Moลพnosti dosiahnutia takmer nulovej potreby energie pri komplexne obnovenรฝch budovรกch
Po roku 2020 mรกme stavaลฅ budovy s takmer nulovou potrebou energie. Aby sme tรบto รบroveล vรฝstavby dosiahli, postupne sa sprรญsลujรบ poลพiadavky na tepelnotechnickรฉ vlastnosti stavebnรฝch konลกtrukciรญ budov a na podiel obnoviteฤพnรฝch zdrojov energie na dodanej energii. Od januรกra tohto roka prechรกdzame na ultranรญzkoenergetickรบ รบroveล vรฝstavby, ฤo znamenรก, ลพe postavenรก budova mรก byลฅ pri energetickej certifikรกcii zatriedenรก do energetickej triedy A1.
Od januรกra 2021 musia vลกetky novรฉ budovy dosiahnuลฅ รบroveล vรฝstavby s takmer nulovou potrebou energie, ฤo znamenรก, ลพe budova mรก byลฅ zatriedenรก do energetickej triedy A0. Prรญspevok prezentuje na konkrรฉtnych prรญkladoch moลพnosti dosiahnutia ultranรญzkoenergetickej, resp. takmer nulovej potreby energie pri niektorรฝch kategรณriรกch budov, a to najmรค pomocou vysokej รบrovne tepelnej izolรกcie a vyuลพitia obnoviteฤพnรฝch zdrojov energie.
Poลพiadavky na zvyลกovanie energetickej hospodรกrnosti v budรบcnosti
Podobne ako v ostatnรฝch ฤlenskรฝch krajinรกch Eร, aj na Slovensku sa vypracoval Nรกrodnรฝ plรกn na zvyลกovanie poฤtu budov s takmer nulovou potrebou energie [1], ktorรฝ mรก zabezpeฤiลฅ, aby novรก vรฝstavba po roku 2020 bola v poลพadovanom ลกtandarde. Takmer nulovรฉ alebo malรฉ mnoลพstvo energie potrebnรฉ na uลพรญvanie budovy sa musรญ zabezpeฤiลฅ efektรญvnou tepelnou ochranou a vo vysokej miere energiou dodanou z obnoviteฤพnรฝch zdrojov nachรกdzajรบcich sa v budove alebo v jej blรญzkosti.
Minimรกlna poลพiadavka na energetickรบ hospodรกrnosลฅ je urฤenรก hornou hranicou energetickej triedy A1 pre primรกrnu energiu. Zรกroveล sa rapรญdne zniลพuje maximรกlna mernรก potreba tepla na vykurovanie (tab. 1).
Vรฝpoฤet energetickej hospodรกrnosti budov sa riadi vyhlรกลกkou MDVRR SR ฤ. 364/2012 Z. z. [2]. V sรบฤasnosti sa pripravuje novela tejto vyhlรกลกky.
V sรบvislosti so zvyลกovanรญm poลพiadaviek na energetickรบ hospodรกrnosลฅ budov sa v novelizovanej vyhlรกลกke budรบ upravovaลฅ aj niektorรฉ kritรฉriรก pouลพรญvanรฉ pri energetickej certifikรกcii budov. Ide najmรค o ลกkรกlu energetickรฝch tried pre vykurovanie (tab. 2), prรญpravu teplej vody (tab. 3), globรกlny ukazovateฤพ โ primรกrna energia (tab. 4) a transformaฤnรฉ a prepoฤรญtavacie faktory รบฤinnosti vรฝroby a distribรบcie tepla, emisiรญ oxidu uhliฤitรฉho, primรกrnej energie a hodnoty vรฝhrevnosti palรญv (tab. 5).
Opis vybranรฝch hodnotenรฝch budov
V sรบฤasnosti uลพ na Slovensku existujรบ projekty obnovy bytovรฝch domov na takmer nulovรบ energetickรบ รบroveล, ktorรฉ sa stali sรบฤasลฅou projektu EU GUGLE [3]. Skรบsenosti s obnovou bytovรฉho domu s takmer nulovou energetickou potrebou na Slovensku sรบ opรญsanรฉ v [4]. Hodnotenie nรกvrhu obnovy vybranรฝch budov, ktorรฉ je predmetom tohto ฤlรกnku, sa vykonalo v rรกmci projektu zameranรฉho na obnovu existujรบcich budov [5]. Nรกvrh obnovy sa uskutoฤnil v rรกmci niekoฤพkรฝch kategรณriรญ budov โ rodinnรฝ dom, bytovรฝ dom, administratรญvna budova a zรกkladnรก ลกkola.
