Premeňte slnečné žiarenie na teplo
Slnko je prakticky nevyčerpateľný zdroj energie prístupný počas väčšej časti roka. Využívanie energie slnka prispieva k trvalo udržateľnému spôsobu života a nezaťažuje budúce generácie.
Využívanie slnečnej energie nemá negatívny vplyv na životné po celý čas životnosti solárnych kolektorov ATTACK, ktorá u nás dosahuje 20 až 30 rokov. Množstvo slnečnej energie, ktoré za rok dopadne na povrch zeme, je asi desaťtisíckrát väčšie ako súčasná celosvetová ročná spotreba energie!Medzi jednotlivými regiónmi Slovenska nie sú veľké rozdiely v intenzite slnečného žiarenia – medzi najteplejšími a najchladnejšími regiónmi je to asi 15 percent. Dôležitejšie je správne umiestniť kolektory na južne orientovanom slnečnom mieste ako to, v ktorom regióne bývate. Intenzita slnečného žiarenia sa počas roka mení. Najviac slnečnej energie získame v letných mesiacoch, keď je intenzita žiarenia najvyššia. Maximum získame v júli, minimum na prelome decembra a januára. Najviac žiarenia dopadá na zem napoludnie.
Slnečné kolektory
Slnečný kolektor je zariadenie premieňajúce slnečné žiarenie na tepelnú energiu. Žiarenie dopadá na absorbér kolektora spojený s rúrkovým rozvodom teplonosnej kvapaliny. Prenos energie zabezpečuje kvapalné teplonosné médium, ktoré prúdi medzi kolektorom a výmenníkom tepla umiestneným v zásobníkovom ohrievači vody. Slnečné kolektory najčastejšie slúžia na ohrev vody, ohrev vody v bazénoch, prípadne aj ako podpora vykurovania v nízkoenergetických domoch s nízkoteplotným vykurovacím systémom (podlahové, stenové a stropné kúrenie).
Podľa typu absorbéra sa delia na ploché a trubicové.
- Ploché kolektory – majú plochý absorbér chránený špeciálnym tvrdeným sklom v pevne izolovanom ráme. Nosičom tepla je špeciálna nemrznúca kvapalina, ktorá prúdi v medenom rúrkovou registri pod absorbérom. Ploché kolektory ATTACK charakterizuje veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. Sú ideálne na ohrev vody a sezónny ohrev vody v bazénoch.
- Vákuové kolektory – majú dvojstenné sklenené vákuové trubice s vloženým medeným potrubím, kde prúdi tepelná kvapalina. Selektívna absorbčná vrstva sa tvorí na vnútornej strane sklenenej trubice. Na maximálne využitie žiarenia je za vákuovou trubicou parabolické odrazové zrkadlo. Dokonalú izolačnú ochranu vysokej teploty v medených rúrkach tvorí vákuum. Ide o kolektory s vyššou účinnosťou v prechodnom a zimnom období. Využívajú sa na ohrev vody aj na podporu vykurovania.
Výhody slnečných kolektorov
- Po vstupnej investícii je energia zo slnka prakticky zadarmo.
- Úspora 60 až 70 % nákladov na ohrev vody.
- Slnečná energia nezávisí od požiadaviek na palivá, neovplyvňujú ju ich rastúce ceny.
- Úspora je okamžitá a dlhodobá.
- Solárna energia je čistá, obnoviteľná a udržateľná, čím pomáha chrániť prírodu.
- Solárna energia nezvyšuje globálne otepľovanie, kyslé dažde a smog.
- Aktívne znižuje množstvo nebezpečných skleníkových plynov.
- Solárne systémy prakticky nevyžadujú údržbu a vydržia desaťročia.
- Solárne kolektory ATTACK možno inštalovať na všetky typy striech horizontálne i vertikálne.
Pri inštalácii treba pamätať na
- Uhol naklonenia, ktorý určuje cieľové využitie. Optimálny uhol naklonenia na celoročné rovnomerné využitie (podpora ohrevu vody) je 40 až 50°, pri letnom využití (podpora ohrevu vody a ohrev vody v bazéne) je vhodnejší uhol 25 až 30°.
- Spôsob využitia solárnej energie je dôležitý aj z hľadiska orientácie kolektora. Odklon od južnej strany znižuje množstvo energie, ale pri uhle 30°nie výrazne. Orientácia na východ – západ môže znížiť využitie o 30 %. Ak si možno vybrať z dvoch možností, odporúčame orientáciu na západ.
- Podľa využitia je dôležitý aj výber typu kolektora. Na celoročné využitie je vhodný vákuový, na sezónne (letné) využitie je lepší plochý kolektor.
- Pri návrhu systému treba dbať na dostatočný objem zásobníka, na jeho bezpečnú prevádzku a spoľahlivú funkciu.
–>–>