Podsvietené otočné vypínače berker korunujú interiéry Winternitzovej vily v Prahe
Unikátna Winternitzova vila z dielne architekta Adolfa Loosa sa teraz môže pochváliť ďalším jedinečným prvkom vo svojom interiéri: okrúhlymi otočnými vypínačmi berker s podsvietením.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Vypínače s podsvietením si spoločnosť Hager „nadelila“ k dvojvýročiu z roku 2019. „V tomto roku sme si pripomínali hneď dve významné jubileá: sto rokov existencie oslavovala tak dizajnová škola Bauhaus, ako aj vypínače berker,“ vysvetľuje Thomas Grund, generálny riaditeľ spoločnosti Hager pre Českú a Slovenskú republiku.
„Sme hrdí na to, že sám Walter Gropius, zakladateľ školy Bauhaus, používal vo svojich architektonických dielach práve vypínače berker. Veď naše vypínače série 1930 a série glas boli použité aj pri dôkladnej rekonštrukcii budov spojených so školou Bauhaus v Dessau.
Aj v strednej Európe ich môžete nájsť v mnohých architektonických skvostoch… okrem iného vo vile Tugendhat v Brne alebo tu vo Winternitzovej vile,“ dodáva Thomas Grund.
Winternitzova vila má za sebou pohnutý osud. Objednal si ju u Adolfa Loosa a Karla Lhotu v roku 1932 pražský právnik JUDr. Josef Winternitz pre svoju rodinu. Táto vila predstavuje poslednú budovu, ktorú klasik modernej architektúry a čelný predstaviteľ architektonického purizmu Adolf Loos realizoval.
Rodina vilu obývala do roku 1941. Po vojne sa vrátili späť do Prahy iba Winternitzova manželka a dcéra, ale už nikdy sa do vily nepozreli, ani o nej v rodine nehovorili.
Až do roku 1997 by ste vo vile našli materskú školu. Potom sa vila vrátila do rúk pôvodných majiteľov. Od roku 2017 je otvorená verejnosti a možno ju navštíviť v rámci komentovaných prehliadok alebo na niektorej tu prebiehajúcej kultúrnej akcii. Vo vile sa možno ubytovať alebo si ju prenajať na svadbu či večierok.
Stálou výstavnou expozíciou na 2. poschodí vily sa majitelia snažia o to, aby sa nezabudlo na pohnuté dejiny 20. storočia, ktoré sa drsne zapísali do histórie rodiny aj celého objektu. Celkovému opätovnému otvoreniu významnej funkcionalistickej pamiatky verejnosti však predchádzala dôkladná rekonštrukcia v rokoch 1999 – 2002.
Počas rekonštrukcie padla voľba na vypínače, zásuvky a ďalšie domové prístroje berker Serie glas s čiernymi akcentmi. „Vypínače berker Serie glas boli jednoznačnou voľbou, pretože z archívnych fotografií je zrejmé, že pôvodne boli vo vile presne tie isté,“ spomína na rekonštrukčné práce David Cysař, jeden zo spolumajiteľov vily.
„Zavolal som teda do firmy Hager a prepojil sa s Thomasom Grundom. Ten bol naším zámerom o otvorení budovy verejnosti a vytvorení tu akéhosi kultúrneho centra úplne nadšený a firma Hager nám dodala do celej vily vypínače úplne zadarmo.
Tento filantropický prístup ma skutočne dojal a upevnil moju vieru, že keď sa človek púšťa do zmysluplných projektov, vždy sa nájdu ďalší, ktorí jeho konanie pochopia a podporia,“ pokračuje David Cysař.
Po novom môžete vo vile obdivovať vypínače Serie glas v pôsobivom variante s podsvietením. „Ak sa vám vždy páčili okrúhle série vypínačov berker – menovite dizajnového radu Serie 1930, Serie glas a R.classic – potom z ich podsvieteného variantu budete unesení,“ usmieva sa Thomas Grund.
„Podsvietené vypínače, ktoré po novom na niekoľkých miestach vo vile máme, ma úplne nadchli. Vďaka tomu, že sme majiteľmi objektu, tak sme sa rozhodli v tomto prípade opustiť cestu absolútnych replík a zasadili sme do interiéru vypínač síce tvarovo presný, ale s modernou technológiou. Verím, že Adolf Loos by nám dozaista dal požehnanie,“ uzatvára David Cysař.
Zdroj: PR článok Hager Electro s.r.o.