Rodinnรฝ dom
Rodinnรฝ dom mรก jedno podzemnรฉ a jedno nadzemnรฉ podlaลพie. Poฤรญtalo sa s nรกvrhovรฝm teplotnรฝm spรกdom vykurovacieho systรฉmu 45/35 ยฐC a dvomi alternatรญvami obnovy:
- vykurovanie na biomasu (drevenรฉ peletky), prรญprava teplej vody solรกrnym systรฉmom s trubicovรฝmi kolektormi s plochou 2 m2 a zรกsobnรญkom teplej vody s objemom 200 l (v zimnรฝch mesiacoch moลพnosลฅ dohrevu z kotla na biomasu),
- vykurovanie a prรญprava teplej vody tepelnรฝm ฤerpadlom vzduch โ voda so zรกloลพnou elektrickou ลกpirรกlou 3 kW.
V alternatรญve 1 sa zaviedli tieto predpoklady: prรญprava teplej vody sa uskutoฤลuje len v kotle, resp. solรกrnou zostavou, nie elektrickou ลกpirรกlou; sklon solรกrnych kolektorov je 45ยฐ; vlastnรก potreba energie obehovรฉho ฤerpadla pre solรกrnu zostavu, ako aj tepelnรฉ straty z rozvodov medzi kolektormi a zรกsobnรญkom sa zanedbali; tepelnรฉ straty z rozvodov vykurovania v podzemnom podlaลพรญ sa zanedbali; teplota odberanej teplej vody v zรกsobnรญku je 55 ยฐC.
V alternatรญve 2 sa zaviedli tieto predpoklady: priemernรก teplota vykurovacej vody v zรกsobnรญku je 30 ยฐC; odovzdรกvacรญm prvkom sรบ vykurovacie telesรก; priemerne 80 % teplej vody sa pripravuje tepelnรฝm ฤerpadlom a zvyลกnรฝch 20 % sa pripravuje pomocou elektrickej ลกpirรกly; vรฝkonovรฉ ฤรญslo odhadnutรฉ na zรกklade technickรฝch podkladov je priemerne 4,4 pri vykurovanรญ a 5,0 pri prรญprave teplej vody; tepelnรฉ straty z rozvodov vykurovania v podzemnom podlaลพรญ sa zanedbali; teplota odberanej teplej vody v zรกsobnรญku je 55 ยฐC.
Bytovรฝ dom
Osempodlaลพnรฝ bytovรฝ dom bol pรดvodne napojenรฝ na sรบstavu centralizovanรฉho zรกsobovania teplom. Novรฉ rieลกenie spoฤรญva v nรกvrhu tepelnรฝch ฤerpadiel vzduch โ voda, ktorรฉ budรบ umiestnenรฉ na 1. NP budovy. Hlavnรฝm zdrojom tepla bude ลกtvorica kompresorovรฝch tepelnรฝch ฤerpadiel systรฉmu vzduch โ voda. Doplnkovรฝmi a zรกloลพnรฝmi zdrojmi tepla budรบ elektrickรฉ vรฝhrevnรฉ vloลพky na zabudovanie do akumulรกtora vykurovacej vody s objemom 1 000 l. Poฤรญtalo sa s nรกvrhovรฝm teplotnรฝm spรกdom vykurovacieho systรฉmu 45/35 ยฐC.
Tepelnรฉ ฤerpadlรก sรบ zapojenรฉ do kaskรกdy, priฤom kaลพdรฉ bude mรดcลฅ pracovaลฅ v reลพime vykurovania alebo prรญpravy teplej vody. Na prรญpravu teplej vody je navrhnutรฝ zรกsobnรญk s objemom 1 000 l. Rozvody vykurovania aj teplej vody zostanรบ po dรดkladnej novej tepelnej izolรกcii pรดvodnรฉ. V bytovom dome sa predpokladรก rekuperรกcia tepla s รบฤinnosลฅou 80 % a vyuลพitie fotovoltiky, a to najmรค pri prรญprave teplej vody a na pohon tepelnรฝch ฤerpadiel. Vรฝkon fotovoltiky na streche je 10 kWp s celkovou produkciou elektrickej energie vyลกลกou ako 10 000 kWh.
