Osvetlenie pyramídy je ovládané inteligentným systémom od firmy HELVAR

Budova Slovenského rozhlasu v tvare obrátenej pyramídy bola dokončená v roku 1983. V budove sa nachádzajú veľkorysé vnútorné priestory, nadčasová koncertná sieň s vynikajúcou akustikou, nahrávacie štúdiá a ďalšie pridružené priestory. Po mnohých rokoch užívania bola veľkou výzvou rekonštrukcia energeticky náročných zariadení a medzi nimi, samozrejme, aj rekonštrukcia osvetlenia v roku 2023.

V spolupráci s Pamiatkovým úradom sa náročnej úlohy zhostila firma OMS, a.s. Požiadavka investora bola hlavne úspora elektrickej energie, vytvorenie inteligentného, zdravého a komfortného pracovného prostredia v súlade s najnovšími smernicami pre osvetlenie. Tieto požiadavky boli splnené aplikáciou komponentov od firmy Helvar, svetového lídra v riadení inteligentného osvetlenia.

Zdroj: DNA Slovakia

Projekt vychádza z charakteru budov a priestorov RTVS a je rozdelený na 10 častí: energoblok, garáže, estrádne štúdio, koncertná sála, koncertné štúdio, hudobné štúdio, činoherné štúdio, diskusné štúdio, vstupná časť a najznámejšia časť prevádzková budova, známa ako Pyramída. Zázemie tvoria chodby, technické miestnosti, vstupná hala, schodiská, zasadačky a pod.

V nahrávacích štúdiách a zasadačkách sú svietidlá ovládané tlačidlovými panelmi 134 W a 136 W. Týmto je umožnené pre užívateľa skupinové ovládanie svietidiel ako celok alebo po líniách. Intenzita sa nastavuje podľa charakteru programu so snahou vyhovieť požiadavkám účinkujúcich.

Na schodiskách je pomocou senzorov vytvorená predikcia. Prítomné osoby majú vždy zabezpečený dostatok svetla, ktoré sa rozsvecuje v smere pohybu osoby a zároveň sa za ňou intenzita osvetlenia postupne znižuje až k minimálnej hodnote.
Najväčší priestor, Veľké koncertné štúdio, je dominantou RTVS nielen preto, že sa v ňom nachádza najväčší organ na Slovensku, ale aj pre osvetlenie. Osvetlenie bolo pri rekonštrukcii aj pod drobnohľadom Pamiatkového úradu ,ktorý veľmi prísne kontroloval, či je zachovaný pôvodný vzhľad osvetlenia.

Takto sa zabezpečil pôvodný dizajn samotného priestoru. Osvetlenie v sále je ovládané z rôznych miest vždy podľa charakteru, ktorý sa vyžaduje. Či už je to tlačidlový panel pri vstupe do sály, alebo aj ovládaním z réžie. Na centrálne ovládanie a nastavenie svetelnej scény sa hlavne využíva dotykový panel ST7-W. Na recepcii je taktiež umiestený panel ST7-W, ktorým je centrálne ovládané osvetlenie celej budovy.

Zdroj: DNA Slovakia

Celý systém od firmy Helvar je realizovaný ako čo najviac autonómny, s možnosťou lokálneho ovládania (v určených miestnostiach) a s možnosťou centrálneho ovládania a dispečingu, teda dozorovania funkčnosti a poruchovosti svietidiel a riadenia. Úlohou centrálneho ovládania je dohľad a správa nad osvetlením RTVS a vyvolávania režimov osvetlenia ako denná prevádzka, koncerty, nočný režim, výstava atď. Inteligentný systém osvetlenia je pripojený na nadradený systém pre riadenie a monitoring cez internet.

Celkovo bolo v budove demontovaných 14 456 ks starých, väčšinou žiarivkových svietidiel a boli nahradené modernými svietidlami s LED technológiou v počte 12 280 ks. Aj za pomoci inteligentného riadenia osvetlenia je predpoklad ročnej úspory až 1,69 GWh elektrickej energie. V projekte sú použité nasledovné riadiace jednotky od firmy Helvar: router 910 – 81 ks, router 905 – 21 ks, 5- a 8-tlačidlové panely v počte 97 ks, pohybové senzory 320 v množstve 1 000 ks a multisenzory 321 – 250 ks.

Systém je nastavený v zmysle moderných trendov osvetlenia, t. j. maximálna úspora energie, zachovanie normatívnych požiadaviek s maximálnym dosiahnutím užívateľského komfortu. Výhradným dodávateľom uvedených digitálnych technológií je firma DNA Slovakia, spol. s r.o.


Zdroj: PR článok DNA Slovakia, spol. s r.o.