Solárne systémy šetrné k životnému prostrediu
Ľudia pristupujú k bývaniu čoraz ekologickejšie. Slovenskí spotrebitelia nehľadia pri výbere vykurovacieho zariadenia už iba na cenu. Čoraz pozornejšie sa zaujímajú o jeho vplyv na životné prostredie. Ľudskú ľahostajnosť k prírode potláčajú v značnej miere aj prísnejšie zákony Európskej únie, ktoré motivujú spotrebiteľov správať sa ekologickejšie. Do popredia sa dostávajú obnoviteľné zdroje energie. Okrem ekologického aspektu lákajú aj úsporami, ktoré s nimi možno dosiahnuť.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Optimalizácia vykurovacej sústavy
Pri hodnotení solárneho systému je dôležitá najmä energetická návratnosť, teda čas, za ktorý kolektor vyprodukuje také množstvo energie, aké potrebuje na jeho výrobu. V našich podmienkach je energetická návratnosť okolo troch až piatich rokov. Solárna zostava je však výhodná aj z ekonomického hľadiska. Návrhom systému do novostavby sa znížia náklady na prípravu teplej vody či vykurovanie. Doplnením existujúcej vykurovacej sústavy solárnou zostavou sa optimalizuje doterajší spôsob vykurovania. Systém však treba navrhnúť a nadimenzovať tak, aby v lete nedochádzalo k veľkým prebytkom tepla, kým v zime k jeho nedostatku. Tepelný komfort aj v nepriaznivom počasí dosiahne domácnosť skombinovaním solárneho systému s kondenzačnou technikou. K efektívnym riešeniam využívania slnečnej energie patria v súčasnosti kompaktné solárne systémy, ktorých jednotlivé časti sú súčasťou jedného celku. Unikátnym spôsobom zapojenia jednotlivých komponentov v solárnej zostave je beztlakový solárny systém drain-back, ktorý pracuje na výnimočnom princípe voľného stečenia solárnej kvapaliny naspäť do solárneho výmenníka.
Solárny systém ušitý na mieru
Značka Vaillant ponúka solárne systémy šité na mieru, ktoré kombinujú najvyššiu energetickú účinnosť s komfortom a moderným dizajnom. Estetický vzhľad kolektorov nenaruší celkové pôsobenie rodinného domu ani okolitú architektúru. Na ekologickú a zároveň cenovo výhodnú prípravu teplej vody slúžia zostavy Solárna zostava 1 s dvomi plochými kolektormi a Solárna zostava 2 s dvomi vákuovými trubicovými kolektormi. O prípravu teplej vody sa stará bivalentný solárny zásobník s objemom 300 l. Optimálnu prípravu teplej vody rieši beztlakový solárny systém auroSTEP plus so špeciálne vyvinutým serpentínovým plochým kolektorom. Táto kompaktná zostava pracuje na unikátnom princípe drain-back, vďaka čomu sa systém počas obdobia stagnácie neprehrieva. Navyše, užívatelia nemusia systém plniť solárnou kvapalinou, ktorou je zostava naplnená už priamo vo výrobe. Ak chcú ľudia solárny systém využívať okrem ohrevu vody aj na podporu vykurovania, treba im navrhnúť Solárna zostava 3. Ide o zostavu, ktorá sa skladá z vákuových trubicových alebo plochých kolektorov a trivalentného akumulačného zásobníka.
Dotácia zníži obstarávaciu cenu solárneho systému
Od kúpy solárneho systému odrádza mnohých spotrebiteľov najmä vyššia obstarávacia cena zostavy. Na solárne systémy sa navyše v súčasnosti neposkytuje žiadna dotácia, pretože štát pozastavil príspevok na ich kúpu. Návrhom solárneho systému značky Vaillant však užívatelia o dotáciu neprídu. Vaillant aj naďalej podporuje ekologické zmýšľanie ľudí a pokračuje v podpore solárnych systémov. Na každý plochý solárny kolektor poskytuje dotáciu vo výške 200 eur, na kúpu každého solárneho trubicového kolektora možno získať dotáciu vo výške až 400 eur. A to pri kúpe akéhokoľvek solárneho systému značky Vaillant. Ak sa napríklad do rodinného domu naprojektuje Solárna zostava 3 s piatimi trubicovými kolektormi, užívateľ dostane dotáciu vo výške až 2 000 eur. Dotáciu môžete využiť do konca roka 2012.
Viac informácií nájdete na www.vaillant.sk.
–>–>