Profil spoločnosti Intech Slovakia, s. r. o.
Spoločnosť Intech Slovakia, s. r. o., sa venuje energetike od svojho vzniku v roku 1996. Dnes je etablovaná na slovenskom trhu ako firma, ktorá pôsobí najmä v oblasti teplárenstva, kde využíva biomasu. „Vieme s ňou v teplárenstve slušne a pritom ziskovo podnikať a nebojíme sa zodpovednosti,“ hovorí konateľ spoločnosti Ing. Zbigniew Kocur.
Spoločnosť Intech Slovakia sa prezentuje ako firma energetickej efektívnosti. Ako sa k nej dostala a čím všetkým do dnešných dní prešla?
Energetike sa venujeme už od svojho vzniku, vytypovali sme si ju ako segment, v ktorom budeme pôsobiť. V začiatkoch, v rokoch 1996 a 1997, sme sa sústredili na oblasť kogenerácie. Zo spoločností výrobcov kogeneračných jednotiek sme si vybrali za partnera spoločnosť TEDOM z Třebíča, ktorá vyrába tieto zariadenia od roku 1992. Napriek tomu, že mala na Slovensku dcérsku spoločnosť, uzavrela s nami zmluvu o obchodnom zastúpení, neskôr o výhradnom obchodnom zastúpení. V ďalších rokoch sme realizovali veľa projektov kombinovanej výroby elektriny a tepla. Do dnešného dňa to môže predstavovať 60 až 70 inštalovaných kogeneračných jednotiek, pričom na Slovensku je ich celkovo asi 150.
Nezostali sme však len pri kogenerácii, hľadali sme aj ďalšie možnosti, ako sa vo sfére energetickej efektívnosti uplatniť na trhu. Približne v rokoch 2002 a 2003 sa začalo veľa hovoriť o využívaní biomasy na Slovensku. Naše analýzy ukazovali, že sa objavuje mimoriadne perspektívna trhová príležitosť vo sfére dodávok kotlov na biomasu. Zhodou okolností dcérska spoločnosť TEDOM-u kúpila firmu, ktorá takéto kotly vyrábala. To nám uľahčilo život, lebo sme nemuseli hľadať a vyberať dodávateľa. Tak sa začala naša spolupráca so spoločnosťou TTS eko – mimochodom, dodnes fungujúca na základe džentlmenskej ústnej dohody. Od roku 2003 sme vybudovali dvanásť kotlov pod obchodným označením VESKO-B s celkovým výkonom okolo 35 MW, čo nám zabezpečuje poprednú pozíciu na trhu.
Napriek tomu, že aj v tomto segmente sme zaujali veľmi solídne postavenie, pochopili sme, že na udržanie si pozícií musíme neustále rásť. Hľadali sme ďalšie stabilizujúce prvky a rozhodli sme sa preniknúť aj do vlastnej výroby energie. Ak nepočítam niekoľko menších projektov, prelomom bolo pre nás odkúpenie tepelného hospodárstva v Hriňovej v máji 2005. Tu sme hneď využili všetky svoje skúsenosti. V prvom kroku sme dva staré uhoľné kotly vymenili za jeden kotol na spaľovanie biomasy. Tento kotol s výkonom 1,9 MW sme uvádzali do prevádzky v apríli 2006. Ročne vyrobí 40 000 GJ. Zmeny a investície, ktoré sme v Hriňovej uskutočnili, priniesli pozitívny vplyv na cenu tamojšieho tepla. To sa rýchlo rozšírilo a otvorilo nám ďalšie možnosti.
Zaujímavý model projektu vznikol dohodou so spoločnosťou PPS Group v Detve, kde mali záujem postaviť kotol na biomasu, mali však určité obavy vzhľadom na dodávku paliva. V náš prospech nakoniec rozhodlo, že sme im dokázali garantovať nielen vybudovanie diela na kľúč, ale aj dodávku paliva a jeho cenu. Inštalácia nového kotla im nakoniec priniesla veľmi výrazné energetické úspory, ktoré sa odrazili aj v ocenení tohto projektu ako jedného z najlepších projektov energetiky roka 2008.
