Rekonštrukcia obchodnej akadémie vo Viedni
Nový školský rok sa už opäť naplno rozbehol, preto je správny čas ukázať si, v akých podmienkach sa učia žiaci u našich susedov. Príkladom môže byť úplne zrenovovaná budova obchodnej akadémie vo Viedenskom Novom Meste (Wiener Neustadt) (BHAK/BHAS Wr. Neustadt), ktorá udáva smer udržateľnej a ekologickej architektúry v tejto oblasti.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
V novostavbe sa nachádzajú priestory pre aulu, správu budovy a špeciálne či štandardné vyučovanie.
Budova je funkčne a architektonicky napojená na existujúcu stavebnú časť 1 (priestory správy budovy, telocvičňa, učebňa prírodných vied) a stavebnú časť 2 (pivnica, vyučovacie miestnosti). Centrum diania a školského života predstavuje dvojposchodová aula orientovaná na západ s predsadenou terasou, voľným priestranstvom a ihriskom. Nový otvorený a presvetlený hlavný vchod vyúsťuje do ulice Ungargasse. Všetky tri časti budovy sú bezbariérovo spojené, čo na základe existujúcich štruktúr starej budovy predstavovalo veľkú výzvu.
Architektúra a vybavenie interiéru vytvárajú prostredie plné impulzov pre mladých ľudí a zároveň im poskytujú komfort. V celej budove sa nachádzajú zoskupenia možností na sedenie, ktoré slúžia na učenie a ako komunikačné ostrovčeky počas prestávok. Presvetlené chodby a miesta na trávenie prestávok, ako aj vodiace systémy pri vstupe uľahčujú orientáciu v budove. Aj samotný koncept šatní je dobre premyslený. Každá trieda disponuje vlastnou šatňou.
Názov stavby: BHAK/BHAS Wiener Neustadt Umiestnenie stavby: ulica Ungargasse, Viedeň Čas výstavby: 20 mesiacov (máj 2009 až apríl 2011) Generálny projektant: DELTA Architektúra: DELTA TZB: DELTA Brutto pôdorysná plocha: 9 763 m2 Plocha pozemku: 6 998 m2 Plocha novostavby: 4 000 m2 Existujúce budovy: stavebné časti: 1 a 2 Vonkajšie plochy a športoviská: 1 000 m2 Vyučovacie miestnosti: 45 Počet študentov: približne 950 Doplnkové vybavenie: 48 miest na parkovanie, stojany na odkladanie bicyklov, čerpacia stanica na prúd Oficiálne otvorenie budovy: jeseň 2012 |
Filozofia obnovy s jasnými cieľmi
Časť existujúcej budovy prebehla generálnou renováciou, časť bola úplne zbúraná a nanovo postavená. Cieľom bolo vytvoriť z budovy školy pri splnení istých ekologických a sociálnych kritérií dlhodobo udržateľnú stavbu bez toho, aby sa zanedbala architektonická stránka. Výsledkom je nízkoenergetický štandard súčasnej školy.
Novostavba je sčasti projektovaná s vetracím zariadením vyučovacích miestností na južnej a západnej strane. Na tieto vyučovacie miestnosti sa kládli vysoké nároky vzhľadom na polohu pri frekventovanej ulici Ungargasse a následnú potrebu ich odhlučnenia. Z tohto dôvodu sa vylúčila možnosť nechávať počas vyučovania otvorené okná a vetrať týmto spôsobom. Vyučovacie miestnosti na južnej a západnej strane sa môžu vetrať a chladiť pomocou centrálnej vetracej jednotky na streche s dodatočným ohrevom prostredníctvom teplovodu, studňovým chladením, ako aj rekuperáciou tepla s minimálnou hodnotou 70 %.
Príjemná klíma v miestnostiach sa tak zabezpečuje ochranou pred slnečným žiarením, rafinovaným systémom vetrania a stavebnými časťami, ktoré slúžia ako tlmiče klimatických výkyvov.
Na vonkajšiu ochranu pred slnkom slúžia tzv. raffstore žalúzie s rozlične nastaviteľnými lamelami. Decentralizovaný systém riadenia umožňuje ich individuálne nastavenie a reguláciu podľa potreby v jednotlivých triedach. Uhol žalúzií možno centrálne nastaviť v celej budove v stanovených odstupoch automaticky podľa stavu slnečného žiarenia.
Počas horúcich dní sa na ochladenie vzduchu využije voda, ktorá je napojená systémom výmeny tepla na spodnú vodu. Keď je vonkajšia teplota nižšia než teplota spodnej vody, môže systém prispieť k otepleniu vzduchu. Chladiaci systém zahŕňa aj dodatočné vetranie/prevetranie. Z toho dôvodu strop miestností zámerne nie je úplne obložený, vďaka čomu sa studený vzduch v noci môže zozbierať a uskladniť. Týmto spôsobom zostáva budova počas dňa dlhšie chladnejšia.
