Sanita

Prevádzky sa znova otvárajú, pozor na Legionellu!

Partneri sekcie:

Podľa štatistík v Českej republike dlhodobo pribúdajú prípady nákazy baktériou Legionella, v minulom roku bol počet prípadov doteraz najvyšší. Baktérie sa pritom najviac množia v rozsiahlejších sústavách rozvodov sa stojacou teplou vodou.

Aktuálne tak podľa odborníkov môžu predstavovať veľké riziko tie prevádzky a budovy, ktoré sa po uvoľňovaní protiepidemiologických opatrení znova otvárajú. Legionella má v ich rozvodoch ideálne miesto na množenie. A to sa rozhodne netýka len prevádzok u našich susedov.

Dlhodobý nárast prípadov nákazy Legionellou v ČR ukazujú súhrnné štatistiky Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ). Kým v roku 2008 bola evidovaná len desiatka prípadov, pred šiestimi rokmi prekročil ich počet stovku.

V minulom roku dosiahlo množstvo prípadov ochorenia na takzvanú legionárskou chorobou doteraz najvyššie číslo – 280. Zatiaľ posledné dáta SZÚ evidujú štatistiky za prvé tri mesiace tohto roka, podľa ktorých sa množstvo prípadov legionárskej choroby pohybuje na podobnej hranici ako vlani, kedy sa evidovalo za prvý kvartál 46 prípadov, tento rok to bolo o tri prípady menej.

Školy či ubytovacie zariadenia poskytli baktérii ideálne podmienky na množenie

Odborníci však varujú, že tohtoročné čísla by mohli oproti minulým rokom poskočiť smerom nahor. „Výrazne to môžu ovplyvniť prevádzky, ktoré boli z dôvodov vládnych opatrení niekoľko týždňov zatvorené a ktoré majú rozľahlé siete rozvodov vody. Medzi ne možno zaradiť napríklad školy či ubytovacie zariadenia. Baktéria má v takýchto prípadoch ideálne prostredie na množenie“, uvádza Ivo Winkler, vedúci technického oddelenia spoločnosti Enbra, ktorá sa zaoberá predajom, servisom a inštaláciou tepelnej techniky. Legionella sa množí predovšetkým v sústavách rozvodov teplej vody a v klimatizačných systémoch.

„Základné podmienky na jej rast predstavuje teplota vody medzi 25 a 50 ° C, stagnácia vody, biofilm tvorený prítomnými baktériami a usadeniny v inštalácii a v ohrievači,“ uvádza riaditeľka Ústavu pozemného staviteľstva Technickej univerzity v Košiciach Zuzana Vranayová.

Ešte pred zavedením vládnych opatrení a uzatváraním radu prevádzok pritom odborníci upozorňovali, že za dlhodobo rastúcimi počtami prípadov nákazy Legionellou je rad nedostatkov pri sústavách rozvodov – napríklad vek systému, materiálové zloženie, chýbajúce regulácie alebo zanedbaná údržba.

„Príčinou však môžu byť aj nevhodne naprojektované rozvody alebo zle navrhnutý systém prípravy vody v nových domoch“, uvádza Ivo Winkler.

Čo s tým?

Podľa neho by tak teraz firmy a inštitúcie, ktoré postupne obnovujú svoju prevádzku, mali venovať pozornosť aj hygienickým aspektom spojeným s dlho stagnujúcou teplou vodou v potrubí. Na prvý pohľad nemusí ísť o zásadný problém, opak je však pravdou. „Pri obnovovaní prevádzky treba myslieť nielen na dezinfekciu jednotlivých osôb, ale aj rozvodov vody. Tie treba dostatočne sanovať. Medzi možnosti ochrany vôd proti tejto baktérii patrí hygienické zabezpečenie vody oxidom chloričitým, ozónom, UV žiarením alebo termálnou dezinfekciou“, uviedol Ivo Winkler.

Hlavným prejavom legionárskej choroby je zápal pľúc, podľa štatistík pritom predstavujú rizikovejšiu skupinu skôr muži ako ženy.

„Mužov sa týka viac ako z dvoch tretín, u žien je to necelá jedna tretina“, uvádza Markéta Petrovová z Kliniky pracovného lekárstva Fakultnej nemocnice u sv. Anny v Brne. Hlavnou rizikovou skupinou sú predovšetkým fajčiari, ďalej potom osoby so zníženou imunitou, ľudia po transplantácii orgánov, s pľúcnymi nádormi, chronickou bronchitídou, cukrovkou alebo s oslabeným organizmom.

„Pri dostatočnej expozícii nebezpečnému kmeňu Legionelly však môže ochorieť aj úplne zdravý jedinec,“ dopĺňa Petrovová.

Text: red
Foto: iStock.com