Poradíme, ako zazimovať čerpadlo alebo domácu vodáreň
Blíži sa obdobie chladných mesiacov, kedy teplota môže klesať pod bod mrazu. Správnym zazimovaním čerpadla a domácej vodárne môžete predísť mnohým komplikáciám a nákladom. Prinášame tipy, ako postupovať.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Zazimovanie povrchového čerpadla
Postup zazimovania je pri povrchových čerpadlách, ktoré najčastejšie slúžia na zavlažovanie záhrad, najjednoduchší. Majú vypúšťaciu zátku alebo iný prvok na vypustenie vody. Od prístroja odpojíte hadice a čerpadlo nakloníte, aby z neho vytiekla voda. Aby ste predišli vzniku usadenín, čerpadlo je následne nutné prepláchnuť pitnou vodou. To je dôležité obzvlášť vtedy, ak je voda zo zdroja príliš tvrdá, obsahuje vysoké množstvo železa alebo minerálov. Čerpadlo uskladnite v suchej miestnosti. Pri liatinových čerpadlách sa odporúča po prepláchnutí opäť nasadiť zátku, čerpadlo naplniť pitnou vodou a takto ho uskladniť v suchej miestnosti, kde nemrzne.
Zazimovanie domácej vodárne
Domáce vodárne sú zvyčajne v prevádzke celoročne, takže po inštalácii sú pripravené aj na zimnú prevádzku. Výnimkou sú napríklad vodárne v rekreačných objektoch, ako sú chaty a chalupy, kde sú používané primárne v lete. V prípade, že by v miestnosti s vodárňou mohlo mrznúť, musíte z celého zariadenia vypustiť vodu.
„Vodáreň vypnite vytiahnutím zo zásuvky. Aby ste ju odvodnili, najskôr otvorte odvodňovacie ventily na uzatváracom ventile za vodárňou. Potom vypustite vodu z výtlačného potrubia aj tlakovej nádoby a následne vyskrutkujte odvodňovacie zátky telesa, potom čerpadlo odvodnite,“ vysvetľuje Milan Weiss, technický poradca spoločnosti Pumpa, ktorá sa predajom, servisom a montážou vodných čerpadiel a nádrží zaoberá viac ako 30 rokov. Odvodňovaciu zátku zaskrutkujte až tesne pred ďalším spustením. Odporúča sa zátky namazať lojom, potravinárskym tukom alebo vazelínou.
Poraďte sa s odborníkom
Aj keď zazimovanie môžete zvládnuť sami, nezabúdajte, že pozornosť musíte venovať aj ďalším prvkom systému, ktoré nie sú uložené v nemrznúcej hĺbke alebo nie sú inak chránené proti mrazu. Či už ide o závlahový systém, sacie potrubie alebo riadiace systémy, ako sú tlaková jednotka alebo frekvenčný menič. Nebojte sa preto poradiť s odborníkom a predísť tak zbytočným komplikáciám, ktoré vás môžu pri nesprávnom zazimovaní čerpadla alebo vodárne nepríjemne prekvapiť na jar.
Zdroj: PUMPA, a.s.