Nové štandardy v energetickej účinnosti budov
Energeticky úsporné budovy sa postupne stávajú štandardom aj v oblasti rezidenčnej výstavby. Úspory možno dosiahnuť optimalizáciou spotreby elektrickej energie. Významný podiel na jej spotrebe tvoria vykurovacie telesá, ale aj vetrací systém.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Na trhu s nehnuteľnosťami sa za nízkoenergetické budovy označujú všetky domy, ktoré spĺňajú požadované izolačné vlastnosti a ich súčasťou je vhodný systém vetrania. Zaradenie budovy do nízkoenergetickej triedy závisí aj od zdroja vykurovania. Nikto však objektívne neposudzuje energetickú efektivitu vykurovacej a vetracej sústavy, predovšetkým z hľadiska riadenia a regulácie. STN EN 15232: 2012 (Energetická náročnosť budov. Vplyv automatizácie, riadenia a správy budov), člení posudzované budovy podľa efektivity hospodárenia s dodanou energiou. Implementáciou zásad vyplývajúcich z tohto predpisu možno znížiť spotrebu energie až o 30 %, a to pri zachovaní, respektíve zlepšení kvality vnútorného prostredia budovy.
Ako vyzerá takýto prístup v praxi – pôvodné riešenie
Rodinný dom pôvodne vykuroval elektrokotol, ktorý riadil priestorový termostat. Na radiátoroch sa nachádzali termostatické ventily. Vetranie objektu zabezpečovalo pretlakové vetranie s neustálym chodom bez objektívnej detekcie potreby vetrania.
Navrhované riešenie
Elektorkotol a teplovodné rozvody sa nahradili účinnými priamoohrievačmi a doplnila sa nová vetracia pretlaková jednotky, ktorú možno riadiť pomocou systému automatizácie domácností Synco Living od Siemens. Ten umožňuje riadiť vykurovanie a vetranie budovy v súlade s EN 15232, s najväčšou možnou energetickou efektivitou.
Systém sám identifikuje začiatok a koniec vykurovacieho obdobia na základe vnútorných a vonkajších teplôt. Požadovanú teplotu riadi autonómne v jednotlivých miestnostiach pomocou týždňového programu a podľa želaní obyvateľov domu. Systém kontroluje kvalitu vnútorného vzduchu pomocou čidla hladiny CO2 a zabezpečuje automatickú výmenu vnútorného vzduchu podľa aktuálnej potreby. Vzduch sa vždy filtruje. Nútené vetranie zabraňuje prenikaniu vonkajšieho hluku, prachu a hmyzu do budovy. Celý systém možno ovládať doplnkovo pomocou aplikácií v smartfónoch, tabletoch či osobných počítačoch.
Presne kontrolovaná požadovaná teplota v každej miestnosti s ohľadom na jej využitie zabezpečuje stabilnú teplotu v budove. Rovnako aj riadená výmena filtrovaného vzduchu prispieva k tvorbe zdravého vnútorného prostredia. Inteligentný riadiaci systém reaguje na aktivity obyvateľov v domácnosti (varenie, kúpanie, návšteva a pod.) tak, aby vetracia jednotka vždy dodávala zodpovedajúce množstvo čerstvého vzduchu. Okrem ochrany proti vysokej vlhkosti a plesniam v domácnosti, respektíve nadmernej hladiny oxidu uhličitého, sa tak riadením množstva vetracieho vzduchu zabraňuje opačnému extrému – nezdravo nízkej vlhkosti vzduchu v interiéri.
Typizovaný projekt energeticky úsporného rodinného domu spoločnosti RD Rýmařov
Úspory prevádzkovej energie
Systém meria aktuálnu vnútornú teplotu v každej miestnosti s presnosťou ±0,2 °C (štandardné termostaty spínajú s presnosťou ±1 °C). Pre každú miestnosť sa tak spína vždy len aktuálny potrebný zdroj tepla, a to len kým sa dosiahne komfortná teplota. Neustály monitoring kvality vnútorného vzduchu a detekcia vybraných činností zabezpečuje optimalizáciu prívodu vetracieho vzduchu tak, aby pri zachovaní komfortu a zdravého vnútorného prostredia systém pracoval čo najefektívnejšie. Toto riešenie umožňuje minimalizovať tepelné straty budovy pri vetraní a zároveň znížiť spotrebu pomocnej elektrickej energie na vetranie. Maximálne efektívne využitie energie možno dosiahnuť aj vďaka týždňovým programom na riadenie teploty v jednotlivých miestnostiach a uvoľnenie vetracej jednotky. Dôlezžitou systémovou funkciou je rovnako centrálne tlačidlo prítomnosti.
V základnej konfigurácii systému činia úspory na vykurovaní vybraného domu z produkcie spoločnosti RD Rýmařov (150 m2 podlahovej plochy, výpočtová tepelná strata pri –15 °C činí 6,3 kW) približne 167 eur za rok (v závislosti od ceny dodávanej elektrickej energie).
Systém riadenia vetracej pretlakovej jednotky Synco living
Systém riadenia vetracej pretlakovej jednotky nainštalovaný v interiéri nepôsobí vôbec rušivo
Doplnky
Väčšina doplnkov nezvyšuje iba komfort obyvateľov domu, ale prispieva aj k znižovaniu celkovej spotreby elektrickej energie. Okrem už spomínanej vzdialenej správy prostredníctvom mobiliných aplikácií systém ponúka aj centrálne ovládanie osvetlenia, vybraných elektrospotrebičov a žalúzií, resp. roliet. Môže riadiť aj klimatizáciu v jednotlivých miestnostiach. Bezpečnosť domácností môže zvýšiť systém dymových a okenných čidiel, prípadne senzor zaplavenia. Prínosom je možnosť monitorovania spotreby jednotlivých typov energie v budove.
TEXT a FOTO: Siemens, RD Rýmařov