V rodinných domoch pod Tatrami vsádzajú na teplovzdušné krby
Majitelia rodinných domov pod Tatrami čoraz viac investujú do výstavby teplovzdušných krbov, ktoré pomáhajú znižovať spotrebu plynu. Slúžia najmä v prechodnom období, ale podľa vlastníkov, ak sú odborne zvládnuté, možno nimi vykúriť nielen obývačku, či halu, kde sú najčastejšie situované, ale i ďalšie priestory domu či rekreačného objektu aj počas zimných mesiacov.
„Ročne zhotovíme 50 až 60 krbov. V súčasnosti sú stále najžiadanejšie teplovzdušné, ktoré sú cenovo dostupnejšie ako napríklad akumulačné,“ povedal pre TASR Ľubomír Jurčo zo spoločnosti Krbytatry, ktorá pôsobí v regióne takmer sedem rokov.
Na margo efektívnosti tohto spôsobu vykurovania, respektíve prikurovania v rodinných domoch Jurčo uviedol, že nejde o malú investíciu. Výstavba vyjde približne na 2350 eur (70 796 Sk), ale aj viac, v závislosti od použitých materiálov, výkonu a podobne. Návratnosť odhadol na päť až šesť rokov.
„Doma používame plyn zväčša len na varenie. Spotrebu dreva počas vykurovacej sezóny odhadujem na 20 až 25 bežných metrov,“ priblížil vlastné skúsenosti Jurčo. Dodal, že z hľadiska výhrevnosti je lepšie tvrdé drevo, ale pod Tatrami sa využíva predovšetkým mäkké smrekové drevo.
Zdroj: TASR