Vetranie halovรฝch objektov sย chladnรฝm typom prevรกdzky
Kย vรฝberu vhodnรฉho systรฉmu by sa malo pristรบpiลฅ po dรดkladnej analรฝze vnรบtornรฝch podmienok aย prevรกdzkovรฝch poลพiadaviek. Vzhฤพadom na variabilitu vรฝrobnรฝch procesov sa zvรคฤลกuje poฤet priemyselnรฝch halovรฝch objektov sย prevรกdzkami, ktorรฉ majรบ odliลกnรฉ poลพiadavky na vnรบtornรบ mikroklรญmu. Mnohรฉ prevรกdzky sa vลกak nezameriavajรบ na vytvorenie pohody pri prรกci pre ฤloveka, ale, ลพiaฤพ, len na poลพiadavky na vnรบtornรฉ prostredie, ktorรฉ sรบvisia sย inลกtalovanou technolรณgiou.
Zรกkladnou funkciou vzduchotechniky je zabezpeฤiลฅ poลพadovanรฝ stav vzduchu privรกdzanรฉho do interiรฉru aย dlhodobo tento stav udrลพaลฅ nezรกvisle od pรดsobenia negatรญvnych faktorov exteriรฉru (teplota aย vlhkosลฅ vonkajลกieho vzduchu, oslnenie, rรฝchlosลฅ vetra aย pod.). Pritom treba maลฅ na zreteli druh stavebnej konลกtrukcie aย typ prevรกdzky vย danom objekte. Na samotnรบ รบpravu vzduchu ฤasto vplรฝva viacero faktorov sรบฤasne, ako sรบ naprรญklad tepelno-vlhkostnรฉ poลพiadavky ฤi kvalita vzduchu po chemickej strรกnke, keฤลพe vย priemyselnรฝch prevรกdzkach vznikajรบ lรกtky, ktorรฉ sรบ nebezpeฤnรฉ pre zdravie ฤloveka. Oย ostatnรฝch ฤiniteฤพoch, ktorรฉ sa zรบฤastลujรบ na vytvรกranรญ optimรกlnej vnรบtornej mikroklรญmy, sa uvaลพuje mรกlo. Prostredie pรดsobรญ na ฤloveka nielen prostrednรญctvom teploty vzduchu, ale aj pohybom vzduchu, sรกlania okolitรฝch plรดch, predmetov aย stavebnรฝch konลกtrukciรญ, vlhkosti aย zneฤistenia vzduchu. Tieto vplyvy sa mรดลพu prejavovaลฅ vย rozliฤnรฝch kombinรกยญciรกch. Preto je dรดleลพitรฉ, aby projektant vzduchotechniky bral do รบvahy vลกetky stavy interiรฉrovรฉho prostredia (teplotnรฝ, vlhkostnรฝ, hlukovรฝ, aerodynamickรฝ, mikrobiรกlny, svetelnรฝ aj elektromagnetickรฝ).Charakteristika chladnej prevรกdzky
Za chladnรบ prevรกdzku sa povaลพuje halovรฝ objekt, vย ktorom je inลกtalovanรก technolรณgia vyvรญjajรบca teplo โค 32 W/m3 vnรบtornรฉho priestoru. Ide hlavne oย priestory vย strojรกrลach, brusiarลach, montรกลพnych halรกch, valcovniach aย skladoch, teda oย priestory, vย ktorรฝch treba zabezpeฤiลฅ odvod ลกkodlivรญn (tepelnรก zรกลฅaลพ zย technolรณgie aย zย vonkajลกieho prostredia) vetranรญm, t. j. vรฝmenou nekvalitnรฉho vzduchu za kvalitnรฝ (vonkajลกรญ, obehovรฝ), aย to celoroฤne. ฤalลกou poลพiadavkou je potreba vykurovania vย zime aย vย prechodnรฝch roฤnรฝch obdobiach. Keฤลพe technologickรฉ zariadenia vย chladnรฝch prevรกdzkach zvyฤajne nie sรบ nรกroฤnรฉ na vlhkosลฅ vzduchu, tรกto poลพiadavka sa vo vetracรญch sรบstavรกch nerieลกi.