Pri vรฝpoฤte sa zaviedli tieto predpoklady: obehovรฉ ฤerpadlรก medzi tepelnรฝmi ฤerpadlami a akumulaฤnou nรกdobou sa v bilancii zanedbali; priemernรก teplota vykurovacej vody v zรกsobnรญku je 35 ยฐC; odovzdรกvacรญm prvkom sรบ vykurovacie telesรก; priemernรก teplota teplej vody v rรบrkach je 57,5 ยฐC, rรบrky sรบ z plasthlinรญka; ako spรคtne zรญskateฤพnรฉ sa poฤรญtajรบ len straty z rozvodov teplej vody v bytoch; vรฝkonovรฉ ฤรญslo tepelnรฝch ฤerpadiel je ako v prรญpade rodinnรฉho domu; v rรกmci vykurovania je 80 % energie pokrytej z tepelnรฝch ฤerpadiel a 20 % z vรฝhrevnรฝch vloลพiek; v rรกmci prรญpravy teplej vody je 70 % energie pokrytej z tepelnรฝch ฤerpadiel a 30 % z elektrickej ลกpirรกly; poฤรญta sa s prรญkonom cirkulaฤnรฉho ฤerpadla teplej vody 90 W.
Administratรญvna budova
V administratรญvnej budove je zdrojom tepla na vykurovanie kotolลa, ktorรก sa nachรกdza na pozemku. Poฤรญtalo sa s nรกvrhovรฝm teplotnรฝm spรกdom vykurovacieho systรฉmu 45/35 ยฐC. Navrhujรบ sa tepelnรฉ ฤerpadlรก voda โ voda, keฤลพe stavebnรญk mรก na pozemku areรกlu studne. Doplnkovรฝmi a zรกloลพnรฝmi zdrojmi tepla budรบ rovnakรฉ zariadenia ako v bytovom dome. Predpokladรก sa rekuperรกcia tepla s รบฤinnosลฅou 80 % a vyuลพitie fotovoltiky na podporu vykurovania.
Novรก technolรณgia bude napojenรก na existujรบci rozvod. Teplรก voda sa pripravuje v elektrickรฝch prietokovรฝch ohrievaฤoch a v jednom malom zรกsobnรญku. V budove sa navrhla aj vzduchotechnika s ohrevom, resp. chladenรญm vetracieho vzduchu.
Pri vรฝpoฤte sa zaviedli tieto predpoklady: v bilancii sa zanedbali straty tepla z rozvodu od prietokovรฝch ohrievaฤov a od zรกsobnรญkovรฝch ohrievaฤov k vรฝtokovรฝm armatรบram; odovzdรกvacรญm prvkom sรบ fan-coily; tepelnรฉ straty z prietokovรฝch ani zo zรกsobnรญkovรฝch ohrievaฤov sa nezapoฤรญtali ako spรคtne zรญskateฤพnรฉ pri vykurovanรญ; vรฝkonovรฉ ฤรญslo tepelnรฝch ฤerpadiel je ako v prรญpade rodinnรฉho a bytovรฉho domu; 80 % potreby energie na vykurovanie sa pokryje z tepelnรฝch ฤerpadiel, zvyลกok sa pokryje ohrevnรฝmi vloลพkami z fotovoltiky alebo z verejnej elektrickej siete.
Zรกkladnรก ลกkola
Vykurovacรญ systรฉm je v sรบฤasnosti napojenรฝ na kotly na biomasu, ktorรฉ sa nachรกdzajรบ na 1. NP. Poฤรญtalo sa s nรกvrhovรฝm teplotnรฝm spรกdom vykurovacieho systรฉmu 45/35 ยฐC. Teplรก voda sa pripravuje รบstredne v kotolni. Novรฉ rieลกenie pozostรกva z nรกvrhu ลกtvorice tepelnรฝch ฤerpadiel vzduch โ voda, ktorรฉ budรบ situovanรฉ v priestoroch sรบฤasnej kotolne. Novรฉ rozvody sa napoja na pรดvodnรฝ vykurovacรญ systรฉm. Predpokladรก sa rekuperรกcia tepla s รบฤinnosลฅou 80 %. Teplรก voda sa bude pripravovaลฅ lokรกlne v miestach jej spotreby. V budove sa navrhla aj vzduchotechnika s ohrevom, resp. chladenรญm vetracieho vzduchu.
