov, Mapei SK, s. r. o.
archív redakcie