Skvapalnený plyn rieši energetický problém pri spustení výroby
Predstavte si situáciu, že máte dobrý podnikateľský plán, viete, čo chcete vyrábať, a viete, ako budete svoje výrobky predávať. Potrebujete však miesto, kde môžete umiestniť svoju produkciu.
Prenajmete si alebo kúpite pozemok a postavíte výrobnú halu na zelenej lúke. Potrebujete energiu, aby ste mohli začať. Nielen pre samotný výrobný proces, ale aj pre vykurovanie a teplú vodu pre kancelárie a prevádzku.
Na mieste však nie je prípojka zemného plynu, pretože pozemok sa často nachádza v priemyselnej oblasti mimo mesta. Elektrina je strašne drahá, najmä v dnešnej dobe. Okrem toho sú ceny nestabilné. Aké je teda riešenie? Skvapalnený plyn.
Prečo nie? Skvapalnený plyn sa jednoducho prepravuje v cisternách a skladuje sa v nádrži, ktorú si buď kúpite, alebo prenajmete, čo je výhodnejšie. Zbaví vás to mnohých problémov. V prípade priemyselnej haly nemusíte zvažovať možnosť umiestnenia nádrže pod zem, ak si nepotrpíte na vzhľad objektu. Nechajte si navrhnúť veľkosť zásobníka podľa očakávanej spotreby.
Nemusíte sa starať o ekológiu, a už vôbec nie o emisné kvóty, pretože kvapalný plyn – konkrétne propán – má veľmi ekologické spaľovanie. Propán je nasýtený uhľovodík, ktorý je výrazne ťažší ako vzduch, horľavý a bez zápachu. Vyrába sa skvapalnením ropných plynov, ktoré vznikajú pri rafinácii ropy.
Z tohto dôvodu sa jeho cena odvíja od ceny ropy, čo býva pre spotrebiteľov výhodné počas letných mesiacov, keď cena ropy zvyčajne klesá. Propán sa dostáva do kvapalného stavu vďaka tlaku a nízkej teplote. Propán musí opäť zmeniť stav, aby sa mohol spaľovať v plynovom kotle. A jeho kalorická hodnota? Najlepšia hodnota zo všetkých: 46,4 MJ/kg.
Propán alebo propán-bután
Základným rozdielom medzi propánom a butánom je teplota odparovania. Zatiaľ čo propán sa vyparuje pri -42 °C, propán-bután sa vyparuje pri -13 °C. To znamená určité obmedzenie v prípade zmesí propánu a butánu v zimných mesiacoch v prípade nadzemných zásobníkov.
Propán je o niečo drahší, ale má nesporné výhody, napríklad vyššie oktánové číslo, je čistejší a obsahuje minimum síry. Molekula butánu síce obsahuje viac energie, ale keďže kilogram propánu obsahuje viac molekúl, propán je celkovo energeticky bohatší. A to ju zvýhodňuje.
Výhody skvapalneného propánu sú preto nesporné. Okrem elektriny prakticky neexistuje rýchlejší spôsob, ako získať relatívne lacný a predovšetkým ekologický zdroj tepelnej energie.
Takto uvažoval aj majiteľ závodu na výrobu kovov, ktorý sa orientuje na výrobu stredných a veľkých sérií dielov z ocele alebo farebných kovov. V úplne novej výrobnej hale potreboval teplú vodu, potreboval vykurovať kancelárie a čiastočne aj výrobnú halu.
Využil preto ponuku rodinnej spoločnosti TOMEGAS, ktorá navrhla projekt s dvoma nádržami na kvapalný propán. Dodajme, že plyn dodávaný spoločnosťou TOMEGAS pochádza výlučne z nemeckých rafinérií, čo zaručuje jeho kvalitu. Spoločnosť TOMEGAS ponúka na prenájom a predaj niekoľko veľkostí nádrží od 2,7 m3 do 25 m3.
Viac informácií nájdete na stránke www.tomegas.sk
Zdroj: PR článok TOMEGAS SK, s. r. o.