Pri vรฝpoฤte sa zaviedli tieto predpoklady: v bilancii sa zanedbali straty tepla z rozvodu od prietokovรฝch ohrievaฤov a od zรกsobnรญkovรฝch ohrievaฤov k vรฝtokovรฝm armatรบram; odovzdรกvacรญm prvkom sรบ vykurovacie telesรก; tepelnรฉ straty z prietokovรฝch ani zo zรกsobnรญkovรฝch ohrievaฤov sa nezapoฤรญtali ako spรคtne zรญskateฤพnรฉ pri vykurovanรญ; vรฝkonovรฉ ฤรญslo tepelnรฝch ฤerpadiel je ako v predoลกlรฝch prรญpadoch; 80 % potreby energie na vykurovanie sa pokryje z tepelnรฝch ฤerpadiel, zvyลกok sa pokryje ohrevnรฝmi vloลพkami.
Vรฝsledky hodnotenia
Vรฝsledky hodnotenia sรบ prezentovanรฉ v tabelรกrnej forme zvlรกลกลฅ pre potrebu tepla na vykurovanie a prรญpravu teplej vody a zvlรกลกลฅ pre primรกrnu energiu a emisie CO2.
Potreba energie na vykurovanie a prรญpravu teplej vody
Vรฝsledky potreby energie na vykurovanie a prรญpravu teplej vody sรบ uvedenรฉ v tab. 6, a to pre rodinnรฝ dom (v dvoch alternatรญvach), bytovรฝ dom, administratรญvnu budovu a ลกkolu. Vรฝsledky potreby energie moลพno porovnaลฅ s poลพadovanรฝmi hraniฤnรฝmi hodnotami pre jednotlivรฉ energetickรฉ triedy uvedenรฉ v tab. 2 pre vykurovanie a v tab. 3 pre prรญpravu teplej vody. V tab. 6 a 7 sรบ pouลพitรฉ tieto skratky: RD โ rodinnรฝ dom, BD โ bytovรฝ dom, AB โ administratรญvna budova, Tฤ โ tepelnรฉ ฤerpadlo, VYK โ vykurovanie, TV โ prรญprava teplej vody.
Primรกrna energia a emisie CO2
Vรฝsledky primรกrnej energie a emisiรญ CO2 sรบ uvedenรฉ v tab. 7, a to obdobne pre rodinnรฝ dom v dvoch alternatรญvach, pre bytovรฝ dom, administratรญvnu budovu a ลกkolu. Vรฝsledky primรกrnej energie pri rodinnom a bytovom dome moลพno porovnaลฅ s poลพadovanรฝmi hraniฤnรฝmi hodnotami v rรกmci jednotlivรฝch energetickรฝch tried uvedenรฝch v tab. 4 pre globรกlny ukazovateฤพ (primรกrna energia). Vรฝsledky pri administratรญvnej budove a ลกkole nemoลพno porovnaลฅ s hraniฤnรฝmi hodnotami v tab. 4, pretoลพe vรฝsledky uvedenรฉ v tab. 7 nezahลลajรบ energiu na vetranie a chladenie a na osvetlenie. Vรฝpoฤet primรกrnej energie a emisiรญ CO2 sa vykonal s pouลพitรญm faktorov primรกrnej energie a faktorov emisiรญ CO2 podฤพa platnej vyhlรกลกky [2], ako aj s pouลพitรญm faktorov podฤพa pripravovanej vyhlรกลกky. To umoลพลuje kvantifikovaลฅ vplyv zmeny faktorov primรกrnej energie a emisiรญ CO2 pre elektrickรบ energiu v novej vyhlรกลกke na hodnotu primรกrnej energie a emisiรญ CO2.
Diskusia a zรกver
Pri porovnanรญ potreby energie v tab. 6 s hraniฤnรฝmi hodnotami potreby energie na vykurovanie v tab. 2, resp. na prรญpravu teplej vody v tab. 3 moลพno konลกtatovaลฅ, ลพe vรฝsledky sรบ pri rรดznych hodnotenรฝch objektoch a alternatรญvach rรดznorodรฉ. Zatiaฤพ ฤo z hฤพadiska vykurovania spฤบลa rodinnรฝ dom podmienky na zatriedenie do energetickej triedy B, bytovรฝ dom moลพno zatriediลฅ do energetickej triedy A, administratรญvnu budovu do energetickej triedy A a ลกkolu do energetickej triedy C.
