Kotolňa na biomasu pre centralizované zásobovanie teplom v Prešove
Pri vstupe rakúskej spoločnosti Energiecomfort Viedeň do firmy Spravbyt v Prešove v roku 2005 definovalo vedenie tejto spoločnosti ciele, ktoré chce v nasledujúcich rokoch v Prešove dosiahnuť. Jedným z nich bolo aj zavedenie využívania obnoviteľnej energie a trvalo udržateľné zabezpečenie zásobovania teplom z energie, ktorá neznižuje kvalitu životného prostredia. Koncept, ktorý bol v roku 2005 pripravený a predstavený primátorovi a poslancom mesta Prešov, sa pretavil do konkrétnej podoby v roku 2009.
Výstavba novej kotolne na biomasu sa začala v lete roku 2008. Spustenie skúšobnej prevádzky sa uskutočnilo práve na prelome rokov 2008 a 2009, keď vrcholila plynová kríza, ktorá potvrdila správnosť investície ako vhodného riešenia na eliminovanie závislosti od jedného paliva na vykurovanie. Výstavba kotolne mala okrem toho svoj význam aj z ekonomického hľadiska, keďže biomasa je ako palivo asi o 50 % lacnejšia než plyn, čo pocítia obyvatelia Prešova znížením ceny tepla. Vedľajší efekt prinášajú investície v regióne posilnené odberom štiepky od miestnych dodávateľov.Ďalšie pozitívum investície sa premietlo do príspevku mesta Prešov k splneniu Kjótskeho protokolu. Vzhľadom na to, že drevná hmota je v súvislosti s produkciou CO2 neutrálna – nepridáva emisie do ovzdušia, ročne sa tu ušetrí až 11 000 ton CO2.
Kotolňa na biomasu potvrdila aj flexibilitu centralizovaného vykurovania, ktoré dokáže veľmi rýchlo prejsť na iný spôsob výroby tepla spaľovaním alternatívnych palív, čiže vie zabezpečiť možnosť inej výroby tepla.
Kotolňa na biomasu pre centralizované zásobovanie teplom v Prešove | Pohľad na multicyklón, ktorý plní úlohu predodprašenia spalín. |
Realizované riešenie
Kotolňa na drevnú štiepku s výkonom 8 MW je situovaná v areáli centrálnej kotolne na Jazdeckej ulici a je napojená na systém centralizovaného vykurovania.
V rámci I. etapy sa na prelome rokov 2008 a 2009 spustila do užívania kotolňa, ktorá dodá 50 000 MWh do 6 200 bytov (Sídlisko I, II a III), 5 materských škôl, 4 základných škôl, do obchodných centier, domova sociálnych služieb, obchodnej akadémie a do niektorých ďalších objektov.
Počas leta prebiehala v rámci II. etapy zmena technológií v kotolniach K-Mladosť a K2 (Sídlisko III) na výmenníkové stanice, ktoré sú prepojené novým teplovodom (s dĺžkou 1,1 km) s kotolňou na biomasu. Tak sa na rozvody tejto kotolne pripojilo od 11. septembra tohto roka ďalších 3 000 bytov. Do prepojenia kotolní sa v tejto etape investovalo približne 1,2 milióna eur (36,15 milióna Sk).
Celkovo sa biomasou vykuruje 9 200 bytov a nebytových priestorov. Počas leta sa všetky byty v tejto časti mesta zásobujú teplou vodou, ktorá sa vyrába len spaľovaním drevnej štiepky. Zásobovanie pre plynulú prevádzku zabezpečujú miestni dodávatelia Ekodos Ľubotice, Holz Produkt Ruská Nová Ves a Štátne lesy SR, o. z. Prepojením kotolní a zavádzaním nových výmenníkových staníc sa plánuje postupne rozšíriť dodávky tepla z kotolne na biomasu aj do ďalších častí Prešova.
Vzduchové ventilátory slúžia na zabezpečenie požadovaného množstva spaľovacieho vzduchu. |
LUVO zabezpečuje funkciu predohrevu spaľovacieho vzduchu teplom spalín. |
Názov stavby: Kotolňa na biomasu Miesto: Prešov, Jazdecká ulica Začatie stavby: 2008 Ukončenie stavby: marec 2009 Inžinierska činnosť: C.E.U. Prešov Projektová dokumentácia: Energiecomfort Viedeň a Stavoprojekt Prešov Dodávateľ stavebnej časti: Pozemné stavby Prešov Dodávateľ technológie: Ing. Aigner Wärme-Wasser-Umwelt GmbH |
Technické údaje kotolne Výkon: 8,0 MW Množstvo tepla vyrobeného z biomasy: 50 000 MWh/rok Množstvo tepla spolu: 89 000 MWh/rok Počet bytov vykurovaných biomasou: 9 200
Množstvo štiepky: 72 000 srm/rok |
(sf)
Spracované z podkladov spoločnosti Spravbytkomfort, a. s.
Foto: Spravbytkomfort, a. s.
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.