Vydarená rekonštrukcia domu Franza Kafku v Prahe

Rodný dom zasneného pražského spisovateľa nájdete v bezprostrednom susedstve barokového Chrámu sv. Mikuláša na Staromestskom námestí v Prahe. Franz Kafka sa v dome narodil v roku 1883. Dom o niekoľko rokov neskôr vyhorel, v roku 1904 postavil architekt Osvald Polívka na jeho mieste novú, starým domom dôsledne inšpirovanú secesnú budovu. Zatiaľ poslednou zásadnou rekonštrukciou prešiel Kafkov dom v roku 2019.

Kafkov dom v sebe reflektuje hneď niekoľko aspektov, ktoré silno ovplyvnili jeho atmosféru. Predovšetkým stojí v blízkosti bývalého židovského geta. A tak ako pochmúrnosť, tragickosť a bezvýchodiskovosť osudu literárnych postáv je v Kafkových dielach často vylíčená s ironickým humorom, aj domom a jeho interiérom prestupuje temná, tajuplná atmosféra historickej pamäti.

V rokoch 2018 – 2019 bol dom celkovo zrekonštruovaný a v budove vznikli exkluzívne byty. Nový dizajn interiéru Kafkovho domu rešpektuje eleganciu budovy. Základnou premisou sa stala myšlienka pamäti, ktorá nie je pravdou, a život v spomienkach, ktoré sa nestali.

Veľkorysé dispozície bytov sú doplnené jemným detailom dreva, ktoré lemuje spoločenské miestnosti (obývacie izby, chodby a jedálne) všetkých bytov. Ich tvaroslovie a lomená biela farba voľne nadväzujú na pôvodné repasované drevené okná a dvere. Dekor sa ďalej prepisuje aj do detailov nábytku a dostáva sa tým do nových súvislostí.

Zdroj: Kubicek Studio

V starej časti domu sa nachádzajú tri veľkorysé apartmány v každom z troch podlaží. Súčasťou novo zrekonštruovaných bytov sú podkrovné priestory, v ktorých sú umiestnené tri veľké mezonetové byty. Tie sú špecifické otvoreným priechodným priestorom kombinujúcim historické drevené trámy krovov s modernými prvkami skleneného zábradlia a vstavaného nábytku vyrobeného na mieru.

Atmosféru jednotlivých bytov v nižších podlažiach tvorí predovšetkým práca so striedaním tmavých a svetlých priestorov. Elementárnymi farbami sú tmavosivá a biela, tie sú kontrastne doplnené zemitými odtieňmi tehlovej či tmavofialovej. Výber nábytku balansuje na hranici medzi minulosťou a súčasnosťou.

Mobiliár je v jednoduchom vyhotovení a v kvalitných základných materiáloch kovu či dreva. Policové systémy a písacie stoly boli vyrobené na mieru. Kúpeľne a kuchyne sú riešené veľmi jednoducho, vždy v bielom alebo tmavosivom vyhotovení, obložené ručne vyrábanými dlaždicami. Vybrané kreslá alebo sofy sú čalúnené jemným dekadentným zamatom v tmavých odtieňoch.

Zdroj: Kubicek Studio

Dynamiku miestností rozvirujú svietidlá, či už stojacie, alebo stolové lampy alebo dymovo čierne a číre ručne fúkané sklenené stropné svietidlá od českého výrobcu BOMMA. Pozornosť bola venovaná každému detailu. Dobovú atmosféru podčiarkuje aj výber vypínačov. Tu padla voľba interiérovej dizajnérky Denisy Strmiskovej na vypínače z radu berker série 1930 od spoločnosti Hager. Vypínače série 1930 sa svojím vzhľadom odvolávajú na tie historicky používané.

Vďaka svojmu retro vzhľadu a dvom možnostiam výberu materiálu – porcelánu a bakelitu – sú obľúbenou voľbou architektov do historických budov, ale prekvapivo dobre si rozumejú aj s minimalizmom súčasných dizajnových interiérov. Svietidlá aj ich ovládacie prvky – vypínače a zásuvky – dodal dizajnový obchod Monobrand.

Zdroj: Kubicek Studio

Všetky novovzniknuté interiéry domu v sebe snúbia klasické a moderné prvky, jemnosť a dekadenciu, honosnosť a útulnosť. Duch Kafkovej doby sa transformuje do jemných odleskov ručne vyrábaných obkladov a zároveň zostáva skrytý v tieňoch svetiel pod zamatovými kreslami. Realizácia interiérov v Kafkovom dome bola nominovaná na cenu Interiér roka v kategórii Súkromný interiér – Rekonštrukcia.

Vypinac berker serie 1930 bily plast
Vypínač Berker séria 1930, biely plášť | Zdroj: Hager Electro

Interiér apartmánov na Kafkovom námestí

Architekt: ANTA, spol. s r.o.

Dizajn interiérov: Denisa Strmisková, Richard Zacpal, Bořek Němec, Tomáš Holub

Foto: Kubicek Studio

Hager Electro s.r.o.

www.hager.cz/vypinac

www.monobrand.cz

Zdroj: PR článok Hager Electro s.r.o.