Kúpeľňa s lapovaným obkladom
Galéria(4)

Kúpeľňa s lapovaným obkladom

Partneri sekcie:

Použitie obkladu v kúpeľni nemusí byť len otázkou výberu typu, formátu, sfarbenia či zdobenia dlaždíc. Nasledujúca realizácia rovnako poukazuje na to, že keramika nemusí pokrývať steny celoplošne od podlahy až po strop a že zaujímavé riešenie môže vzniknúť, keď sa obklad, vytvorený hoci z jedného formátu a v jedinej farbe, ocitne na tých správnych častiach stien a v spoločnosti správnych doplnkov.

Hravo industriálna

Podľa požiadaviek investorov bolo potrebné v kúpeľni s rozlohou necelých 10 m2 nájsť priestor nielen pre vaňu, sprchový kút a dve umývadlá, ale aj toaletu a práčku so sušičkou, ktoré nakoniec umiestnili za hradbu steny z ytongu. S architektkou Anitou Matoušovou zhmotňovali víziu rekonštrukcie neveľkého priestoru takmer rok. Minimalizmus bol základným kritériom pri riešení priestoru, ktorý má slúžiť bežnej potrebe jeho užívateľov.

Nakoniec sa kúpeľňa síce nestala prototypom tohto štýlu, badateľná však zostala náklonnosť k jednoduchosti, ktorá sa prejavila aj pri výbere keramického obkladu. Z hľadiska predstáv sa ako vyhovujúce najviac ukázali tmavošedé lapované dlaždice. Ako celok získala miestnosť skôr industriálny charakter. Tento výraz umocňuje aj žalúziový záves, ktorý nahradil dvierka úložného priestoru nad sušičkou a pod ktorým podľa potreby môžu zmiznúť oba spotrebiče.

Obklad sa v rámci hesla menej je viac nerozložil v celej kúpeľni. V priestore vďaka svojej tmavej farbe kontrastuje s jednoduchými bielymi plochami stien a sanitárnych zariadení. Priamočiare ťahy takmer neviditeľných škár obkladových prvkov pretínajú oblé kontúry, ktoré sa s pravidelným rytmom objavujú na všetkých prvkoch sanitárnych zariadení a antikorových doplnkov.

Biele umývadlá a vanička sprchového kúta sú okrúhle, rovnako ako aj nápadné dvierka práčky a sušičky. Krivky sa usadili na toalete a vo vani, na zväčšovacom nástennom zrkadle, batériách či bodových svetlách v sadrokartónovom strope. Kontinuitu medzi zariadením interiéru celého bytu a kúpeľňou udržiava drevená skrinka pod umývadlami.

Lappato

Lapovaný obklad sa z podlahy šplhá po stene až po strop v oblasti sprchového kúta a vytvára aj obloženie vane. V priestore tak opticky vyčleňuje akési ostrovy určené na kúpeľ. Použitá keramika je dôkazom toho, že aj veľký formát môže na menšej ploche vyniknúť. Zároveň priestor zjednocuje a zútulňuje. Tento typ je však náročnejší na rovný podklad, ktorý musí byť dostatočne znivelizovaný a doplnený hydroizoláciou. Obdĺžnikové dlaždice s rozmerom 30 × 60 sa v kúpeľni uložili striedavo – horizontálne a vertikálne – čo decentnému obkladu na stenách dodáva istú hravosť. Vyrábajú sa technikou nazývanou lappato, ktorá sa používa na zušľachtenie povrchu dlaždíc jemným nepravidelným odleštením. Uplatňuje sa len pri glazovaných spekaných dlaždiciach.

Ak na obklad dopadá svetlo, na čiastočne odleštenom povrchu možno zaregistrovať efektnú hru lesku a matu, ktorá zvýrazňuje vrchný reliéf alebo tlačenú štruktúru. Základný kontrast vzniká medzi odlapovanou vrchnou časťou a nelapovanou spodnou časťou, ale aj pri povrchu s jemným mikroreliéfom vytvoreným finálnou tlačou. S lapovaním je úzko spojená aj kalibrácia, čiže rovnomerné upravenie hrán dlaždíc na presný rozmer, ktorý umožňuje ukladať dlaždice s veľmi úzkou škárou. Vďaka nej dláždený povrch vyznieva jednoliato.

Ani kalibrované obklady však nie je vhodné ukladať úplne na doraz, keďže by nemuselo dôjsť k správnemu zapraveniu škárovacej hmoty, ktorá by sa časom mohla rozmrviť a medzi obkladom by vznikli neestetické a nehygienické medzery plné zanesených nečistôt. Vždy je preto vhodné dodržiavať minimálnu šírku škáry. V prípade našej kúpeľne padla voľba na lapované dlaždice, pretože sú veľmi podobné satinovanému prírodnému kameňu, verne ho imitujú nielen z hľadiska farebnosti, ale aj ryhami, ktoré pripomínajú praskliny. Obklad svojou povrchovou úpravou v konečnom dôsledku podčiarkuje industriálny charakter kúpeľne.

RAKO a Lenka Saulichová
Foto: Lukáš Hausenblas