Voฤพba vzduchotechnickรฉho systรฉmu
Systรฉm vetrania
Vย prvom rade treba stanoviลฅ, akรฝ bude systรฉm vetrania โ prirodzenรฝ alebo nรบtenรฝ? Prirodzenรฉ vetranie sa navrhuje len vรฝnimoฤne. Dรดvody sรบ najmรค tepelnรฉ (nedostatoฤnรฉ vnรบtornรฉ zdroje tepla na ohriatie vonkajลกieho vzduchu), dispoziฤnรฉ (znehodnotenie pracovnej oblasti ฤloveka chladnรฝm privรกdzanรฝm vzduchom) aย hygienickรฉ (legislatรญva umoลพลuje prirodzenรฉ vetranie iba vย priestoroch, kde nie je nutnรฝ prรญvod filtrovanรฉho vzduchu aย ohrievanรฉho vzduchu vย zimnom obdobรญ). Nรบtenรฉ vetranie sa aplikuje najฤastejลกie. Do mnohรฝch prevรกdzok nemoลพno privรกdzaลฅ neupravenรฝ (ฤi uลพ zย hygienickรฝch, alebo zย technologickรฝch dรดvodov) vonkajลกรญ vzduch, t. j. nefiltrovanรฝ od prachu aย bez ohrevu vย zimnom obdobรญ. Vย tomto prรญpade hovorรญme oย celkovom vetranรญ. Ak sa vย prevรกdzke vyskytujรบ miestne zdroje ลกkodlivรญn (prach, pary, plyny), musรญ sa inลกtalovaลฅ priamo nad zdroj ลกkodlivรญn miestne odsรกvanie aj sย filtrรกciou vzduchu pred jeho vypustenรญm do vonkajลกieho prostredia.
Stanovenie objemovรฉho prietoku vonkajลกieho vzduchu
Objemovรฝm prietokom vonkajลกieho vzduchu sa stanovuje hygienickรฉ minimum. Ako uลพ bolo uvedenรฉ, vzduchotechnika mรก zabezpeฤiลฅ nielen vetranie, ale aj zaistiลฅ poลพadovanรฉ podmienky vย prรญsluลกnรฝch priestoroch. Obe tieto รบlohy prinรกลกajรบ rรดzne poลพiadavky na prรญvod vonkajลกieho (ฤerstvรฉho) vzduchu. Treba pamรคtaลฅ na to, ลพe jeho neรบmernรฉ mnoลพstvo spรดsobuje vย zime vysokรบ spotrebu tepla na jeho ohrev. Tieto nรกroky sa neskรดr negatรญvne prejavia aj vย prevรกdzkovรฝch nรกkladoch. Ak sรบ vย priestoroch zdroje ลกkodlivรญn, je prรญvod vonkajลกieho vzduchu danรฝ ich najvyลกลกรญmi prรญpustnรฝmi koncentrรกciami. Tento prรญpad vลกak nastรกva vย chladnรฝch prevรกdzkach len zriedka. ฤastejลกie vyvolรกva potrebu vetrania prรญtomnosลฅ ฤพudรญ. Zย hฤพadiska produkcie oxidu uhliฤitรฉho ฤlovekom je vyhovujรบci prรญvod 20ย m3/h vonkajลกieho vzduchu na osobu. Dnes sa tรกto hodnota povaลพuje za nรญzku. Minimรกlna dimenzovanรก hodnota bรฝva 30ย m3/h na osobu aย vyลกลกia. Niektorรฉ zahraniฤnรฉ normy pripรบลกลฅajรบ vย ฤase minimรกlnych vonkajลกรญch teplรดt znรญลพenie tejto hodnoty na 8 m3/h na osobu (VDI, ASHRAE). Za minimรกlny podiel vonkajลกieho vzduchu sa poลพaduje 10-percentnรฝ podiel vonkajลกieho vzduchu zย celkovรฉho objemovรฉho prietoku vzduchu privรกdzanรฉho do priestoru. Toto stanovisko vลกak nie je sprรกvne. Vย mnohรฝch objektoch sa zย rozliฤnรฝch dรดvodov poลพaduje vysokรก vรฝmena vzduchu aย poลพadovanรฝ podiel 10 % vedie kย energetickรฉmu plytvaniu (typickรฝm prรญkladom, aj keฤ nie zย oblasti priemyslu, je vetranie vรฝpoฤtovรฝch stredรญsk, kde by pri tejto poลพiadavke pripadalo na jednรฉho ฤloveka niekoฤพko stoviek m3/h). Vย niektorรฝch prรญpadoch, najmรค ak nie je moลพnรฉ vopred stanoviลฅ poฤet ฤพudรญ vย objekte, sa mnoลพstvo vonkajลกieho vzduchu stanovuje zย hodinovej vรฝmeny vzduchu vztiahnutej na objem vetranรฉho priestoru. Toto mnoลพstvo moลพno eลกte do znaฤnej miery zvรฝลกiลฅ vย prรญpadoch, keฤ to dovoฤพujรบ energetickรฉ podmienky (prechodnรฉ roฤnรฉ obdobia, keฤ netreba chladiลฅ ani vykurovaลฅ; keฤ na vykurovanie moลพno vyuลพรญvaลฅ odpadovรฉ teplo; pri pouลพitรญ zariadenia na spรคtnรฉ zรญskavanie tepla). Celkovรฉ mnoลพstvo vzduchu privรกdzanรฉho do priestorov je danรฉ sรบฤtom objemovรฉho prietoku vonkajลกieho vzduchu (hygienickรฉ minimum) aย obehovรฉho (cirkulaฤnรฉho) vzduchu. Obehovรฝ vzduch sa vyuลพรญva zย dvoch dรดvodov:
