Vyhovie nový rodinný dom vykurovaný plynovým kondenzačným kotlom súčasnej legislatíve?
Galéria(4)

Vyhovie nový rodinný dom vykurovaný plynovým kondenzačným kotlom súčasnej legislatíve?

Partneri sekcie:

Aj pri aktuálne platnej legislatíve je bez problémov možné postaviť rodinný dom, ktorý bude primárne vykurovaný plynovým kondenzačným kotlom s doplnkovým obnoviteľným zdrojom tepla.

V súčasnosti je v zmysle platnej legislatívy možné získať stavebné povolenie a následne skolaudovať jedine taký rodinný dom, ktorý spĺňa stavebno-technické podmienky určené technickou normou (STN 73 0540-2 +Z1 +Z2: 2019) a zároveň podmienky energetickej triedy A0 podľa vyhlášky č. 364/2012 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o energetickej hospodárnosti budov. Bude takým dom, ktorý je vykurovaný plynovým kondenzačným kotlom?

Novostavba rodinného domu – bungalov s plochou 115 m2

Nízkorozpočtový rodinný dom je navrhnutý tak, aby spĺňal požiadavky trhu na dostupné bývanie. Moderné materiály, priestorové a farebné riešenie ho harmonicky začleňujú do okolitého prostredia a dotvárajú charakter budúcej individuálnej bytovej zástavby. Dom pozostáva z jedného nadzemného podlažia bez pivnice a má pôdorysné rozmery 12,61 m × 15,18 m. Zastrešenie tvorí valbová strecha, ktorá súčasne zastrešuje aj terasu.

Obvodové steny domu majú nasledujúce zloženie:

  • obvodová stena: Porotherm Profi v hrúbke 300 mm, zateplená kontaktným zatepľovacím systémom na báze 180 mm sivého EPS (ISOVER EPS Greywall),
  • krov s dreveným trámovým stropom so zaveseným podhľadom
  • strešná konštrukcia:eľovom rošte; zateplenie v hrúbke 350 mm (ISOVER UNIROLL PROFI),
  • podlahová konštrukcia: tepelný izolant – stabilizovaný polystyrén určený na ukladanie do podláh pre daný typ namáhania; druhú tepelnoizolačnú vrstvu tvorí systémová doska na ukladanie podlahového vykurovania; zateplenie má hrúbku 80 mm EPS-S Rigips Neofloor + 20 mm systémová doska na ukladanie rúrok podlahového vykurovania,
  • obvod základov: bude zateplený XPS s hrúbkou 150 mm,
  • otvorové konštrukcie: uvažuje sa priemerná hodnota okien Uw = 0,85 W/(m2 . K) a dverí Uw = 1,2 W/(m2 . K). Výslednú hodnotu okien dodá vybraný dodávateľ konštrukcií, počíta sa s trojsklom 4-16-4-16-4 g = 0,6 W/(m2 . K),
  • ostenia okenných a dverných konštrukcií: zateplené pomocou EPS v hrúbke 30 mm s presahom nad rám okennej konštrukcie.

Systém vykurovania je teplovodný, s teplotným spádom 40/30 °C ekvitermicky riadeným pre podlahové vykurovanie (+ rebríkové radiátory v kúpeľni). Počíta sa aj s núteným obehom vody, ktorý bude zabezpečovať obehové čerpadlo rýchlomontážnej súpravy (RMS).

Primárne a doplnkové zdroje tepla/energetická hospodárnosť

Za primárny zdroj tepla je zvolený plynový kondenzačný kotol (PKK), doplnkovými zdrojmi sú solárne panely a krbová vložka. Rekuperácia je nutná, dokonca aj v prípade použitia samotného tepelného čerpadla. Účinnosti a COP sú zvolené podľa vyhlášky č. 364/2012 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov.