Naša priama angažovanosť na výrobe tepla pokračovala dohodou s mestom Hnúšťa. Tu sme sa stali výrobcami tepla v októbri 2007. Rovnako ako v Hriňovej sme okamžite zrealizovali projekt využitia biomasy, čo na jar 2008 prinieslo pokles ceny tepla v meste.
Ďalším zaujímavým a oceneným projektom je využitie biomasy v Revúcej prostredníctvom služby Manažment energetickej efektívnosti. Ten sme zrealizovali v spolupráci s prevádzkovateľom miestneho systému centralizovaného zásobovania teplom (CZT) – spoločnosťou Stefe THS. Kotol VESKO-B je v prevádzke od februára 2008 a doteraz sa vyrobilo 30 000 GJ. Plánovaný ročný objem výroby tepla z biomasy na úrovni 50 000 GJ dosiahneme v budúcom roku.
V čom spočíva model Manažmentu energetickej efektívnosti? Riadite ním všetky vaše projekty?
V tomto prípade ide o špecifickú službu v oblasti zvýšenia energetickej efektívnosti. Zjednodušene možno jej princíp opísať ako úsporu nákladov na energiu bez potreby vynaloženia vlastných investičných prostriedkov. Ide teda o to, že nejaká spoločnosť má vlastnú prevádzku, v ktorej možno určitými opatreniami dosiahnuť zníženie nákladov na energiu, napr. náhradou využívania plynu biomasou. Táto spoločnosť však nevie spomínané opatrenia zrealizovať vlastnými silami. Spravidla nemá voľné investičné zdroje, kapacity alebo potrebné know-how. V takom prípade nadviažeme spoluprácu a prostredníctvom Manažmentu energetickej efektívnosti tieto opatrenia zrealizuje a zaplatí naša spoločnosť. Dosiahnutá úspora potom slúži na pokrytie investície a my garantujeme, že aj počas splácania tejto investície sú náklady nášho partnera nižšie, ako boli pred realizáciou. Nemusí teda vynaložiť ani korunu vlastnej investície a napriek tomu mu náklady klesnú.
Túto službu sme vyvinuli ako prostriedok využitia výhod kogenerácie. Dnes ju veľmi úspešne uplatňujeme v oblasti využitia biomasy. Jej kvalita bola v roku 2006 potvrdená získaním certifikátu kvality Slovak Gold.
Spomenuli ste ocenenie Slovak Gold, predtým ocenenie za najlepší energetický projekt roka 2008 – uľahčujú vám tieto ocenenia cestu v konkurenčnom prostredí? Podnikanie v teplárenstve iste nie je zaujímavé len pre vašu spoločnosť…
Na trhu nepôsobíme sami, v tejto oblasti je silná konkurencia. Tá je pre nás výzvou, ktorá nás neustále posúva dopredu. Ak chcete uspieť v konkurencii silných medzinárodných spoločností, musíte byť jednoducho lepší, vynaliezavejší, šikovnejší. Dnes sa však v konkurenčnom prostredí vieme preukázať obrovskými skúsenosťami a konkrétnymi výsledkami. Pomáhajú nám pritom predovšetkým dobré referencie, ktoré sa šíria od našich obchodných partnerov. Tie sú pre nás dôležitejšie ako získané ocenenia.
Je podľa vašich skúseností Slovensko pripravené využívať vo väčšej miere biomasu v teplárenstve?
To nie je jednoduchá otázka. Sú tu na to všetky potrebné predpoklady, predovšetkým prírodné bohatstvo Slovenska, rozvinuté centrálne systémy distribúcie tepla. Zatiaľ nám však chýba viac skúseností a najmä odvahy. Mnoho spoločností pôsobiacich najmä v komunálnej energetike spohodlnelo pri využívaní zemného plynu a nestihlo zareagovať na novú situáciu. Často sedia so založenými rukami a čudujú sa, že prichádzajú o zákazníkov, ktorí hľadajú inú a lacnejšiu alternatívu. S rastom počtu zrealizovaných projektov však rastú aj skúsenosti a obavy sa strácajú.