โขย ย ย aby sa obmedzil pracovnรฝ rozdiel teplรดt (rozdiel teploty vzduchu vย miestnosti aย privรกdzanรฉho vzduchu), najmรค vย lete. Tento rozdiel by mal byลฅ vย letnom obdobรญ vย beลพnรฝch prรญpadoch 6 aลพ 8 K, vย zime max. 30 Kย (optimum do 20 K),
โขย ย ย aby sa pri premenlivom alebo malom mnoลพstve vonkajลกieho vzduchu dodrลพali predpokladanรฉ obrazy prรบdenia vzduchu na dokonalรฉ prevetranie celรฉho priestoru.
Podiel obehovรฉho vzduchu je vhodnรฉ obmedziลฅ na najmenลกiu moลพnรบ hodnotu. Obehovรฝ vzduch zhorลกuje kvalitu privรกdzanรฉho vzduchu, zvyลกuje nรกklady na vzduchotechnickรฉ zariadenie, je nรกroฤnรฝ na priestory pre vzduchovody, zhorลกuje hlukovรฉ pomery aย vย neposlednom rade zvyลกuje prรญkon ventilรกtorov [1].
ฤalลกie รบlohy
Pri nรกvrhu vetrania by mal projektant rieลกiลฅ aj ฤalลกie ฤiastkovรฉ รบlohy:
- ย dispoziฤnรฉ aย tepelnotechnickรฉ rieลกenie halovรฉho objektu,
- ฤi bude vetracia sรบstava slรบลพiลฅ len na vetranie, alebo bude kryลฅ sฤasti, resp. celkom tepelnรฉ straty objektu,
- ฤi ide len oย vetranie, alebo oย kombinรกciu vetrania sย teplovzduลกnรฝm vykurovanรญm,
- ako sa bude rieลกiลฅ ohrev privรกdzanรฉho vzduchu โ zdroj tepla je kotolลa alebo ide oย diaฤพkovรฝ rozvod tepla (sรบstavy CZT),
- systรฉm spรคtnรฉho zรญskavania tepla,
- ako sa vyhotovรญ distribuฤnรก sieลฅ,
- druh distribuฤnรฝch prvkov,
- ฤi aย ako ovplyvnรญ neizotermickosลฅ privรกdzanรฉho vzduchu rozloลพenie teploty vnรบtornรฉho vzduchu vo vetranom priestore [2].
Obr. 1 Vzduchotechnickรฝ systรฉm s centrรกlnou รบpravou vzduchu s vyuลพitรญm SZT prostrednรญctvom rekuperรกcie a zmieลกavacej komory
Systรฉmy vzduchotechniky vย priemysle
Vย priemyselnรฝch prevรกdzkach sa iba zriedka stretรกvame sย celkovou รบpravou vzduchu (vrรกtane ohrevu, chladenia, vlhฤenia aย odvlhฤovania). Vรฝnimkou sรบ prรญpady, keฤ si tieto รบpravy vzduchu vyลพaduje priamo technolรณgia โ dรดvodom bรฝva ekonomicky pomerne nรกroฤnรก prevรกdzka. Vย prevรกdzkach, kde sa najฤastejลกie stretรกvame sย teplom ako jedinou ลกkodlivinou, musรญ vzduchotechnickรฉ zariadenie zabezpeฤiลฅ jednak riadenรบ vรฝmenu vzduchu (vetranie), aย jednak upravuje teplotu (vย dรดsledku toho aj vlhkosลฅ) privรกdzanรฉho vzduchu do rieลกenรฉho priestoru. Vรคฤลกinou sa aplikujรบ nรญzkotlakovรฉ vzduchotechnickรฉ zariadenia. Podฤพa dispoziฤnรฉho usporiadania sa mรดลพu rozdeliลฅ na centrรกlne, decentrรกlne (miestne) aย kombinovanรฉ, ktorรฉ sa pri vetranรญ ฤi klimatizรกcii priemyselnรฝch halovรฝch objektov vyuลพรญvajรบ najฤastejลกie. Centrรกlne sa upravรญ len hygienickรฉ minimum vonkajลกieho vzduchu aย jednotkovรฉ zariadenie cirkulaฤne upravรญ teplotu vzduchu priamo vย priestore podฤพa poลพiadavky uลพรญvateฤพa (ohrevom alebo chladenรญm).