Vo všetkých vyučovacích miestnostiach sa optimalizovala aj akustika pomocou stropných a stenových plôch absorbujúcich zvuk na základe smernice ÖISS (Rakúsky inštitút pre výstavbu v oblasti školstva a športovísk) platnej pre školské stavby. V súlade s inovatívnym celkovým zariadením bola škola vybavená bezdrôtovou sieťou WLAN a najmodernejšou regulačnou technikou.
Koncept TZB
|
Technologické riešenia
Chladiaci systém
Vo vzdelávacej inštitúcii sú efektívne riešenia narábania s teplom v budove obzvlášť dôležité, pretože sa tu zdržiava veľký počet ľudí na dlhší čas v pomerne malom priestore. Okrem toho vyučovanie v modernej škole, akou je BHAK/BHAS Wiener Neustadt, prebieha s rozsiahlou podporou informačných technológií. Pre Wiener Neustadt si generálny projektant vymyslel jednoduché, ale výnimočné riešenie, ktoré sa dalo uplatniť v starých aj nových častiach budovy – žalúzie ako externá ochrana pred slnkom. Spoločnosť DELTA stavila na tzv. raffstore žalúzie, s rozlične nastaviteľnými lamelami. Centrálne riadenie systému umožňuje individuálnu reguláciu podľa potreby v jednotlivých triedach. Je zároveň aj vedomým usmernením denného svetla a ochranou pred teplom z exteriéru. Takto môžu napríklad niektoré časti budovy počas letných mesiacov zostať otvorené pre viac svetla, zatiaľ čo iné časti budovy môžu zostať žalúziami uzatvorené ako ochrana pred letnými horúčavami. Centrálne riadenie automaticky nasmeruje uhol nastavenia žalúzií v celej budove v daných odstupoch, aby sa zabezpečila napríklad redukcia svetla v prázdnych triedach. Strešné okná sú takisto vybavené žalúziami s cieľom minimalizovať prehrievanie budovy prostredníctvom slnečného žiarenia.
Agregát vetrania na chladenie a kúrenie
Odpadový vzduch v budove sa automaticky dostáva k agregátu vetrania. Ďalšou zvláštnosťou je, že agregát je systémom výmeny tepla napojený na spodnú vodu. Voda sa počas horúcich dní využíva na ochladzovanie čerstvého vzduchu, a keď sú vonkajšie teploty nižšie ako teploty spodnej vody, môže to, naopak, prispieť k ohrievaniu vzduchu.
Nočné vetranie na optimálny účinok
Koncept chladenia budovy završuje nočné vetranie. Strop miestností nebol zámerne celkom opláštený, aby počas noci zachytával studený vzduch. Takýmto spôsobom ostane budova počas dňa dlhšie chladná.
Šetrenie vodou
Pri šetrení zdrojov sa myslelo aj na to, aby sa šetrne zaobchádzalo aj s vodou z miestneho vodovodného potrubia. Na splachovanie vo WC a zavlažovanie záhrad v starej a novej časti budovy sa využíva spodná voda z vlastného pozemku.
Funkčnosť v súlade s architektúrou
Budova sa po energetickej a ekologickej stránke nachádza na aktuálnej úrovni vývoja techniky a optimalizovania prevádzky. Tieto požiadavky sa generálnemu projektantovi podarilo splniť kombináciou funkčnej a zároveň estetickej architektúry. Výsledkom je homogénna, z funkčného a architektonického hľadiska zaujímavá stavba s rozsiahlymi spoločenskými plochami a pridanými športoviskami, ktorá vzbudzuje záujem a priťahuje pozornosť odborníkov zo sféry architektúry, školstva či štátnej správy.
Článok vznikol na základe prehliadky stavby, ktorú organizovala bratislavská pobočka skupiny DELTA, a takisto z podkladov spoločnosti DELTA, ktorá bola zodpovednou za realizáciu stavby v pozícii generálneho projektanta, vedúceho projektu, koordinácie projekcie, TDI a dozoru investora. Zároveň bola riešiteľom stavby z hľadiska architektúry, TZB, statiky a stavebnej fyziky.
Ukážková stavba budí záujem Koncom apríla bola dokončená budova BHAK/BHAS Wiener Neustadt prezentovaná ako vydarený referenčný projekt v rámci exkurzie Rakúskeho inštitútu pre výstavbu v oblasti školstva a športovísk (ÖISS). Prehliadky sa zúčastnili osoby zodpovedné za výstavbu vzdelávacích budov zo spoločnosti s nehnuteľnosťami – Bundesimmobiliengesellschaft (BIG), predstavitelia ministerstva školstva pre vzdelávanie, kultúru a umenie, zástupcovia výstavby v spolkových krajinách ako aj krajských školských rád a architekti zaoberajúci sa výstavbou škôl. |
(sf)
Foto a obrázky: DELTA Projektconsult Slovakia
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.