Tepelné čerpadlá a ich využitie v starších budovách
Tepelné čerpadlá sa stávajú najobľúbenejšími zdrojmi tepla v novostavbách. Niet sa čomu čudovať. Novostavby sú už od začiatku zateplené, majú nové okná a plošné sálavé systémy podlahového vykurovania a chladenia sú už pri nich samozrejmosťou. Tepelné čerpadlo je nielen logickou ale aj najvýhodnejšou alternatívou.
Ako je to v starších alebo už existujúcich budovách?
Tie obvykle všetky tieto podmienky nespĺňajú, alebo ich spĺňajú iba čiastočne, pretože boli postavené už pre niekoľkými rokmi. Môže byť tepelné čerpadlo vhodné aj do starších budov?
Tepelné čerpadlo funguje tým efektívnejšie, čím menší je rozdiel medzi teplotou okolitého prostredia a teplotou prívodu kúrenia. Teplota prívodu označuje teplotu vykurovacej vody, ktorá prúdi do podlahového kúrenia alebo do radiátorov a meria sa hneď za výstupom zo zariadenia na výrobu tepla.
Problémy, s ktorými sa musí tepelné čerpadlo vysporiadať v starších budovách:
- Teplota vzduchu, spodnej vody alebo pôdy je najmä v zime veľmi nízka.
- Zároveň je teplota prívodu kúrenia v starších budovách zvyčajne dosť vysoká.
Na vyrovnanie teplotných rozdielov spotrebuje vykurovací systém viac elektrického prúdu. Aj napriek tomu však môže tepelné čerpadlo fungovať efektívne, pretože dokáže získať zo spotrebovanej elektrickej energie spravidla 4 -5 násobok tepelnej energie.
Za akých podmienok sa oplatí použiť tepelné čerpadlo v starších budovách?
Máte 30, 40 alebo aj viac ako 50-ročný dom? Ak odvtedy neprebehla žiadna energetická rekonštrukcia, je rozumné vymeniť vykurovací systém. Na výpočet toho, či sa finančne oplatí použiť tepelné čerpadlo aj v staršej budove sa používa ako ukazovateľ ročný výkonnostný faktor, teda SPF (Seasonal Performance Factor). Udáva, koľko jednotiek tepla vygeneruje tepelné čerpadlo z jednej jednotky elektriny.
SPF = vykurovacie teplo (v kWh/rok)/el. prúd (v kWh/rok)
Tepelné čerpadlo je hospodárnejšie ako plynové kúrenie, ak je SPF tepelného čerpadla vyšší ako 2,5. V praxi by však mal byť ročný výkonnostný faktor čerpadla vyšší ako vzorové hodnoty, pretože by sa mala vrátiť aj vyššia obstarávacia cena tepelného čerpadla a náklady na pravidelnú údržbu.
Typické hodnoty faktora SPF u jednotlivých typov tepelných čerpadiel: tepelné čerpadlo vzduch/voda: 2,9 (niektoré aj 4 – 5), tepelné čerpadlo soľanka/voda: 3,9, tepelné čerpadlo voda/voda: 5.
WOLF CHA-MPIÓN Šetrné k životnému prostrediu, tiché a efektívne: CHA-Monoblock vzduch/voda je najtichšie tepelné čerpadlo na trhu! Vďaka použitiu inovatívnej chladiacej kvapaliny R290 je mimoriadne šetrné k životnému prostrediu.
Pomocou invertorovej technológie vykuruje aj chladí s ideálnou moduláciou. Výsledkom je príjemné teplo v zime a jemné chladenie v lete. CHA-Monoblock je k dispozícii v dvoch verziách: 07/400 V a 10/400 V.
Pri kúpe tepelného čerpadla WOLF využite dotácie!
Na výmenu zdroja tepla sa vzťahujú aj štátne dotácie z programu Plán obnovy, v rámci ktorého je vyčlenených 582 mil. € na obnovu 30 000 rodinných domov. Program je vhodný pre žiadateľov, ktorí plánujú robiť rozsiahle úpravy starších rodinných domov – od zateplenia, výmeny okien a zdroja tepla, až po zelenú strechu alebo tieniacu techniku.
WOLF je expert na vnútorné prostredie.
Rozmýšľate o tepelnom čerpadle? Radi vám pomôžeme vybrať to správne zariadenie. Vytvárame kompletné riešenia, ktoré prinášajú zaujímavé výhody. Zariadenia WOLF medzi sebou efektívne komunikujú a vďaka aplikácii WOLF SmartSet ich možno ovládať alebo regulovať na diaľku prostredníctvom smartfónu, tabletu alebo počítača. Kedykoľvek a odkiaľkoľvek.
Viac informácií nájdete na: slovensko.wolf.eu.
Zdroj: PR článok Wolf Slovenská republika s.r.o.