Tri navzájom prepojené energetické formy na jednom statku
Na okraji Nordeifelu si splnil herec Thomas M. Held, známy okrem iného z nemeckého komediálneho televízneho seriálu Sechserpacks a telenovely Lena – Liebe meines Lebens, dva sny – bývanie na samote a energetickú sebestačnosť. Na pozemku 180-ročného sedliackeho statku sa nachádza budova ponúkajúca 140 m2 obytnej plochy, hostinec s plochou 70 m2 a stajňa. Statok sa nachádza na samote, kde môžete podľa slov Thomasa Maximiliana Helda o sieťach mobilných operátorov len snívať.
Energetická sebestačnosť predstavovala veľkú výzvu. Televízna hviezda, ktorá prevzala väčšinu modernizácie statku do svojich rúk, si urobila predtým, ako vymenili plynové kúrenie spoločne s plynovou nádržou za tepelné čerpadlo, o novom spôsobe vykurovania dôkladný prieskum. K fotovoltickým panelom s plochou 40 m2 a teplovdzušnej kachľovej peci sa po odporúčaní odborníka výrobcu tepelného čerpadla rozhodli vybrať tepelné čerpadlo vzduch – voda.
Po obnove pokrýva energia získaná z fotovoltických panelov približne 70 % elektrickej energie potrebnej na prevádzku tepelného čerpadla. Vďaka tomu nie je výhodné len vykurovanie, ale tepelné čerpadlo sa stará aj o prípravu teplej vody, a to z energie získanej zo slnečného žiarenia. Z tohto zo začiatku kritizovaného projektu sa tak nakoniec stal príklad pre množstvo susedov. Čoraz častejšie sa chodia k Thomasovi pýtať na jeho skúsenosti a možnosti, ktoré ponúkajú obnoviteľné zdroje energie.
Projekt
Názov projektu: Bytová budova, statok Eifeler Dreiseitenhof, Mechernich, okres Euskirchen, južná časť severného Porýnia-Vestfálstka, Nemecko
Inštalované zariadenia: tepelné čerpadlo vzduch – voda Stiebel Eltron WPL 25 AC, vyrovnávací zásobník vykurovacej vody SBP 200, zásobník teplej vody SBB 301 WP, prietokový zásobník SBS 801, 20 fotovoltických panelov TEGREON
Zvláštnosť projektu: prepojenie inštalovaných zariadení s teplovzdušnou kachľovou pecou
Bytová budova Mechernich
Rok výstavby: približne 1836
Obytná plocha: 140 m2
Hostinec: 70 m2
Rok obnovy hlavnej budovy: 2015
Vykurovacie telesá: radiátory
Financovanie: MPA podpora
Použité materiály: prírodná nepálená tehla
Tri energetické formy
Na zabezpečenie obnoviteľnej energie na vykurovanie a ohrev teplej vody sa skombinovali tri zdroje: tepelné čerpadlo vzduch – voda Stiebel Eltron WPL 25 AC, teplovzdušná kachľová pec a 20 fotovoltických panelov TEGREON. Zvolené tepelné čerpadlo presvedčilo majiteľov svojou vysokou energetickou efektivitou na úrovni A++. Dokonca aj pri mínusových teplotách dosahuje efektivita prívodnej teploty do +55 °C. Perfektné na kombinovanie s klasickými radiátormi. Použité fotovoltické panely sa dajú rýchlo namontovať a disponujú pozitívnou výkonnostnou toleranciou. Konkrétne produkujú o 3 % viac energie, ako je uvedené.
Súprava je zapojená cez SWA menič a bránu Internet-Service-Gataway (ISG) s doplnkovou funkciou SG-Ready, ako aj ISG plus.
Thomas aM. Held, majiteľ statku
Aká bola vaša vízia energetickej nezávislosti?
Chceli sme vytvoriť priestor na bývanie, ktorý by bol energeticky nezávislý. A tým nemyslím len vlastnoručné štiepanie dreva do kachieľ, ale aj čo najinteligentnejší spôsob získavania obnoviteľnej energie. Bolo nám jasné, že 100 % nezávislosť je len ilúziou, ale chceli sme dosiahnuť maximálne možné optimum.
Aké opatrenia ste konkrétne vykonali?
V kopcovitom regióne, akým je Eifel, by bola realizácia zemných vrtov veľmi náročná. Preto bolo tepelné čerpadlo vzduch – voda od začiatku jasnou voľbou. V tepelnom čerpadle WPL 25 AC od spoločnosti Stiebel Eltron sme našli zariadenie, ktoré vďaka vysokej prívodnej teplote +55 °C dosahuje úžasnú energetickú efektívnosť. A zároveň bolo vhodné aj pre naše radiátory. Celý statok zásobuje teplom na vykurovanie a teplou vodou. Elektrickú energiu potrebnú na jeho prevádzku produkujeme z väčšej časti pomocou fotovoltických panelov.
Ako doplnkový zdroj tepla využívate aj teplovzdušnú kachľovú pec?
Áno, veľkou výzvou bolo všetky zariadenia produkujúce energiu inteligentne navzájom prepojiť. Teplovzdušná pec je napojená na vyrovnávací zásobník teplej vody s objemom približne 50 až 80 l/kW. Zároveň sme sa tam rozhodli ukladať prebytočnú energiu získanú z fotovoltických panelov. Aby na ohrev zvýšených objemov vody nebola potrebná žiadna doplnková energia, používa sa zásobník iba vtedy, ak je k dispozícii nadbytočné teplo. Veľká časť elektriny získanej z fotovoltických panelov ide na prevádzku tepelného čerpadla.
Ste s riešením, pre ktoré ste sa rozhodli, spokojní?
Áno, sme z neho úplne nadšení. Získali sme určitý stupeň energetickej nezávislosti, o ktorom sme si mysleli, že je reálny. Druhý raz by som sa možno rozhodol pre ploché radiátory na stenu. V prípade starších budov ponúkajú ďalšie výhody.
TEXT + FOTO | Stiebel Eltron
Článok bol uverejnený v časopise Správa budov 2/2018.