Technológia 21. storočia v novom sídle firmy Viessmann v Bratislave
25. augusta 2007 uviedla firma Viessmann do prevádzky nové školiace, predvádzacie a administratívne centrum v Bratislave. Z hľadiska technického zariadenia ide o príklad budovy s využitím najnovších technológií, ako aktívne betónové jadro (ABJ) (použité prvý raz na Slovensku), natural cooling, aktívna fasáda či inteligentný systém riadenia budovy a elektroinštalácie objektu.
Primárnym materiálom a princípom stavby je sklo a jeho transparentnosť. Budova má otvorenú dvojpodlažnú vstupnú halu, zasklené priehľady do všetkých priestorov, zasklené ukončenia priečok a veľkoplošnú kanceláriu. Kontrastom k transparentnosti skla sú povrchy stien, stĺpov a stropu z pohľadového betónu bez omietky.
Rozdeľovače aktívneho jadra | Dvojplášťová celosklená fasáda |
Technické údaje
Zdroj tepla je situovaný v administratívnej časti. V predvádzacej miestnosti sú nainštalované funkčné kotly a zariadenia na výrobu tepla v počte 24 kusov, ktoré slúžia na školiace účely. Ide o:
- plynové stacionárne kotly, kotly na tuhé palivá a tepelné čerpadlá (rezervovaných 6 miest),
- plynové nástenné kotly (rezervovaných 12 miest),
- kompaktné vykurovacie centrály (6 miest),
- plynové kotly stredných výkonov (4 miesta),
- solárny systém na ohrev TV.
Na každom podlaží je zdvojená podlaha. V tomto priestore sa vedú všetky rozvody vykurovania, chladenia, vzduchotechniky, zdravotechniky a solárneho systému. Stropy sú z liateho pohľadového betónu, plasticky doplnené ostrovčekmi z perforovaného sadrokartónového podhľadu z dôvodu zabezpečenia cirkulácie vzduchu.
Výpočtové parametre Leto
Parametre médií Vykurovanie Chladenie: |
Vykurovanie
Potreba tepla sa zabezpečuje z vlastného zdroja, ktorý je zostavený takto:
- tepelné čerpadlo vzduch/voda typ VITOCAL 350 AWO110 s menovitým tepelným výkonom Qúk = 11 kW na inštaláciu v exteriéri,
- tepelné čerpadlo voda/voda typ VITOCAL 300 WW232 s menovitým tepelným výkonom Qúk = 43,0 kW a chladiacim výkonom Qchl = 35,6 kW, ako primárny zdroj sa využíva studničná voda napojená oddeľovacím výmenníkom,
- stacionárny kondenzačný plynový kotol VITOCROSSAL 300 CM3 s modulovaným sálavým plynovým horákom MatriX s menovitým tepelným výkonom Q = 29 až 87 kW pri teplotnom spáde 50/30 °C.
- Na vykurovanie sa využíva odpadové teplo z predvádzacej miestnosti, produkované počas školiacich procesov. Na akumuláciu vykurovacej vody sa navrhol zásobník VITOCELL 050 SVP s objemom 1 000 l.
Predvádzacia miestnosť | Technologická miestnosť |
Príprava teplej vody
Ohrev TV sa zabezpečuje bivalentným zásobníkovým ohrievačom (kotol/solár) VITOCELL-B 300 EVB s objemom 300 l.
Odovzdávanie tepla
Kancelárske priestory sa vykurujú teplovodným systémom, podlahovými konvektormi v kombinácii so stropným vykurovaním (BKA „beton kern aktivierug“ – zabetónovanými rúrkami v jadre betónovej stropnej dosky – neutrálna os) a teplovzdušným systémom VZT na teplotu +21 °C. Vykurovací výkon jadra pri rozstupe rúrok 15 cm je 30 W/m2.
Dynamickým zdrojom sú podlahové konvektory s regulačnými ventilmi so servopohonom ovládaným z priestorového regulátora.
Miestnosť vzduchotechniky | Vnútorné priestory centra |
Chladenie
Potreba chladu sa zabezpečuje z vlastného zdroja:
- strojovým chladením – výrobníkom chladiacej vody, ktorý sa navrhol na výrobu chladiacej vody vo vyhotovení do vonkajšieho prostredia, s plynulou reguláciou otáčok ventilátorov kondenzátora, s dvoma chladiacimi okruhmi, chillerom s rozsahom pracovných teplôt 7/12 °C (médium je 35 % zmes ETG) a s chladiacim výkonom Qchl = 40,0 kW,
- natural coolingom pre BKA – zabetónovanými rúrkami v jadre betónovej stropnej dosky, pričom zdrojom je studničná voda.
Priestory servera sa budú chladiť jednotkou SPLIT na teplotu +22 °C.
Odovzdávanie chladu
Kancelárske priestory sa chladia chladiacim systémom so stropným chladením BKA v kombinácii s VZT na teplotu +26 °C, chladiaci výkon jadra pri rozchode rúrok 15 cm je 40 W/m2. Ako zdroj chladu pre jadro sa použila studničná voda v systéme natural cooling. Pre VZT sa chladiaca voda pripravuje strojovým chladením. Odpadová voda sa po energetickom využití, čiže odovzdaní chladu, využíva na zavlažovanie.
Skúsenosti z praxe
Aj keď sa v novom sídle firmy Viessmann použili niektoré na Slovensku zatiaľ celkom neoverené technológie, prvé ohlasy používateľov budovy sú pozitívne. Technické vybavenie budovy na takejto úrovni si síce podľa projektanta TZB vyžadovalo maximálne náročnú a precíznu realizáciu, výsledok však stojí za to.
Druh stavby: Novostavba / občianska budova
Miesto: Bratislava
Investor: Viessmann, s. r. o., Bratislava
Autori architektonického riešenia: RSE Planungsgesellschaft, Kassel
Hlavný projektant: Archstudio Bobek – Jávorka (ABJ)
Projektant ÚK + Chl.: Dipl. Ing. Jaroslav Polák
Generálny dodávateľ stavby: BCI, a. s., Žilina
Začiatok výstavby: 09/2006
Ukončenie výstavby: 08/2007
Celková úžitková plocha: 905,58 m2
Hlavní subdodávatelia:
Fasáda: BAUFRANK GmbH
Vzduchotechnika, chladenie: ABC Klima, s. r. o., Bratislava
Vykurovanie, predvádzacie centrum: Niersberger, s. r. o., Žilina
Meranie a regulácia: ABC Klima, s. r. o./SAUTER
Štruktúrovaná kabeláž, EZS: HETECH, a. s.
EIB – elektroinštalácie: ABB, s. r. o.
(sf)
Redakčne spracované z podkladov Dipl. Ing. Jaroslava Poláka a spoločnosti Viessmann, s. r. o.
Foto: Dano Veselský, Paťo Safko