Závažnejšou prekážkou je vplyv regulácie, resp. regulátora na rozvoj energetiky všeobecne a v teplárenstve zvlášť. Regulačné zásahy, najmä v ostatnom období, zásadne deformujú trh a vzťahy v konkurenčnom prostredí. Výsledkom je neistota energetických spoločností, ktorá sa celkom automaticky prejavuje najskôr v obmedzení investícií a ďalšieho rozvoja. Regulátor svoje zásahy obhajuje znížením cien za energie, v skutočnosti však konzervuje jestvujúci stav, zastavuje investície do projektov, ktoré skutočne prinášajú reálne zníženie výrobných nákladov. Najhoršie je, že sa brzdia už rozbehnuté procesy a okolité krajiny pred nami zase zvýšia svoj náskok.
Môže prebiehajúca kríza na finančných trhoch ohroziť využívanie biomasy na Slovensku?
Finančná kríza, samozrejme, neprispeje k urýchleniu modernizácie energetických systémov a k využívaniu obnoviteľných zdrojov. Ak sa však jej dôsledky prejavia v rozsahu podľa súčasných prognóz, nemala by byť ani zásadnou prekážkou. Oveľa väčšie riziko vidím v dlhodobo neprijateľnej regulácii energetického trhu, a to nielen v oblasti teplárenstva, ale najmä v oblasti plynárenstva, prípadne elektroenergetiky.
Napriek zrejmým ťažkostiam v tomto smere zostáva hlavným smerovaním vašej spoločnosti teplárenstvo s využitím biomasy? Na akých technológiách staviate svoju budúcnosť?
Biomasa je jednoznačne našou prioritou. Vieme s ňou v teplárenstve slušne a pritom ziskovo podnikať a nebojíme sa zodpovednosti. Naše projekty podporujú myšlienku zelenej energie pre Slovensko a prispievajú k splneniu medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky. Konkrétne projekt Zelená energia pre Slovenské rudohorie prinesie v tomto roku úsporu emisií CO2 vo výške približne 15 000 ton.
Jasno máme aj vo využívaných technológiách. Ďalej budeme využívať najmä kotlovú technológiu partnerskej českej spoločnosti TTS eko. Ich kotly VESKO-B pokladáme za najvhodnejšie pre slovenské podmienky. Koncepcia týchto kotlov vychádza jednoznačne z praxe. Konštruktéri nie sú teoretici, ale odborníci s dlhoročnými praktickými skúsenosťami, ktoré premietli do koncepcie kotla pre teplárenstvo. Na jeho ďalšom vývoji sa dnes podieľame priamo aj my. Naše vlastné prevádzkové skúsenosti prispievajú k ďalšiemu vývoju a zdokonaľovaniu technológie. Technologické riešenie je pritom základom úspor, musí byť čo najjednoduchšie a prevádzkovo čo najlacnejšie.
Nezanedbávame ani oblasť kogenerácie. Aj v tejto oblasti sme sa museli preorientovať na obnoviteľné zdroje energie. Projekty založené na zemnom plyne nie je v súčasnosti jednoduché realizovať tak, aby priniesli požadovanú ekonomickú efektívnosť. Oveľa rýchlejší nárast ceny zemného plynu oproti nárastu ceny elektriny v ostatných rokoch spôsobuje neprimerane dlhý čas návratnosti týchto investícií. Veľkú perspektívu vidím v stále rastúcom využívaní kogeneračných jednotiek na spaľovanie bioplynu.
Ako máte vyriešenú otázku palivovej základne?
Otázku palivovej základne sme začali riešiť súčasne so stavbou prvého kotla na biomasu v Hriňovej. Rozhodli sme sa pre systémové riešenie a v júni 2006 sme kúpili prvú linku na spracovanie biomasy. Vtedajšia ročná potreba bola 6 000 ton. Dnes sme už oveľa ďalej, tento rok potrebujeme napr. 32 000 ton dreva. Dve tretiny z tohto množstva riešime vlastnými kapacitami, jednu tretinu kupujeme za symbolické sumy vo forme inak nevyužiteľných pilín alebo kôry. V súčasnosti už máme objednanú novú technológiu na spracovanie dreva, ktorá nám kapacitne výrazne pomôže, keďže pripravujeme ďalšie projekty v Žarnovici a Tisovci.
Drevo kupujeme z rozličných zdrojov, dobrú spoluprácu máme s Lesmi SR, š. p., urbariátmi, drevospracujúcimi podnikmi v regióne. Vlastnými silami čistíme pasienky, okraje ciest a pod. Dreva máme viac, ako stačíme spracovať.
