Kotol nemusíte schovávať
Preč sú časy, keď sme pre nevzhľadný dizajn museli kotly schovávať do pivnice či do kotolne. Moderný dizajn dnešných vykurovacích kotlov nám ponúka nové možnosti. Svoju „zásobáreň tepla“ preto bez obáv môžeme umiestniť prakticky kdekoľvek v interiéri, kde to požiadavky na bezpečnosť a spoľahlivú prevádzku dovoľujú.
Zavesiť či postaviť?V prvom rade sa treba rozhodnúť, či bude kotol stáť na zemi, alebo bude zavesený na stene. To závisí nielen od stavebných dispozícií, ale aj od druhu vykurovacej sústavy. V prípade teplej vody sa odporúča umiestniť kotol či zásobník v blízkosti odberného miesta z dôvodu zníženia tepelných strát v potrubí.
Kvalitný kotol s dobrou reguláciou
Dôležité sú úžitkové vlastnosti kotla a možnosť jeho dobrej regulovateľnosti pomocou zabudovanej alebo vonkajšej regulácie. Kvalitná regulácia by mala rýchlo a bez problémov reagovať aj na väčšie teplotné výkyvy a udržiavať nastavenú teplotu takmer na konštantnej hodnote. Či už máte možnosť riadiť vykurovací systém pomocou ekvitermnej regulácie, alebo izbovým programovateľným regulátorom, je vhodné využiť voľbu útlmových teplôt v čase, keď tepla potrebujeme menej, teda napríklad v noci či v čase neprítomnosti.
Kvalitné a cenovo dostupné sú kotly domácej produkcie vyrábané z kvalitných zahraničných komponentov. „Plnia všetky funkcie ako zahraničné špičkové kotly a pri ich vývoji a inováciách sa využívajú všetky revolučné technické novinky, ktoré sa objavia na trhu s kotlami,“ vysvetľuje Ing. Jaroslav Rehuš zo spoločnosti PROTHERM. Kondenzačný kotol LEV tejto značky je najpredávanejším kotlom na našom trhu. Až do konca novembra ho dostanete kúpiť za výhodnú cenu 999 € ( približne 30 100 Sk) vrátane DPH.
Nenápadné pripojenie
Predtým oprávnené argumenty proti umiestneniu kotlov v zariadenom interiéri kuchyne, kúpeľne či inej miestnosti sa týkali nevzhľadných rúrkových zapojení vytŕčajúcich spod kotla. To už je, našťastie, minulosť. V súčasnosti skalický výrobca myslí aj na estetickú stránku a ponúka elegantné kryty, ktoré zakryjú pripojovacie prvky zásobníka a kotla, čím sa vytvorí jednoliaty a nerušený vzhľad celej sústavy, prípadne sa kotol navrhuje tak, že armatúry sú zapustené pod plášťom kotla, a teda ich nevidieť. Preto ak rozmýšľate, kam s kotlom, vedzte, že máte niekoľko možností…
Kúpeľňa, kuchyňa či chodba?
Kotol nájdeme v kúpeľni pomerne často. Aby ladil s celkovým prostredím kúpeľne, možno ho skryť do výklenku alebo skrinky. Bude tak mať svoje miesto bez toho, aby o ňom ktokoľvek vedel, a v interiéri sa môžu vynímať ostatné prvky a dekoračné predmety. Od umiestnenia kotla v kúpeľni môže odrádzať obava, že by sa mohli jeho súčasti dostať do styku s vodou. Netreba sa báť – väčšina kotlov sa vyrába so zvýšeným elektrickým krytím, ktoré umožní jeho bezpečné umiestnenie aj v týchto priestoroch.
Ani kotol v kuchyni neznamená žiadnu výstrednosť a možno ho umiestniť tak, aby pôsobil v súlade s ostatným zariadením. Stacionárny kotol má podobný vzhľad ako moderná chladnička a pri premyslenom a citlivom návrhu ho možno bez obáv vystaviť na obdiv. Netreba sa báť ani hluku – kedysi možno prevádzka kotla rušila obyvateľov objektu, ale dnes pri moderných kotloch nie je dôvod na obavy z hlučnosti. Žiadny z kotlov skalického výrobcu PROTHERM neprekračuje hodnotu 55 dB (A), čo je hodnota prípustná pre obytné miestnosti. Kotol vybavený čerpadlom s prepínačom otáčok umožňuje nastaviť vhodnú rýchlosť prúdenia vykurovacou sústavou, a tak znížiť hladinu hluku v sústave.
Pre tých, čo uprednostňujú nenápadnejšie umiestnenie kotla, odporúčame priestory vstupnej haly či chodby. Kotol za dverami si určite nikto ani nevšimne. Keď vstupujeme do miestnosti, otvorí sa nám pohľad na všetko, čo sa v nej nachádza, ale nikdy sa nepozeráme za dvere. Je veľa miest, kde sa kotol bez problémov umiestni bez toho, aby narušil harmóniu interiéru. Aj chodba je jedným z miest, kde kotol nezavadzia.
Ak ste sa napriek uvedeným odporúčaniam rozhodli kotol schovať pred očami návštevníkov, určite ste si pre takýto prípad pri výstavbe domu zriadili malú „kotolňu“ – samostatnú miestnosť oddeľujúcu domácnosť od kotla. Pri niektorých druhoch kotlov je to dokonca nevyhnutné.
Dnešné moderné kotly sa navrhujú tak, aby ich obsluha bola jednoduchá a praktická. Displej zobrazuje aktuálny stav kotla a pri zmene prevádzkového stavu, prípadne pri poruche užívateľa včas upozorní, že má problém riešiť. V takých prípadoch je najlepšie obrátiť sa na servisného technika.
Foto: PROTHERM s.r.o.