V Ďurkove, v Košickom kraji, postavia prvú geotermálnu elektráreň
Vyše desaťročný projekt Geoterm na využitie veľkých zásob geotermálnej energie v Olšavskej doline medzi obcami Ďurkov, Olšovany a Bidovce v okrese Košice - okolie sa po rokoch stagnácie pohol dopredu. Konštatovali to po dnešnom historicky prvom spoločnom stretnutí zástupcovia zainteresovaných strán - SPP, Teplárne Košice (TEKO), Košického samosprávneho kraja (KSK) a Ministerstva hospodárstva SR, ktoré stretnutie iniciovalo.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
K ďalším záverom spresnil, že do mesiaca skonkretizujú ekonomiku, časové termíny a navrhnú technické riešenia, akým spôsobom sa bude vyrábať elektrina a teplo a ktoré regióny budú mať prednosť. Jahnátek informoval, že do projektu vstupuje KSK, keďže vrty sú na jeho území. Účastníci sa tiež dohodli, že využívať sa bude celá oblasť Košickej kotliny, nielen existujúce vrty, čiže bude sa pokračovať v ďalších zhruba deviatich vrtoch. Projekt plne korešponduje so smernicou EÚ o využití obnoviteľných zdrojov energie a energetickou koncepciou vlády do roku 2030.
Zástupcovia SPP, ktorý je majoritným, takmer 96-% akcionárom v spoločnosti Geoterm, informovali, že geotermálna elektráreň v Ďurkove by podľa ich štúdie realizovateľnosti mala mať inštalovaný výkon 3,5 MW a zásobovať by mohla 11 000 domácnosti. Náklady na jej realizáciu spolu s doterajšími investíciami budú predstavovať približne 30 miliónov eur (903,8 milióna Sk).
„Doteraz SPP investoval v Olšavskej doline 13 miliónov eur (391,6 milióna Sk), preto je potrebné projekt dokončiť,“ zdôraznil predseda Dozornej rady Geotermu a člen Predstavenstva SPP Hans-Gilbert Meyer. Podľa neho návratnosť investície očakávajú do 15 rokov. V súvislosti výstavbou elektrárne pripomenul, že prinesie aj ďalšie efekty pre región, ako je zamestnanosť pri výstavbe či obsluhe elektrárne, ale najmä využitie odpadového tepla pre rekreačné účely, napríklad akvapark, či vykurovanie skleníkov.
Jahnátek ďalej poznamenal, že pravdepodobne bude potrebné prehodnotiť parametre elektrárne a využiť najnovšie technológie. Potvrdil zároveň spoluúčasť štátu na projekte prostredníctvom TEKO, ale „štát je pripravený aj na variant, že celú investičnú činnosť preberie na seba SPP“.
„Až teraz sa začína reálne pracovať na projekte Geoterm,“ uviedol predseda Predstavenstva TEKO Ladislav Lazár. Aj podľa neho bude v prvom rade potrebné realizovať geotermálnu elektráreň a následne využívať odpadové teplo. „My záujem o vstup do projektu máme, ale všetky práva vlastní SPP a je to na spoločnom rozhodnutí, nielen na našom,“ dodal.
Začiatky projektu Geoterm siahajú ešte do roku 1994, kedy sa vypracovala prvá rozsiahla štúdia spoločnosťami CFG a Slovgeoterm, financovaná prostredníctvom európskych programových fondov PHARE. V rokoch 1998 a 1999 sa realizovali tri prieskumné vrty. Následne sa uskutočnili viaceré testy, seizmické pozorovania a hydrodynamické skúšky, ktoré vyhodnotili parametre geotermálneho zdroja. Prieskum potvrdil výdatnosť zdroja 50 – 65 litrov za sekundu. Teplota na ústí vrtov dosahovala 123 – 129 stupňov Celzia a ložisková teplota v hĺbke 3000 metrov mala hodnotu 143 stupňov Celzia. Podľa prieskumu je v podzemí v súčasnosti nevyužívaný tepelný zdroj o výkone 100 MW.
Zdroj: TASR