Obr. 2 Vzduchotechnickรฝ systรฉm s centrรกlnou รบpravou vzduchu s vyuลพitรญm SZT prostrednรญctvom regenerรกcie
Systรฉm sย centrรกlnou รบpravou vzduchu
Vzduchotechnickรก jednotka sย komorami, ako sรบ ohrievaฤ, chladiฤ, prรญpadne zvlhฤovaฤ, zaradenรฝmi do systรฉmu na zรกklade poลพiadavky na kvalitu vzduchu, je umiestnenรก buฤ vย strojovni vzduchotechniky, alebo na streche objektu, ak to streลกnรก stavebnรก konลกtrukcia umoลพลuje. Vย prรญpade, ลพe je vzduchotechnickรก jednotka umiestnenรก vย strojovni, mรดลพe sa realizovaลฅ podฤพa objemu upravovanรฉho vzduchu vย klasickom vyhotovenรญ sย umiestnenรญm na podlahe (obr. 1) alebo vย podstropnom vyhotovenรญ. Ak je centrรกlna รบprava jedinou รบpravou vzduchu vย celom halovom objekte, upravuje sa pomerne veฤพkรฉ mnoลพstvo vzduchu. Ak vzduchotechnika pokrรฝva navyลกe nielen tepelnรฉ straty vetranรญm, ale aj celkovรฉ tepelnรฉ straty, je veฤพmi vรฝhodnรฉ zaradiลฅ do zostavy takejto jednotky aj systรฉm spรคtnรฉho zรญskavania tepla.
Obr. 3 Vzduchotechnickรฝ systรฉm s decentrรกlnou รบpravou vzduchu
Spรคtnรฉ zรญskavanie tepla (SZT)
Moลพno ho realizovaลฅ v:
a)ย ย ย zmieลกavacej komore โ je to systรฉm sย najvyลกลกou รบฤinnosลฅou zรญskavania tepla zย odvรกdzanรฉho vzduchu sย tรฝm, ลพe do priestoru sa vracia istรก ฤasลฅ obehovรฉho vzduchu. Pri vรคฤลกine prevรกdzok to nie je problรฉm, ak je zabezpeฤenรก minimรกlna hygienickรก dรกvka vzduchu na osobu aย vย priestore nevznikajรบ lรกtky ลกkodlivรฉ pre zdravie;
b)ย ย ย komore SZT regenerรกciou โ sย podobne vysokou รบฤinnosลฅou pracuje aj rotaฤnรฝ vรฝmennรญk tepla. Pri rotaฤnom vรฝmennรญku uลพ odvรกdzanรฝ vzduch necirkuluje, resp. cirkuluje iba vย zanedbateฤพnej miere. Dochรกdza vลกak kย vรฝmene hmoty vย podobe vlhkosti (obr. 2);
c)ย ย ย komore SZT rekuperรกciou โ zย hygienickรฉho hฤพadiska je najprijateฤพnejลกรญ rekuperaฤnรฝ panelovรฝ vรฝmennรญk tepla, pri ktorom sa energia odovzdรกva cez plochy, ktorรฉ hermeticky oddeฤพujรบ prรญvod vonkajลกieho vzduchu aย odvod odvรกdzanรฉho vzduchu. Napriek tomu, ลพe pracujรบ sย niลพลกรญmi รบฤinnosลฅami, sรบ veฤพmi vรฝhodnรฉ zย hฤพadiska ekonomiky prevรกdzky.
Obr. 4 Vzduchotechnickรฝ systรฉm s decentrรกlnou รบpravou vzduchu jednotkovรฝmi zariadeniami
Systรฉm sย decentrรกlnou รบpravou vzduchu
Decentrรกlne systรฉmy vzduchotechniky sa pouลพรญvajรบ najmรค vย halovรฝch objektoch, ktorรฉ majรบ rรดzne prevรกdzky sย rozdielnymi poลพiadavkami na vnรบtornรบ mikroklรญmu.
