Technickรฉ zariadenia do budov s takmer nulovou potrebou energie
Eurรณpska smernica o energetickej nรกroฤnosti budov definuje vลกeobecnรฉ poลพiadavky na vรฝstavbu vลกetkรฝch novรฝch budov tak, aby spฤบลali kritรฉriรก budov s takmer nulovou potrebou energie. Tieto poลพiadavky sรบ v ฤeskej republike zakotvenรฉ v zรกkone ฤ. 406/2000 Sb. o hospodaลenรญ energiรญ a v nadvรคzujรบcich vyhlรกลกkach (u nรกs ide o zรกkony ฤ. 555/2005 Z. z. a ฤ. 300/2012 Z. z. a vyhlรกลกku ฤ. 364/2012 Z. z.). Prรญspevok ukazuje na prรญklade rodinnรฉho domu, ako moลพno splniลฅ kritรฉriรก budovy s takmer nulovou potrebou energie vhodnou kombinรกciou technickรฝch systรฉmov.
Budovy s takmer nulovou potrebou energie
V sรบvislosti s implementรกciou poลพiadaviek smernice ฤ. 2010/31/Eร v ฤeskej republike je nevyhnutnรฉ, aby novรฉ budovy spฤบลali v roku 2020 poลพiadavky na budovy s takmer nulovou potrebou energie. ฤasovรฉ ukotvenie poลพiadaviek stanovuje [1]. Pod pojmom budova s takmer nulovou potrebou energie (nZEB โ Nearly Zero Energy Building) sa rozumie โbudova s veฤพmi nรญzkou energetickou nรกroฤnosลฅou, ktorej potreba energie je v znaฤnom rozsahu pokrytรก z obnoviteฤพnรฝch zdrojovโ [1].
Praktickรบ strรกnku a realizรกciu tejto poลพiadavky rieลกi v ฤeskej republike predpis [2], priฤom poฤas nasledujรบcich rokov sa hodnota ukazovateฤพa energetickej nรกroฤnosti โ neobnoviteฤพnej primรกrnej energie โ pri referenฤnej budove postupne znรญลพi o ฮep,R (obr. 1). Hodnotenรก budova potom musรญ tรบto sprรญsnenรบ poลพiadavku dosiahnuลฅ zvรฝลกenรญm podielu systรฉmu vyuลพรญvajรบceho OZE alebo zlepลกenรญm obรกlky budovy.
Budova s takmer nulovou potrebou energie potom musรญ splniลฅ poลพiadavku hodnoty neobnoviteฤพnej primรกrnej energie znรญลพenej pri rodinnรฝch domoch o 25 %, pri bytovรฝch domoch o 20 % a pri ostatnรฝch budovรกch o 10 %.
K prรญsluลกnรฉmu dรกtumu sa pri budove s takmer nulovou potrebou energie sprรญsลuje sรบฤasne aj poลพiadavka na priemernรฝ sรบฤiniteฤพ prechodu tepla obรกlkou budovy, a to prostrednรญctvom referenฤnej budovy.
Obr. 1 Vรฝvoj poลพiadaviek na ukazovatele energetickej nรกroฤnosti budov vo vzลฅahu k vรฝchodiskovรฉmu stavu v roku 2012. Poลพiadavky roku 2020 zodpovedajรบ splneniu poลพiadavky na budovy s takmer nulovou potrebou.
Platรญ, ลพe poลพiadavka je nastavenรก na รบroveล 0,7 ร Uem,R (obr. 1). Poลพiadavky uvedenรฉ na obr. 1 pre rok 2020 sa vลกak podฤพa veฤพkosti energeticky vzลฅaลพnej plochy a vlastnรญka vzลฅahujรบ na niektorรฉ budovy uลพ od skorลกieho dรกtumu (tab. 1).
Prรญpadovรก ลกtรบdia rodinnรฉho domu
ล tรบdia rieลกi pรคลฅ variantov technickรฝch systรฉmov v rรกmci rodinnรฉho domu. Porovnรกva dosiahnutie poลพiadaviek na energetickรบ nรกroฤnosลฅ budov a zatriedenie podฤพa ukazovateฤพov energetickej nรกroฤnosti budov โ celkovej dodanej energie do budovy Qfuel, neobnoviteฤพnej primรกrnej energie QnPE v zรกvislosti od kvality obรกlky budovy a rozliฤnรฝch rieลกenรญ technickรฉho systรฉmu.
