Správna montáž keramických obkladov a dlažieb
Mnohé kvalitné a estetické keramické obklady strácajú po uložení svoju príťažlivosť, v horšom prípade aj funkčnosť. Takmer vždy to však u nás spôsobuje, bohužiaľ, stále prítomná nedbanlivosť pri ukladaní, neznalosť nových materiálov a ich vlastností i technológií montáže. V príspevku uvádzame najčastejšie chyby pri ukladaní a niektoré problémy, ktoré tieto chyby spôsobujú, pretože len ich elimináciou zabezpečíme správny postup ukladania na základné typy podkladov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Súhrn najčastejších príčin chýb a porúch keramických obkladov a dlažiebChyby obkladových prvkov vrátane doplnkov
Chyby pri ukladaní
Stavebné chyby a poruchy
|
Príklad poruchy – nerešpektovanie dilatačných škár v podklade
Obr. 1 Schematické znázornenie tvorby trhlín v dilatačných škárach
Nemožno zabudnúť ani na nevyhnutnosť ukladať dlaždice do tzv. úplného lôžka. Všetky tieto nedostatky sa neskôr môžu prejaviť v podobe trhlín alebo odtrhnutím prilepených dlaždíc.
Základné pravidlá ukladania dlažieb s podlahovým vykurovaním možno zhrnúť do nasledujúcich bodov:
1. plochy väčšie ako 3 x 3 m treba rozdeliť dilatačnými škárami na časti s takouto veľkosťou a tieto škáry (široké minimálne 8 mm) musia prebiehať celou konštrukciou (podklad – dlaždice),
2. dilatačnými škárami treba oddeliť podlahové konštrukcie od stien, vykurované plochy od nevykurovaných, schodiská, jednotlivé miestnosti a pod.,
3. dlaždice treba klásť do tzv. úplného lôžka zdokonalenej lepiacej hmoty (trieda 2 – bežne sa používajú cementové lepiace hmoty triedy C2, často tiež nazývané flexibilnými) s minimálnou kontaktnou plochou 95 % plochy dlaždice; pri nedodržaní tejto zásady hrozí vznik lokálnych trhlín pri jednotlivých, takto postihnutých dlaždiciach (schematicky na obr. 2) a v neposlednom rade nedochádza k dostatočnému prestupovaniu tepla (dutiny pôsobia ako tepelná izolácia).
Obr. 2 Schematické znázornenie chýb dlažby spôsobených nepodopretím celej plochy dlaždice
Praktická ukážka – diagnostika
Po odstránení dlaždice sa zistilo nedostatočné podopretie dlaždice lepiacou hmotou na celej ploche (obr. 4). Táto skutočnosť svedčí o lepení dlaždíc do už obschnutej lepiacej hmoty. Nepodopretie keramického prvku lepiacou hmotou na celej ploche však, samozrejme, nebolo príčinou vzniknutých porúch.
Obr. 3 Sonda – dilatačná škára v betónovom podklade | Obr. 4 Detail rubovej strany pravej časti odrezanej dlaždice svedčiaci o nedostatočnej kontaktovej ploche medzi dlaždicou a lepidlom |
Praktická ukážka – riešenie problému
a) vyplnením škár pružným tmelom (napr. silikónom),
b) použitím dilatačných profilov, ktoré majú oproti silikónom podstatne vyššiu životnosť.
Ak nemožno rešpektovať zásadu o priebežnosti dilatačnej škáry celou konštrukciou, možno použiť dilatačno-izolačné fólie. Tie vyrovnávajú napätie vznikajúce medzi podkladom a dlažbou alebo obkladom, spôsobené rozdielnou tepelnou rozťažnosťou oboch materiálov (obr. 5).
Príklad výberu nevhodných keramických dlaždíc na použitie v exteriéri
Záver
Literatúra:
[1] DROCHYTKA, R. a kol.: Keramické obklady a dlažby. Správné užití keramických obkladaček a dlaždic. 1. vydanie. Hradec Králové: VEGA 2000. 187 s. ISBN 80-900860-5-5.
[2] SOKOLÁŘ, R.: Technologie obkládání I. Příprava a provádění podkladu. 1. vydanie. Praha: SiliS 2003. 63 s. ISBN 80-86821-00-5.
[3] SOKOLÁŘ, R.: Technologie obkládání II. Obkládání v interiéru. 1. vydanie. Praha: SiliS 2003. 78 s. ISBN 80-86821-01-3.
[4] SOKOLÁŘ, R.: Technologie obkládání III. Obkládání v exteriéru. 1. vydanie. Praha: SiliS 2003. 65 s. ISBN 80-86821-02-1.
[5] SOKOLÁŘ, R.: Materiály pro obkladače 1. 1. vydanie. Praha: SiliS 2004. 63 s. ISBN 80-86821-00-5.
[6] SOKOLÁŘ, R.: Materiály pro obkladače 2. 1. vydanie. Praha: SiliS 2004. 63 s. ISBN 80-86821-00-5.
[7] DROCHYTKA, R., BYDŽOVSKÝ, J., BROŽOVSKÝ, J. a kol.: Stavební chyby od A do Z. 1. vydanie. Praha: Verlag DASHÖFER 2004. ISSN 1214-7060.
prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc., Ing. Radomír Sokolář, PhD.
FOTO: autori
prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc. pracuje na Vysokom učení technickom v Brne ako vedúci Ústavu technologie stavebních hmot a dílců Fakulty stavební VUT v Brne. Jeho vedeckou špecializáciou je predovšetkým trvanlivosť stavebných materiálov a predikácia životnosti stavieb, okrem toho sa zaoberá aj možnosťami ochrany stavebných konštrukcií aplikáciou vhodných typov sekundárnych ochrán, ako aj vývojom rôznych druhov hmôt vyrábaných s využitím odpadových surovín. V oblasti výskumu a vývoja nových typov stavebných materiálov publikoval viac než 300 odborných statí doma i v zahraničí.
Ing. Radomír Sokolář, PhD. – odborný asistent v odbore keramika v Ústave technologie stavebních hmot a dílců Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brne. V rámci vedeckého zamerania sa dlhodobo zaoberá využívaním odpadových látok v technológii výroby stavebnej keramiky. Je autorom a spoluautorom niekoľkých odborných publikácií zaoberajúcich sa problematikou správneho ukladania obkladov a dlažieb a diagnostikou ich chýb.