Spracovanie biomasy je najkomplikovanejšou z našich činností. Súvisí to najmä s množstvom ľudí, ktorých zamestnávame v tejto oblasti, a s veľmi komplikovanou logistikou. Aby sme vedeli tento segment dobre riadiť, musíme mať z neho silnú spätnú väzbu a musíme byť v kontakte s chlapmi z lesa. Preto aj manažment spoločnosti musí niekoľkokrát do roka na vlastnej koži okúsiť prácu priamo v lese.
Aké je personálne vybavenie spoločnosti, ktoré zabezpečuje všetky spomínané aktivity?
V našich začiatkoch sme mali vo firme asi šesť ľudí, teraz (spolu na všetkých prevádzkach) ich je okolo 70. To najviac svedčí o rozširovaní našich aktivít.
Ľudia sú naším najväčším kapitálom. Od ich prístupu k práci a schopností závisí úspech celej firmy. Každý je dôležitý, preto nikto nemôže brzdiť ostatných. Nájsť kvalitných zamestnancov je veľmi ťažké. Ani u nás nemôže pracovať hocikto. Nemôžeme si dovoliť, aby sa niekto viezol na chrbte ostatných. Kvalitných spolupracovníkov si preto dôsledne vyberáme.
V súčasnosti máme v spoločnosti divíziu energetických projektov a divíziu biopalivá a dcérske spoločnosti, ktoré prevádzkujú tepelné hospodárstva. Stále sme však firma s operatívnym riadením, schopná rýchlo rozhodovať a konať.
V súčasnosti zabezpečujete vykurovanie v niekoľkých lokalitách v Slovenskom rudohorí. Budete sa chcieť ďalej rozširovať v tomto okruhu, alebo máte záujem aj o pôsobenie v celkom novej geografickej lokalite?
To závisí od mnohých faktorov. Keďže sme začali Hriňovou, chceli by sme v Slovenskom rudohorí logicky pokračovať. Pokračovali sme v Hnúšti a spoluprácou so Stefe THS v Revúcej. Dnes, keď už máme nové skúsenosti, chceme ísť aj ďalej. Od januára 2009 prenášame svoje pôsobenie aj do Žarnovice, čo je už mimo Slovenského rudohoria. Samozrejme, sme pripravení aj na ďalšie nové projekty všade tam, kde bude o naše skúsenosti záujem.
Vaša spoločnosť sa zaoberá aj poradenstvom alebo vypracúvaním energetických auditov. Do akej miery je tento segment pre vás zaujímavý?
Pôsobíme aj v oblasti poradenstva alebo energetických auditov, nepredstavuje to však pre nás nosnú činnosť. Ak máme seriózneho partnera, ktorý má záujem o poctivé posúdenie, vieme sa mu venovať a zistiť naozaj reálny stav. Pri tejto činnosti využívame všetky naše praktické skúsenosti, nie sme firma teoretikov s pečiatkou. Často však vidíme výsledky takýchto „odborníkov“ v praxi, ktoré jednoducho nemôžu zodpovedať skutočnosti. Vedie to potom k určitej deformácii trhu, klient nemôže vedieť, čo je správne. Z krátkodobého hľadiska to pre nás predstavuje nevýhodu, z dlhodobého hľadiska sa však kvalita skôr či neskôr ukáže – a my chceme byť na trhu dlho…
Ak sa pozrieme zatiaľ len do bližšej budúcnosti, máte predstavu, kde bude vaša firma o nejaké dva-tri roky?
Mám jasnú predstavu, a to veľmi jednoduchú – bol by som rád, keby sme dokončili všetky naše začaté aktivity v Slovenskom rudohorí a keby tieto systémy optimálne a konkurencieschopne fungovali. V priebehu najbližších dvoch rokov musíme ukončiť investície v Hriňovej, Hnúšti, Žarnovici. Samozrejme, máme veľa nových myšlienok a projektov, o ktorých zatiaľ nebudem hovoriť. Projektom Zelená energia pre Slovenské rudohorie sa naše aktivity určite neskončia.
Rozhovor pripravila Silvia Friedlová.
Foto: Intech Slovakia
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK 7/2008.