Predmetom ลกtรบdie je dvojpodlaลพnรฝ rodinnรฝ dom, ktorรฉho dispoziฤnรฉ rieลกenie umoลพลuje inลกtalรกciu rรดznych zdrojov tepla, naprรญklad zdrojov tepla, ktorรฉ si vyลพadujรบ vรคฤลกie priestorovรฉ nรกroky, ako kotol na drevo/pelety, akumulaฤnรฝ/solรกrny zรกsobnรญk a pod. Dispoziฤnรฉ rieลกenie predstavuje klasickรฉ ฤlenenie, pri ktorom sรบ v ฤพavej ฤasti 1. NP priestory technickรฉho zรกzemia a skladovรฉ priestory, zvyลกnรบ ฤasลฅ zaberรก obรฝvacรญ priestor a priestor kuchyne. V 2. NP sรบ detskรฉ izby, spรกlลa a kรบpeฤพลa.
Stanovenie hodnรดt ukazovateฤพov nZEB pri posudzovanom objekte
Pouลพรญvanรฝ spรดsob hodnotenia budov v ฤR je zaloลพenรฝ na princรญpe referenฤnej budovy, ktorรก sa vytvรกra pri kaลพdom posudzovanom prรญpade. Hodnoty zรญskanรฉ vรฝpoฤtom referenฤnej budovy potom stanovujรบ medze na zatriedenie budovy, priฤom absolรบtne hodnoty sรบ rรดzne v kaลพdom posudzovanom prรญpade. Pri tomto rodinnom dome (RD) sรบ platnรฉ referenฤnรฉ hodnoty ukazovateฤพov energetickej nรกroฤnosti (EN) uvedenรฉ v tab. 2.
Variantnรฉ rieลกenia technickรฝch systรฉmov v rodinnom dome
โข Variant 1 predpokladรก stav, pri ktorom sa vykurovanie a prรญprava TV zabezpeฤujรบ plynovรฝm kotlom, vetranie objektu zabezpeฤuje vetracia jednotka so spรคtnรฝm zรญskavanรญm tepla.
โข Variant 2 reprezentuje vyuลพitie tepelnรฉho ฤerpadla vzduch-voda na vykurovanie a na prรญpravu TV, vetranie objektu zabezpeฤuje vetracia jednotka so spรคtnรฝm zรญskavanรญm tepla.
โข Variant 3 predpokladรก stav, pri ktorom sa vykurovanie a prรญprava TV zabezpeฤujรบ kotlom na drevo a akumulaฤnรฝm zรกsobnรญkom s objemom 750 l, vetranie objektu zabezpeฤuje vetracia jednotka so spรคtnรฝm zรญskavanรญm tepla.
โข Variant 4 predstavuje priamovรฝhrevnรฝ systรฉm, pri ktorom sa vykurovanie objektu zabezpeฤuje pomocou vykurovacรญch rohoลพรญ, prรญprava TV sa uskutoฤลuje pomocou elektrickรฉho zรกsobnรญka TV s objemom 150 l. Vetranie objektu zabezpeฤuje vetracia jednotka so spรคtnรฝm zรญskavanรญm tepla.
โข Variant 5 predpokladรก stav, pri ktorom sa vykurovanie a prรญprava TV zabezpeฤujรบ elektrickรฝm kotlom a termickรฝm solรกrnym systรฉmom. Vetranie objektu zabezpeฤuje vetracia jednotka so spรคtnรฝm zรญskavanรญm tepla.
Obr. 2 Objekt rodinnรฉho domu: pรดdorys 1. NP | pรดdorys 2. NP |
Obr. 2 Objekt rodinnรฉho domu: juลพnรฝ pohฤพad | zรกpadnรฝ pohฤพad |
Hodnotenie energetickej nรกroฤnosti budovy z hฤพadiska nZEB
Vรฝpoฤet energetickej nรกroฤnosti pri vลกetkรฝch posudzovanรฝch rieลกeniach technickรฝch systรฉmov sa vykonal za predpokladu splnenia poลพiadavky na priemernรฝ sรบฤiniteฤพ prechodu tepla pre nZEB (tab. 2). Posรบdenie, ฤi danรฉ rieลกenie technickรฉho systรฉmu vyhovuje poลพiadavkรกm na budovy s takmer nulovou potrebou energie, sa potom obmedzuje na hodnotenie ukazovateฤพa neobnoviteฤพnej primรกrnej energie (obr. 3).
