Nová energetická certifikácia
Požiadavky na nízku spotrebu energie sa kladú na mnohé výrobky a technológie. Najnovšie k nim pribudli už aj vzduchové filtre, ktoré sa budú označovať energetickým štítkom.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Novinka Euroventu – objektívna klasifikácia energetickej účinnosti – zaraďuje vzduchové filtre do tried od A po G. V triede A sú filtre s najnižšou spotrebou energie, v triede G s najvyššou. Klasifikácia vychádza z novej normy EN 779:2012. Energetický štítok zobrazuje počiatočnú a minimálnu účinnosť filtra posudzovanú podľa tejto normy, ročnú spotrebu energie a takisto prietok vzduchu za hodinu.
Iná trieda, iné úspory
Kým rozdiel medzi cenou filtrov v triede A a triede B je menej než 10 eur, ročná kalkulácia úspor pri používaní filtrov triedy A a triedy B vo väčších budovách predstavuje celkom iné číslo. Nová klasifikácia umožňuje prepočítať si jednoducho energetickú efektívnosť filtra a zároveň zvážiť, či daná prevádzka alebo budova potrebuje filter najvyššej kvality, alebo jej svojimi vlastnosťami a nárokmi na čistotu vzduchu postačí aj vzduchový filter z nižších tried.
Výpočet a klasifikácia
Spotreba energie vzduchového filtra zobrazená na energetickom štítku je stanovená ako súčinnosť objemového prietoku, účinnosti ventilátora, času prevádzky a priemernej tlakovej straty. Postupným zanášaním prachom počas prevádzky tlaková strata na vzduchový filter neustále rastie. Na základe týchto údajov sa energetická náročnosť filtra simuluje v laboratóriu na obdobie jedného roka. Výsledná hodnota energetickej úrovne sa následne používa na klasifikáciu a rozdelenie vzduchových filtrov do energetických tried od A po G (tab. 1).
Spotrebu energie za určité časové obdobie možno vypočítať z integrálu priemernej tlakovej straty podľa vzorca
W = qV . Δp . t / η . 1 000
Nová norma EN 779: 2012
Informácie o počiatočnej a minimálnej účinnosti, ktoré uvádzajú energetické štítky, úzko súvisia s novým štandardom filtrácie podľa EN 779: 2012, ktorý nadobudol účinnosť od 1. januára 2012. Kým v podobnej norme z roku 2011 sa teoreticky hovorilo o termínoch ako „minimálna účinnosť filtra“, najnovší štandard zavádza tieto pojmy do praxe a reálne výsledky ukazuje už aj energetická klasifikácia. Nová norma je preto jednou z iniciatív, ktorú lídri na trhu so vzduchovými filtrami vítajú a označujú ju za krok k lepšiemu vnútornému prostrediu.
Štandard podľa normy EN 779: 2012 zoraďuje vzduchové filtre podľa ich najnižšej účinnosti – určuje hodnotu minimálnej účinnosti, pod ktorú nesmú filtre klesnúť počas celej životnosti. To je najmä problém lacných elektrostaticky nabitých syntetických filtrov, ktoré sa síce pýšia dobrou počiatočnou účinnosťou, no postupne ich elektrostatický náboj vyprcháva a schopnosť účinne filtrovať vzduch sa prudko zhoršuje.
Čo treba požadovať od dodávateľov filtrov
Všímajte si nové názvy |
Označovanie filtrov je novinkou, ktorá významne zjednoduší výber energeticky efektívneho filtra | Účinnosť a životnosť filtra závisí okrem iného aj od filtračného materiálu |
Norma pomôže, nerieši však všetko
Hoci nová norma skutočne prispieva k lepšiemu prehľadu medzi kvalitnými a menej kvalitnými výrobkami, stále nerieši niektoré problémy. Napriek tomu, že vďaka nej sa z trhu vytratia najhoršie filtre, nízkym nastavením účinnosti v najvyšších triedach môže spôsobiť pokles kvality aj medzi lepšími filtrami. Napríklad, pre častice s veľkosťou 0,4 μm má filter Camfil Farr Hi-Flo XLT7 (z triedy F7) hodnotu minimálnej účinnosti 56 %, norma však pre filtre v triede F7 vyžaduje iba 35 %. Niektorých výrobcov tak budú takéto rozdiely pravdepodobne lákať vydať sa cestou znižovania kvality a účinnosti svojich filtrov. Mohlo by to mať za následok približne 40-percentné zhoršenie kvality ovzdušia. Reálnosť tejto hrozby podčiarkuje fakt, že podľa prieskumu sa vo veľkej časti verejných budov v Európe používajú filtre triedy F7 s minimálnou účinnosťou 5 až 10 %. Teda až 95 % znečisťujúcich látok preniká zvonku aj do budov a znečisťuje vnútorné prostredie.
Podobnému stavu sa dá predísť precíznym výberom filtrov a zvažovaním nákladov nielen pri nákupe filtrov, ale aj počas ich celého životného cyklu. Treba sa preto zaujímať u dodávateľov, ako testujú filtre, či majú najnovšie certifikáty, či poznajú normu EN 779: 2012 a či podľa nej aj testujú svoje výrobky. Kvalita ovzdušia vo vnútorných priestoroch, kde ľudia trávia 80 až 90 % svojho času, je silnou motiváciou na výber najlepších riešení.
Ing. Imrich Mészáros
Obrázky: Camfil Farr
Autor pôsobí ako riaditeľ a konateľ slovenskej pobočky firmy Camfil Farr, ktorá sa celosvetovo zaoberá rozvojom a výrobou vzduchových filtrov a riešeniami na čistenie vzduchu.
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.