Výpočet energetickej hospodárnosti rodinného domu sa vykonal pre tieto varianty:

  1. PKK, bez rekuperácie (systém nevyhovuje, vyhovuje len pre triedu A1)
  2. PKK, s rekuperáciou (systém nevyhovuje, vyhovuje len pre triedu A1)
  3. PKK + solárny termálny systém, bez rekuperácie (systém nevyhovuje, vyhovuje len pre A1)
  4. PKK + solárny termálny systém, s rekuperáciou (systém vyhovuje triede A0)
  5. 50 % PKK + 50 % krbová vložka + solárny termálny systém, bez rekuperácie (systém vyhovuje triede A0)
  6. 50 % PKK + 50 % krbová vložka + solárny termálny systém, s rekuperáciou (systém vyhovuje triede A0)

Aby bolo možné klasifikovať budovu do energetickej triedy A0, je podmienkou inštalovať aspoň jeden obnoviteľný zdroj energie, v niektorých prípadoch je potrebné aj nútené vetranie s rekuperáciou.

Vyhovie nový rodinný dom vykurovaný plynovým kondenzačným kotlom súčasnej legislatíve?
Vyhovie nový rodinný dom vykurovaný plynovým kondenzačným kotlom súčasnej legislatíve?
Vyhovie nový rodinný dom vykurovaný plynovým kondenzačným kotlom súčasnej legislatíve?

Celkové náklady pre stavebníka – voľba zdroja tepla

Metódou hodnoty za peniaze, resp. VFM (z angl. value for money) sú porovnané rôzne varianty doplnkových zdrojov tepla k základnému zdroju – kondenzačnému plynovému kotlu. Pre objektívnosť je do analýzy pridané tepelné čerpadlo vzduch – voda.

V danom prípade ani so samostatným tepelným čerpadlom bez rekuperácie, resp. bez doplnkového zdroja tepla (krb) nie je možné splniť požiadavky na energetickú triedu A0. Viac vidieť v tab. 1, kde sú vypočítané celkové náklady jednotlivých variantov pre stavebníka počas 15-ročnej životnosti daných zariadení (celkové investičné a prevádzkové náklady za 15 rokov).

Vyhovie nový rodinný dom vykurovaný plynovým kondenzačným kotlom súčasnej legislatíve?
Tab. 1 Systémy vykurovania a prípravy teplej vody

Záver

Z výsledkov výpočtov vyplýva, že s plynovým kondenzačným kotlom je možné splniť požiadavky energetickej triedy A0 podľa platných predpisov. Splnenie podmienky, aby rodinný dom mohol byť zaradený do energetickej triedy A0, čiže inštalovanie aspoň jedného doplnkového obnoviteľného zdroja energie (solár/krb), sa dosiahne uplatnením solárneho termálneho systému.

Z pohľadu hodnoty za peniaze vychádza ako najvýhodnejší vykurovací systém, kde je primárnym zdrojom PKK a doplnkovým zdrojom solárny panel a rekuperácia. Na druhom mieste sa umiestnilo tepelné čerpadlo a rekuperácia. Ani pri zmene vykurovacieho faktora tepelného čerpadla COP (z angl. coefficient of performance) na hodnotu 4,2 sa poradie nezmení.

Zemný plyn sa stále ukazuje ako vhodné palivo pre primárny zdroj tepla na vykurovanie a prípravu teplej vody v budovách v energetickej triede A0. Je to najmä z dôvodu výhodného pomeru ceny PKK (vrátane inštalácie), vysokej účinnosti, nízkych prevádzkových nákladov, jednoduchosti, skutočného komfortu a dostupnosti, nehovoriac o takmer zanedbateľnom vplyve z pohľadu ekológie. Solárny panel slúži ako prídavný obnoviteľný zdroj tepelnej energie, ktorý pomáha celému vykurovaciemu systému.

TEXT: Ing. Radovan Illith
VIZUALIZÁCIA: TIGArch, s. r. o./Ing. Peter Hanuliak, PhD

Článok bol uverejnený v časopise TZB 4/2024