Nové informačné správy týkajúce sa projektu ASIEPI
Nové informačné správy týkajúce sa projektu ASIEPI (Assessment and Improvement of the EPBD Impact, Hodnotenie a zefektívnenie uplatňovania smernice o energetickej hospodárnosti budov) sa zaoberajú témami softvéru a atlasov na posudzovanie tepelných mostov (P 152) a požiadavkami na vzduchotesnosť obalových konštrukcií budov s vysokou energetickou hospodárnosťou (P 157).
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Tepelné mosty sa musia brať do úvahy v predpisoch týkajúcich sa energetickej hospodárnosti budov vo väčšine európskych štátov. Jednou z možností je podrobné posúdenie lineárneho súčiniteľa tepelnej vodivosti ψ ((W/(m . K)) alebo bodového súčiniteľa tepelnej vodivosti χ (W/K).
Na určenie týchto hodnôt sú potrebné špecifické nástroje, medzi ktoré sa radí softvér zameraný na numerické výpočty a atlas tepelných mostov. Numerické výpočty by sa mali vykonávať pomocou štandardizovaného softvéru, pričom by mal nasledovať postup zvyčajne uvedený v norme – v rámci predpisov týkajúcich sa energetickej hospodárnosti budov ide obvykle o európsku normu EN ISO 10211.
Prvá časť tejto informačnej správy zhŕňa obsah tejto normy a pravidlá, ktoré by sa mali dodržať pri modelovaní tepelných mostov. Ďalej sa opisujú metódy validačných testov uvedené v norme. V druhej časti sa uvádzajú informácie o prieskume softvérových nástrojov na výpočet tepelných mostov. Nakoniec sa prezentujú dostupné atlasy používané v rozličných členských štátoch.
Plné znenie informačnej správy je dostupné na www.asiepi.eu a www.buildup.eu/publications/5657.
Požiadavky na vzduchotesnosť obalových konštrukcií budov s vysokou energetickou hospodárnosťou (P 157)
Implementácia smernice o energetickej hospodárnosti budov (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD) spôsobila vo väčšine členských štátov sprísnenie požiadaviek na potrebu energie pre budovy. Na ich splnenie sa musia používať nielen komponenty budov s lepšími U-hodnotami a efektívnejšie systémy v budove, ale musia sa znížiť aj tepelné straty vetraním. Zvlášť pri budovách s vysokou energetickou efektívnosťou, ktoré idú za hranicu národných požiadaviek na energetickú hospodárnosť, sa straty infiltráciou stávajú významným faktorom energetickej hospodárnosti.
Táto informačná správa prináša prehľad o existujúcich požiadavkách na vzduchotesnosť budov v rozličných európskych krajinách a porovnáva ich s požiadavkami na budovy s vysokou energetickou hospodárnosťou.
Podľa prieskumu z konca roku 2007 konaného v rámci projektu ASIEPI, 7 zo 14 členských štátov EÚ má minimálne požiadavky na obalové konštrukcie budovy integrované vo svojich predpisoch. Výsledky meraní vzduchotesnosti v budovách s vysokou energetickou hospodárnosťou ukazujú, aké výsledky možno dosiahnuť v praxi.
Plné znenie informačnej správy je dostupné na. www.asiepi.eu a www.buildup.eu/publications/5656.
Nové informačné správy týkajúce sa ASIEPI projektu sú dostupné na www.asiepi.eu a www.buildup.eu.
Zdroj: REHVA