Obr. 3 Porovnanie variantov technickรฝch systรฉmov z pohฤพadu neobnoviteฤพnej primรกrnej energie QnPE za predpokladu dodrลพania minimรกlnej legislatรญvnej poลพiadavky na obรกlku budovy
Ak bude obรกlka budovy nastavenรก na minimรกlnu รบroveล poลพadovanรบ pri nZEB ลกtandarde, tzn. Uem = 0,23 W/(m2 . K), z pohฤพadu neobnoviteฤพnej primรกrnej energie spฤบลa budova poลพiadavku na nZEB pri variantoch technickรฝch systรฉmov 1 (zemnรฝ plyn), 2 (tepelnรฉ ฤerpadlo) a 3 (kotol na drevo). Pri tรฝchto variantoch teda netreba na splnenie poลพiadaviek vyhlรกลกky inลกtalovaลฅ ฤalลกie systรฉmy vyuลพรญvajรบce OZE, ฤo je vลกak v rozpore so zรกkladnou definรญciou nZEB, ktorรก pouลพitie OZE vyลพaduje.
Varianty vyuลพรญvajรบce elektrinu ako hlavnรฝ energonosiฤ nesplnia pri najhorลกej moลพnej obรกlke budovy poลพiadavku na neobnoviteฤพnรบ primรกrnu energiu, takลพe pri tรฝchto variantoch je nevyhnutnรฉ poฤรญtaลฅ so systรฉmom vyuลพรญvajรบcim OZE โ najฤastejลกie ide o fototermickรฝ alebo fotovoltickรฝ solรกrny systรฉm, prรญpadne doplnkovรฝ zdroj tepla na biomasu (kozubovรก vloลพka). V prรญpade priamovรฝhrevnรฉho systรฉmu by OZE mali pokryลฅ 12 193 kWh energie, v prรญpade systรฉmu s elektrickรฝm kotlom 16 472 kWh.
Zรกver
Sรบฤasnรก legislatรญva definuje poลพiadavky s vรฝhฤพadom do roku 2020 a po roku 2020, kedy zaฤรญnajรบ pri rodinnรฝch domoch platiลฅ poลพiadavky definujรบce budovu s takmer nulovou potrebou (nZEB).
Koncepcia technickรฉho systรฉmu mรก veฤพkรฝ vplyv na splnenie jednej z poลพiadaviek na nZEB โ na neobnoviteฤพnรบ primรกrnu energiu QnPE.
Aj predstavenรก ลกtรบdia ukรกzala vplyv technickรฝch systรฉmov na splnenie poลพiadaviek nZEB. Vo vลกeobecnosti moลพno povedaลฅ, ลพe rodinnรฉ domy s kondenzaฤnรฝm kotlom na zemnรฝ plyn, prรญpadne s tepelnรฝm ฤerpadlom a kotlom na biomasu (pelety, drevnรบ hmotu), nebudรบ maลฅ problรฉm splniลฅ poลพiadavky na nZEB, ak budรบ maลฅ obรกlku kvalitatรญvne nastavenรบ na รบroveล nZEB.
Sรบฤasne treba podotknรบลฅ, ลพe iลกlo o prรญpadovรบ ลกtรบdiu pre jeden konkrรฉtny rodinnรฝ
dom. A hoci vรฝsledky moลพno pauลกalizovaลฅ, treba braลฅ ohฤพad na ich moลพnรฉ rozpรคtie spรดsobenรฉ typom objektu, koncepciou modelu a jeho okrajovรฝmi podmienkami.
Rodinnรฉ domy, ktorรฉ vyuลพรญvajรบ elektrickรฉ vykurovanie a prรญpravu TV pomocou elektriny, budรบ musieลฅ maลฅ vลพdy doplnkovรฝ zdroj na drevnรบ hmotu v kombinรกcii s fototermickรฝm alebo fotovoltickรฝm solรกrnym systรฉmom.
Literatรบra
1. Zรกkon ฤ. 406/2000 Sb. o hospodaลenรญ energiรญ ve znฤnรญ pozdฤjลกรญch pลedpisลฏ.
2. Vyhlรกลกka ฤ. 78/2013 Sb. o energetickรฉ nรกroฤnosti budov (pozn. รบฤinnรก k 1. 4. 2013).
3. TNI 730331 Energetickรก nรกroฤnost budov โ Typickรฉ hodnoty pro vรฝpoฤet, UNMZ, 4/2013.
Prรกca bola podporenรก programom Competence Centres programme of the Technology Agency of the Czech Republic, projekt No. TE02000077 โSmart Regions โ Buildings and Settlements Information Modelling, Technology and Infrastructure for Sustainable Development“.
Text: prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Miroslav Urban, PhD.
Obrรกzky: autori
Autori pรดsobia na Katedre TZB SvF ฤVUT v Prahe, Karel Kabele je vedรบci tejto katedry.
ฤlรกnok bol uverejnenรฝ v ฤasopise TZB Haustechnik 3/2017.