myty afakty ovetracich turbinach
Galéria(6)

Mýty a fakty o vetracích turbínach

Partneri sekcie:

Vetracie turbíny sa využívajú na odvetranie šachiet bytových domov už viac ako 14 rokov. Zďaleka nepredstavujú dokonalý systém, svojou nízkou cenou a stálou prevádzkou však zabezpečujú v odvetraní spoľahlivý štandard, čo používatelia v konečnom dôsledku uprednostnia. Aby však všetko fungovalo správne, treba dodržať niekoľko zásad a pôvodný systém odvetrania čiastočne rekonštruovať.

special vzt abc 1 big image
02 abc big image
04 abc big image
03 abc big image
myty a fakty o vetracich turbinach 5131 big image
Systémy s ventilátorom
Základom celého vetracieho systému na streche domu je vetracia šachta zakončená buď betónovým prístavkom s mriežkami, alebo priamo ventilátorom. Systémy s elektromotormi sa pôvodne realizovali ako podtlakové, t. j. ventilátor s veľkým výkonom vytvoril pri svojej činnosti silný podtlak a netesnosťami v oknách a dverách sa nasal čerstvý vzduch z exteriéru. Tento systém fungoval spoľahlivo, až kým veľmi často spínané motory nevydržali nápor a nepoškodili sa. Ďalším negatívnym aspektom bola hlučnosť motora presahujúca niekedy únosnú medzu, ktorá spoločne s otrasmi (pri starších modeloch) znepríjemňovala život obyvateľom – minimálne v horných podlažiach. V neposlednom rade bolo nepríjemným sprievodným znakom tohto systému aj pomerne silné nárazové odvetranie všetkých bytov – a to aj tých, v ktorých to bolo nežiaduce alebo nepotrebné.

Pri centrálnom  ventilátore sa v ostatnom čase zmenila jedna zásadná vlastnosť. Výmenou okien po celom obvode budovy za dokonale tesné okná vznikol problém, ktorý bude v najbližších rokoch nevyhnutné riešiť. Ide o problém nasávania vzduchu do bytov alebo, inak povedané, o otázku, ako dostať do bytov nový čerstvý vzduch. Dokonalá tesnosť okien znemožňuje podtlakovému systému založenému na ventilátore výmenu vzduchu, ktorá bola pôvodne plánovaná.

vetracia,turbína,vetranie,ventilátorVetracie turbíny
Systém založený na vetracích turbínach zaistí tichý a plynulý chod bez otrasov a umožní aktívne odvetranie počas celého dňa. Odvetranie nie je nárazové a ani pocitovo sa nevníma ako chladné. Vetrací systém funguje na prirodzenom ťahu vetracej šachty, tzv. komínovom ťahu v kombinácii s podporným systémom bytových ventilátorov.

Práve na zabezpečenie dostatočnej funkcie aj pri nepriaznivých tlakových podmienkach sa odporúča a aj často realizuje inštalácia pomocných bytových ventilátorov v kuchyni a na WC. Tieto ventilátory s časovým spínačom umožnia odvetranie podľa vlastnej potreby nezávisle od ostatných obyvateľov domu.

Kombinácia bytových ventilátorov odvetrávajúcich požadovaný bytový priestor a vetracej turbíny odvetrávajúcej šachtu panelového domu sa ukazuje ako veľmi zaujímavá alternatíva. Ukazujú to skúsenosti z tisícok inštalácií po celej ČR. Tento kombinovaný, tzv. dvojfázový systém odvetrania sa javí v ostatných rokoch ako jeden z najvýhodnejších z hľadiska komfortu používateľov. Hybridný systém umožňuje splniť normatívne aj hygienické požiadavky na vetranie a na rozdiel od centrálneho ventilátora umožní odvetranie bytu bez toho, že by sa chtiac-nechtiac odvetral celý dom. Významne sa tak usporia teplo, elektrická energia aj náklady na údržbu.
–>–>
vetracia,turbína,vetranie,ventilátorSystém samočinných hlavíc
Aj systém samočinných hlavíc sa v ostatnom čase kombinuje s pomocným centrálnym ventilátorom umiestneným pod hlavicou. V tomto prípade je však dôležité zvoliť kvalitný ventilátor s dostatočným výkonom. V súčasnosti sa k turbínam odporúča pridávať ventilátory, ktoré pomocou tlakových alebo prietokových snímačov kontrolujú tlakové podmienky v šachte a vo chvíli, keď poklesne šachtové prúdenie či prúdenie vzduchu, sa automaticky spínajú a pomáhajú odvetrať.

Systémové ventilátory majú malý výkon (napríklad 5 až 120 W) a pomalý nábeh riadený inteligentnou elektronickou jednotkou na zamedzenie rázov a prudkého rozbehu, čím sa zásadne predlžuje životnosť motora. Ventilátory najnovšej generácie umožňujú regulovať výkon a možno ich nastaviť na dennú či nočnú prevádzku. Motory šetriace energiou (energy saving) sú prispôsobené tak, aby neobmedzovali turbínu pri práci, a naopak, aby jej pomohli, keď treba (napríklad pri bezvetrí). Oproti klasickým elektromotorom majú tieto turbíny tú výhodu, že pracujú len v občasných prípadoch tak, aby zaistili stabilný výkon turbíny aj pri nepriaznivých okolnostiach, takže náklady na ich prevádzku sú minimálne.

Inštalácie na panelový dom sú veľmi jednoduché – po odstránení nefunkčného motora sa na rovnaké miesto osadí úsporná hlavice (turbína + motor + riadiaca jednotka). Následne stačí iba nastaviť parametre spínania a regulácie a ďalej sa už o systém netreba starať.

Kvalitné vetranie = kvalitné bývanie
Na záver treba zdôrazniť, že bývanie v zdravom prostredí je reálne len vtedy, ak sa často a kvalitne vetrá a využívajú sa všetky dostupné spôsoby vetrania. Prakticky všetky systémy odvetrania spája spoločná požiadavka na prirodzené vetranie oknami. Ak si chce obyvateľ bytu vyvetrať, najvýhodnejším a najspoľahlivejším variantom je privedenie čerstvého vzduchu klasickými oknami. To tu bolo počas predchádzajúcich desaťročí a bude aj v ďalších rokoch.

Trend centrálnych ventilátorov je už na ústupe, objavujú sa nové hybridné systémy postavené na najefektívnejšom využití prirodzených síl s pomocnými vetracími prvkami.

vetracia,turbína,vetranie,ventilátor
Model vetracej turbíny (Lomanco)

Ing. Radim Otýpka
Foto a obrázok: American Bohemian Corporation

Autor je obchodným manažérom spoločnosti American Bohemian Corporation, s. r. o., ktorá je dovozcom a predajcom vetracích turbín.

Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.