Decentrรกlny systรฉm moลพno rieลกiลฅ dvomi spรดsobmi:
โขย ย ย prรญvod vzduchu sa zabezpeฤuje jednou VZT jednotkou, รบprava vzduchu danรฉho priestoru sa vลกak realizuje aลพ na mieste urฤenia (obr. 3),
โขย ย ย kaลพdรฝ priestor sa rieลกi samostatnou VZT jednotkou, ktorรก zabezpeฤuje aj prรญvod vonkajลกieho vzduchu. Tieto jednotkovรฉ zariadenia sรบ schopnรฉ zaistiลฅ prรญvod ฤerstvรฉho vzduchu, pokryลฅ tepelnรฉ straty aย navyลกe mรดลพu maลฅ vย sebe zabudovanรฝ aj niektorรฝ zo systรฉmov SZT (obr. 4).
Kombinovanรฝ systรฉm
Kombinรกcia spoฤรญva vย nasรกvanรญ aย รบprave hygienickรฉho minima vonkajลกieho vzduchu centrรกlnou vzduchotechnickou jednotkou. Tento vzduch sa ohrieva, prรญpadne chladรญ iba tak, aby sa pokryli zisky/straty spรดsobenรฉ vetranรญm. Zvyลกok tepelnรฝch ziskov/strรกt sa pokrรฝva jednotkovรฝmi cirkulaฤnรฝmi zaradeniami. Pri pouลพitรญ tohto systรฉmu sa na SZT aplikuje buฤ zmieลกavacia komora, alebo vย prรญpade, ลพe nechceme znรญลพiลฅ mnoลพstvo vonkajลกieho vzduchu, je vhodnรฉ zaradiลฅ rekuperaฤnรฝ vรฝmennรญk tepla.
Zรกver
Keฤลพe vetranie aktรญvne pรดsobรญ na tvorbu vnรบtornรฉho prostredia aย mรก vplyv na ekonomiku vรฝstavby aย prevรกdzku budov, je voฤพba vhodnรฉho vetracieho systรฉmu veฤพmi dรดleลพitรฝm krokom pri nรกvrhu objektu. Kย vรฝberu vhodnรฉho systรฉmu by sa malo pristรบpiลฅ iba po dรดkladnej analรฝze vnรบtornรฝch podmienok aย prevรกdzkovรฝch poลพiadaviek. Treba si uvedomiลฅ, ลพe nรบtenรฉ vetranie sย รบpravou vzduchu, aย najmรค klimatizรกcia (ak sa podฤพa typu prevรกdzky vyลพaduje), je spojenรฉ sย nรกrokmi na spotrebu energie. Ak sa mรก dosiahnuลฅ sprรกvny chod vzduchotechnickรฉho systรฉmu, musรญ sa vย koneฤnom dรดsledku doplniลฅ aj oย ฤalลกie prvky vzduchotechniky, ako sรบ vzduchovรฉ clony aย miestne odsรกvaฤe ลกkodlivรญn. Projektant musรญ zohฤพadniลฅ vลกetky tieto aspekty, ako aj poลพiadavky aย potreby ฤพudรญ nachรกdzajรบcich sa vย danรฝch priestoroch. Musรญ vhodne vybraลฅ vetracรญ ฤi klimatizaฤnรฝ systรฉm vyhovujรบci spomenutรฝm okolnostiam, aby sa zabezpeฤila nielen kvalitnรก interiรฉrovรก pohoda prostredia, ale aj รบฤinnosลฅ aย efektรญvnosลฅ vzduchotechnickรฉho zariadenia.
Prรญspevok vznikol vย rรกmci projektu VEGA ฤ. 1/0511/11.
Text: Ing. Zuzana Kovรกลovรก, PhD.
Foto aย obrรกzky: thinkstock.com, autorka
Autorka pรดsobรญ na Katedre TZB Stavebnej fakulty STU vย Bratislave.
Literatรบra
1.ย ย ย Zmrhal, V. โ Lain, M.: Vetranie aย klimatizรกcia malรฝch priemyselnรฝch prevรกdzok II. Praha: ฤVUT , Strojรกrska fakulta, 2007.
2.ย ย ย Kotrbatรฝ, M. โ Hojer, O. โ Kovรกลovรก, Z.: Hospodaลenรญ teplem vย prลฏmyslu. โNejlevnฤjลกรญ energie je energie uลกetลenรก.โ, Praha: ฤSTZ, 2009.
ฤlรกnok bol uverejnenรฝ v TZB Haustechnik.