Mernรฉ tepelnรฉ straty zo systรฉmu vykurovania sรบ pomerne nรญzke a rozhodujรบcim faktorom je jednoznaฤne potreba tepla na vykurovanie. V prรญpade potreby energie na prรญpravu teplej vody moลพno rodinnรฝ dom zatriediลฅ do energetickej triedy B, bytovรฝ dom do energetickej triedy C, administratรญvnu budovu do energetickej triedy B a ลกkolu do energetickej triedy B. Okrem tepelnรฝch strรกt zo systรฉmu prรญpravy teplej vody je rozhodujรบcim faktorom potreba tepla; pri uvaลพovanรญ potreby tepla na prรญpravu teplej vody a zanedbanรญ obnoviteฤพnรฝch zdrojov energie pri vรฝpoฤte potreby energie tak, ako odporรบฤa vyhlรกลกka MDVRR SR ฤ. 364/2012 Z. z. [2], je dosiahnutie energetickej triedy A prakticky nemoลพnรฉ.
V prรญpade zatriedenia do energetickej triedy podฤพa primรกrnej energie mรก veฤพmi vรฝznamnรฝ vplyv faktor primรกrnej energie. To moลพno vidieลฅ na vรฝsledkoch primรกrnej energie pri dvoch alternatรญvach pre rodinnรฝ dom. Pri rovnakej potrebe energie moลพno pri pouลพitรญ kotla na peletky a solรกrnych kolektorov budovu jednoznaฤne zatriediลฅ do energetickej triedy A0. Na druhej strane, pri pouลพitรญ tepelnรฉho ฤerpadla ako zdroja tepla pre ten istรฝ rodinnรฝ dom moลพno budovu zatriediลฅ do energetickej triedy A1, a to napriek vyuลพitiu tepelnรฉho ฤerpadla s priaznivou hodnotou vรฝkonovรฉho ฤรญsla uvaลพovanou vo vรฝpoฤte.
Tento rozdiel vznikol v dรดsledku obrovskรฉho rozdielu faktorov primรกrnej energie pre peletky a elektrickรบ energiu. Z tab. 7 je zrejmรฉ, ลพe znรญลพenie faktora primรกrnej energie pre elektrickรบ energiu na niลพลกiu hodnotu, ako sa navrhuje v novele vyhlรกลกky [2], vรฝznamne znรญลพi hodnotu primรกrnej energie v prรญpade, keฤ je zdrojom tepla tepelnรฉ ฤerpadlo, resp. doplnkovรฝ zdroj tepla vyuลพรญvajรบci elektrickรบ energiu.
Literatรบra
1. Nรกrodnรฝ plรกn na zvyลกovanie poฤtu budov s takmer nulovou potrebou energie.
2. Vyhlรกลกka MDVRR SR ฤ. 364/2012 Z. z., ktorou sa vykonรกva zรกkon ฤ. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodรกrnosti budov v znenรญ neskorลกรญch predpisov.
3. Sternovรก, Z.: Poลพiadavky na obnovu budov v รบrovni ultranรญzkoenergetickej vรฝstavby aplikovanรฉ pri obnove bytovรฉho domu v rรกmci projektu EU-GUGLE. In: Zbornรญk z 23. Odbornej konferencie Obnova budov ultranรญzkoenergetickej รบrovni vรฝstavby. Coneco 2016.
4. Sluลพaniฤ, R.: Hฤบbkovรก obnova bytovรฉho domu P. Horova 17, 19 z pohฤพadu vlastnรญkov bytov โ od zรกmeru po uลพรญvanie. In: Zbornรญk z 23. Odbornej konferencie Obnova budov v ultranรญzkoenergetickej รบrovni vรฝstavby, Coneco 2016.
5. Vzorovรฉ prรญklady pre vybranรฉ kategรณrie budov s takmer nulovou potrebou energie (รบloha vรฝskumu a vรฝvoja MDVRR SR). 4. Etapa Vzorovรฉ rieลกenia budov s takmer nulovou potrebou energie vybranรฝch kategรณriรญ (rodinnรฉ domy, bytovรฉ domy, administratรญvne budovy, ลกkoly โ TSรS Bratislava).
6. Krajฤรญk, M. โ Petrรกลก, D.: Energetickรฉ hodnotenie budov. Bratislava: Vydavateฤพstvo STU, 2015.
7. Stratรฉgia Eร tรฝkajรบca sa vykurovania a chladenia, verzia zo 16. 02. 2016, COM(2016) 51 final.
Text: prof. Ing. Jaroslav Valรกลกek, PhD., doc. Ing. Michal Krajฤรญk, PhD.
Jaroslav Valรกลกek pรดsobรญ v spoloฤnosti LTA consult, s. r. o. Michal Krajฤรญk pรดsobรญ na Katedre TZB SvF STU v Bratislave.
Foto: isifa/Shutterstock
ฤlรกnok bol uverejnenรฝ v ฤasopise TZB Haustechnik 5/2016.