Systémy riadenia v Opatov Parku
Automatizované budovy využívajúce moderné technológie, ktoré pomáhajú znižovať prevádzkové náklady a záťaž životného prostredia, sa postupne stávajú štandardom. Patrí medzi ne aj administratívne centrum Opatov Park I, ktoré sa stalo novým sídlom spoločnosti Skanska. Na výstavbe komplexu sa podieľala okrem iných aj spoločnosť Siemens, ktorej technológie umožňujú centrálne ovládať systémy vykurovania, chladenia, osvetlenia či vonkajších žalúzií, a znižujú tak prevádzkové náklady budovy.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Realizácia v číslach Na stavbe je:
|
Inteligentný systém riadenia
Mozgom automatizovaného riadenia budovy je inteligentný systém Desigo spoločnosti Siemens, ktorý centrálne riadi systémy vykurovania, chladenia a osvetlenia. Centrálne sa riadi aj tienenie – systém automaticky upravuje pozíciu vonkajších žalúzií. Všetky tieto čiastkové systémy sú prepojené s cieľom optimalizovať vnútorné prostredie budovy a spotrebu energie v závislosti od vnútorných a vonkajších podmienok.
Na streche objektu sú inštalované dve meteocentrály, ktoré dodávajú riadiacemu systému informácie o aktuálnej teplote vzduchu, svetelných podmienkach, smere a intenzite vetra, ako aj o zrážkových úhrnoch. Riadiaci systém analyzuje získané dáta a následne upravuje výkon vykurovania, respektíve chladenia v budove, zažína a zhasína svetelné zdroje v objekte alebo mení pozície okenných žalúzií.
Zónová regulácia
Systémy osvetlenia a vykurovania/chladenia sa riadia zónovaním, ktoré umožňuje aj pri zachovaní tepelného komfortu užívateľov významne znížiť spotrebu energie. Cez deň sa systémy riadia podľa počasia a obsadenosti pracovísk, od šiestej hodiny večer do ôsmej hodiny ráno pracujú systémy v úspornom režime – na ich reaktiváciu je nevyhnutné použiť tlačidlá. Aby sa dalo vyhovieť individuálnym požiadavkám na teplotu v kancelárskych priestoroch, umiestnili sa v jednotlivých zónach jednotky typu fancoil, ktoré možno ovládať ručnými ovládačmi na stenách. Individuálne požiadavky na intenzitu osvetlenia na pracoviskách rieši približne 750 stmievateľných stojacích lámp umiestnených nad kancelárskymi stolmi. Intenzita osvetlenia spoločných priestorov – ako sú chodby a lávky – sa mení podľa denného času a obsadenosti budovy. Samozrejmosťou je možnosť iného nastavenia koridorových svetiel pri upratovaní či pochôdzkach strážnej služby objektu.
Vonkajšie žalúzie
Zaujímavé riešenie predstavuje aj systém približne 435 vonkajších žalúzií. Riadiaci systém vypočítava ich pozíciu v závislosti od denného času a ročného obdobia (teda vzhľadom na postavenie slnka), aktuálnych poveternostných podmienok (jasno, oblačno, zatiahnuté), vonkajšej teploty (eliminácia tepelných strát) a orientácie konkrétneho okna podľa svetových strán (GPS súradnice, orientácia fasády, tvar budovy). Užívateľ môže žalúzie vytiahnuť či zatiahnuť aj ručne, ak je však ich poloha z pohľadu riadiaceho systému nevhodná (vzhľadom na tepelné straty budovy), ich pôvodná pozícia sa po 10 minútach automaticky obnoví (čas individuálneho nastavenia polohy žalúzií možno predĺžiť). Okrem regulácie svetelných podmienok fungujú vonkajšie žalúzie aj ako tepelný štít budovy. Individuálne nastavenie žalúzií možno vykonať priamo z počítača zamestnanca, ktorý chce nastavenie zmeniť, a to prostredníctvom jednoduchej intranetovej aplikácie. Do počítačov pritom nie je nutné inštalovať žiadny doplnkový softvér, všetko sa ovláda cez webovú stránku zobrazenú v štandardnom internetovom prehliadači. Užívatelia navyše nemusia zadávať žiadne prihlasovacie údaje, ich identifikácia sa rieši pomocou prihlásenia do operačného systému Windows.
Prenos dát a komunikácie
O dátovú integráciu systémov vykurovania, chladenia, osvetlenia, žalúzií, klimatizácie a požiarnych klapiek sa stará riadiaci systém Desigo Insight, ktorý obsahuje takmer 10 000 hardvérových dátových bodov. Súčasťou systému sú aj dve tepelné čerpadlá, ktorých činnosť takisto pomáha znižovať spotrebu energie v budove. Výmena dát sa realizuje prostredníctvom komunikačných zberníc BACnet, LON, KNX a DALI. Plne automatizované ovládanie všetkých vyššie uvedených čiastkových systémov môžu pracovníci správy budovy v riadiacej jednotke prepnúť do režimu ručného ovládania – napríklad pri umývaní okien alebo žalúzií.
Systém automatického riadenia kľúčových technológií pg 111028 umožňuje prevádzkovať budovu efektívne (z ekonomického hľadiska) a súčasne šetrne k životnému prostrediu. Možnosti nastavenia niektorých parametrov na jednotlivých pracoviskách pritom pamätajú aj na individuálne požiadavky pracovníkov.
Článok pripravila Petra Šťávová s využitím podkladov spoločnosti Siemens.
Foto: Siemens
Ing. Jakuba Hlubinku, systémového inžiniera spoločnosti Siemens, s. r. o., sme sa spýtali na niekoľko doplňujúcich informácií:
Ako sa v budove zabezpečuje vetranie a jeho regulácia? Čo definícia jednotlivých zón? Ako sa určila? Tradične podľa smerovania fasády k svetovým stranám? V rámci problematiky vzťahu spotreby energie a kvality prostredia treba vždy nájsť kompromis medzi nákladmi na energiu a kvalitu vnútorného prostredia. S využitím technických prostriedkov v podobe moderných systémov merania a regulácie možno zabrániť zbytočnému plytvaniu energiou. Napríklad pomocou okenného kontaktu, ktorý informuje o otvorenom okne, možno obmedziť vykurovanie/chladenie v príslušnom priestore. Na základe priameho merania kvality vzduchu v priestore možno privádzať len nevyhnutné množstvo čerstvého vzduchu, a tak významne obmedziť energetické nároky budovy. Takýto postup sa úspešne využíva v priestoroch s veľkou koncentráciou osôb, ako sú kiná, divadlá či konferenčné sály. Pri konkrétnych projektoch už potom ďalej vo veciach spotreby záleží na zámeroch developera. Ak sú vstupné investície nižšie a do projektu sa nasadí jednoduchšia a lacnejšia regulácia, vedie to k vyšším prevádzkovým nákladom neskoršieho užívateľa. Čo ukáže budúcnosť? Aké technológie a systémy sa budú uplatňovať? |
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.